Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebezpečí: Domov plný chemie

  10:35aktualizováno  10:35
Test MF DNES přinesl nedávno důkaz, že osvěžovače vzduchu uvolňují škodlivé látky. Osvěžovače jsou jen jedním z mnoha výrobků, které máme doma a které obsahují chemikálie.

Denně přicházíme do styku s desítkami tisíc chemických látek. O většině z nich víme jen málo, jak na nás působí, ať už samostatně, nebo v kombinaci s dalšími látkami.

O mnohých naopak víme, že se ukládají v lidském organismu, o mnohých víme, že jsou za určitých okolností toxické, a o mnoha dalších víme nebo máme podezření, že ovlivňují reprodukční systém. A také se obáváme, že účinky se mohou projevit až na další generaci.

Nechceme strašit lidi ani popírat výhody moderních chemikálií, chceme jen zdůraznit, že je nutné posoudit jejich účinky a zaujmout k nim stanovisko. Taková slova pronesl v lednu v Evropském parlamentu ředitel Evropského úřadu spotřebitelských svazů (BEUC) Jim Murray při projednávání nové evropské chemické strategie REACH, která připravuje řadu norem pro používání chemikálií.

Měly by podchytit všechny chemické látky používané v EU včetně těch, které byly uvedeny na trh před rokem 1981, kdy žádná evropská úprava neplatila. Předpisy k používání chemických látek chybí také proto, že pro řadu látek nejsou k dispozici toxikologické studie, které by vyhodnotily rizika pro člověka.

Pojďte s námi na prohlídku do vašeho bytu! Kde všude na vás číhá nebezpečí?

 Nový "hit" mezi škodlivinami
Mezi toxickými látkami, které nedávno odhalily testy v krvi ministra životního prostředí Libora Ambrozka, byly i takzvané bromované zpomalovače hoření (BFR - brominated flame-retardants), které se již několik let přidávají do koberců, záclon, televizorů nebo počítačů, aby omezily riziko vzplanutí. Dlouho byly považovány za velký přínos, protože chrání majetek i lidské životy, které by jinak skončily v plamenech. Do té doby, než se stopy těchto látek našly v tělech mořských ryb a savců.

Jsou totiž také v hasicích pěnách, které se používají k likvidaci požárů ropných plošin na mořích. Podle expertů tyto látky ovlivňují hormonální systém člověka. Laboratorní testy na zvířatech v rámci evropského projektu FIRE, který se zabývá riziky bromovaných zpomalovačů hoření, potvrdily, že mohou mít vliv na štítnou žlázu.

Norský ministr životního prostředí nedávno prohlásil zpomalovače hoření za nejnebezpečnější chemickou látku budoucnosti, podobně jako kdysi DDT a dosud polychlorované bifenyly. Zatímco u PCB lze celosvětově pozorovat klesající trend, koncentrace BFR v prostředí postupně vzrůstají.

"Ty látky jsou užitečné, to je nepochybné, vždyť chrání lidi před požárem. Ale druhou stranou mince je to, že pronikají do člověka," vysvětluje Jana Hajšlová z Vysoké školy chemicko-technologické. "Zatímco nebezpečí PCB či dioxinů pro lidské zdraví prokázala řada studií, o BFR poznatky v takovémto rozsahu nejsou k dispozici.

S jistotou zatím víme jen to, že se ukládají i v lidském organismu." Právě tým profesorky Hajšlové nedávno prokázal, že bromované zpomalovače hoření jsou obsaženy i v mateřském mléce českých žen.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

TEST DNES: Někde jen vločky, ovoce a ořechy, v jiných tyčinkách až 30 přísad

Ilustrační snímek

Müsli, ořechové, ovocné, proteinové, flapjacky, tyčinky všeho druhu zaplavují obchody. Nepovažujeme je za mlsání,...

TEST DNES: Úplné výsledky testu proteinových tyčinek

Proteinové tyčinky

MF DNES otestovala dvanáct tyčinek, které zdůrazňují přítomnost bílkovin výrazem „protein“ v názvu. Zde najdete úplné...

Coca-Cola se stahuje se sladkými nápoji ze středních škol

Coca-Cola (ilustrační snímek)

Nápojařská firma Coca-Cola už nebude nabízet na středních školách v České republice sladké nápoje, tedy například...Najdete na iDNES.cz