Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebezpečí: Domov plný chemie

  10:35aktualizováno  10:35
Test MF DNES přinesl nedávno důkaz, že osvěžovače vzduchu uvolňují škodlivé látky. Osvěžovače jsou jen jedním z mnoha výrobků, které máme doma a které obsahují chemikálie.

Denně přicházíme do styku s desítkami tisíc chemických látek. O většině z nich víme jen málo, jak na nás působí, ať už samostatně, nebo v kombinaci s dalšími látkami.

O mnohých naopak víme, že se ukládají v lidském organismu, o mnohých víme, že jsou za určitých okolností toxické, a o mnoha dalších víme nebo máme podezření, že ovlivňují reprodukční systém. A také se obáváme, že účinky se mohou projevit až na další generaci.

Nechceme strašit lidi ani popírat výhody moderních chemikálií, chceme jen zdůraznit, že je nutné posoudit jejich účinky a zaujmout k nim stanovisko. Taková slova pronesl v lednu v Evropském parlamentu ředitel Evropského úřadu spotřebitelských svazů (BEUC) Jim Murray při projednávání nové evropské chemické strategie REACH, která připravuje řadu norem pro používání chemikálií.

Měly by podchytit všechny chemické látky používané v EU včetně těch, které byly uvedeny na trh před rokem 1981, kdy žádná evropská úprava neplatila. Předpisy k používání chemických látek chybí také proto, že pro řadu látek nejsou k dispozici toxikologické studie, které by vyhodnotily rizika pro člověka.

Pojďte s námi na prohlídku do vašeho bytu! Kde všude na vás číhá nebezpečí?

 Nový "hit" mezi škodlivinami
Mezi toxickými látkami, které nedávno odhalily testy v krvi ministra životního prostředí Libora Ambrozka, byly i takzvané bromované zpomalovače hoření (BFR - brominated flame-retardants), které se již několik let přidávají do koberců, záclon, televizorů nebo počítačů, aby omezily riziko vzplanutí. Dlouho byly považovány za velký přínos, protože chrání majetek i lidské životy, které by jinak skončily v plamenech. Do té doby, než se stopy těchto látek našly v tělech mořských ryb a savců.

Jsou totiž také v hasicích pěnách, které se používají k likvidaci požárů ropných plošin na mořích. Podle expertů tyto látky ovlivňují hormonální systém člověka. Laboratorní testy na zvířatech v rámci evropského projektu FIRE, který se zabývá riziky bromovaných zpomalovačů hoření, potvrdily, že mohou mít vliv na štítnou žlázu.

Norský ministr životního prostředí nedávno prohlásil zpomalovače hoření za nejnebezpečnější chemickou látku budoucnosti, podobně jako kdysi DDT a dosud polychlorované bifenyly. Zatímco u PCB lze celosvětově pozorovat klesající trend, koncentrace BFR v prostředí postupně vzrůstají.

"Ty látky jsou užitečné, to je nepochybné, vždyť chrání lidi před požárem. Ale druhou stranou mince je to, že pronikají do člověka," vysvětluje Jana Hajšlová z Vysoké školy chemicko-technologické. "Zatímco nebezpečí PCB či dioxinů pro lidské zdraví prokázala řada studií, o BFR poznatky v takovémto rozsahu nejsou k dispozici.

S jistotou zatím víme jen to, že se ukládají i v lidském organismu." Právě tým profesorky Hajšlové nedávno prokázal, že bromované zpomalovače hoření jsou obsaženy i v mateřském mléce českých žen.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

VIDEO: Jak zadělávají těsto? A proč v koblihách chybí náplň?

Beránek jako malovaný

Desítky druhů pečiva obvykle nabízejí hypermarkety. Jak to ale chodí v zákulisí, kde pečivo vyrábějí? Opravdu poctivě...

Moc soli, málo masa. České uzeniny propadly v testu levných potravin

ilustrační snímek

Potraviny z Německa jsou kvalitnější než české, potvrdilo srovnání levných výrobků, které provedl časopis dTest. České...

TEST DNES: Úplné výsledky testu dětských příkrmů

(Ilustrační snímek)

MF DNES otestovala ve spolupráci s laboratoří a odborníky na výživu dvanáct dětských příkrmů. Zde najdete kompletní...

Najdete na iDNES.cz