Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nečas: Německý odklon od jádra zdraží elektřinu v Česku o 30 procent

  • 2038
Pokud Česko nedostaví Temelín, bude mít zavření jaderných elektráren v Německu drastický dopad na tuzemské ceny elektřiny, které by mohly vzrůst podle odhadů o 30 procent. Premiér Petr Nečas to řekl při návštěvě Německa. Němci ukončí provoz atomových elektráren do roku 2022.

Podle Nečasova mluvčího Jana Osúcha vycházel Nečas z odhadů expertů. "Respektuji vnitřní rozhodování členského státu EU. Je nezbytné nicméně říci, že má dopad i na českou ekonomiku. Odstavení povede k růstu cen v okolních zemích, včetně České republiky," řekl Nečas s tím, že to bude mít dopad na konkurenceschopnost českého průmyslu.

Nečas uvedl, že jde o odhad expertů. Že bude mít odpojení německých atomových elektráren dopady i na český trh, podle něj ukázalo už nynější dočasné odstavení sedmi nejstarších německých reaktorů. V jeho důsledku podle českého premiéra stoupla cena elektřiny v Česku o téměř deset procent.

Podle místopředsedy Energetického regulačního úřadu Bohuslava Němečka sice není vyloučené, že takové zvýšení cen elektřiny může Česko v budoucnu potkat, nyní jsou však podle něj jakékoliv odhady předčasné. Německo totiž zatím ani přesně nespecifikovalo, kdy by s vypínáním elektráren chtělo začít.

"Tyto detaily budou bezprostředně ovlivňovat cenu elektřiny na příslušné roky. V současné době však nejsou takové informace veřejně k dispozici," řekl iDNES.cz Němeček.

Strana zelených s Nečasovým scénářem zdražení elektřiny nesouhlasí. "Pokud v důsledku německého programu vystoupení z jádra vůbec k nějakému zdražení elektřiny v ČR dojde, pak jedině z důvodu zvýšení zisků ČEZ," říká k výrokům premiéra Nečase předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Zelení tvrdí, že růst cen elektřiny je v ČR dlouhodobě zapříčiněn exportní politikou ČEZ, který "dováží" na český trh vyšší cenu elektřiny ze zahraničí. Podle zelených chce využít plán Německa na odstoupení od jádra k tomu, aby skryl pravý důvod případného růstu cen elektrické enegie na českém trhu.

Dopady na ceny zjišťují evropští regulátoři

Český regulační úřad vytvořil s regulátory z ostatních zemí Evropské unie expertní skupinu, která má dopady vypínání jaderných elektráren analyzovat. Podle Němečka však zatím k žádnému závěru nedošla. "V současné době jsme stále ve fázi sběru dat," přiblížil Němeček.

Německo vyřadilo v březnu na tři měsíce z provozu sedm reaktorů postavených před rokem 1980. Reagovalo tak na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou poškodilo zemětřesení a následné tsunami a z níž unikala  radioaktivita. V neděli pak německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu už nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.

Nečas prohlásil, že toto rozhodnutí respektuje, zároveň ale žádá, aby Německo respektovalo rozhodnutí Česka dál využívat energii z jádra.

Nečas se sešel v Drážďanech se svým saským protějškem Stanislawem Tillichem. Dohodli se mimo jiné na tom, že se zástupci obou zemí v říjnu sejdou na energetické konferenci, aby probrali způsob zabezpečení dodávek elektřiny pro Německo. Česko je totiž pro Německo důležitou transportní zemí pro dodávky proudu ze severu Německa na jih.

,