Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nečas: Škrty v sociálních výdajích potřebují čas

  9:57aktualizováno  15:41
Petr Nečas dlouhá léta vystupoval ve Sněmovně jako odborník na obranu a bezpečnost. Nakonec ale v Topolánkově vládě zasedl v křesle ministra práce a sociálních věcí. Řídí ministerstvo, které polyká největší díl rozpočtu. K výrazným škrtům se ale příliš nemá.
Petr Nečas

Petr Nečas | foto: Václav PancerMF DNES

„Výdaje jsou zatím odhadovány na zhruba 423 miliard korun. Prakticky všechny tyto položky jsou dány na základně zákonů, a jsou tudíž pro stát povinné. Změny výdajů vyžadují změny zákonů, a to se vzhledem k legislativním lhůtám prakticky nedá do konce roku stihnout,“ řekl Nečas v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

V posledních dnech tolik diskutovaný, a také tolik kritizovaný, rozpočet na rok 2007 není podle něj ani tak rozpočtem ODS jako sociálních demokratů. Vyrovnání českého hospodaření bude trvat léta.

„Okamžité vyrovnání rozpočtu, by znamenalo tak drastické škrty, že by to mohlo vést k zastavení ekonomického růstu, zničení sociální soudržnosti společnosti a ochromení chodu státu a veřejných služeb,“ uvedl.

Mezi priority nového ministra práce patří příprava penzijní reformy i reforma sociálního systému. „Podstatou naší sociální politiky je dát druhou šanci lidem v nesnázích a ne jim vytvářet styl života na sociálních dávkách,“ řekl Nečas. Ujistil ale, že na některé dávky ODS nesáhne. Jedná se nepříklad o rodičovský příspěvek, který poslanci zvýšili ještě před volbami na víc než sedm tisíc korun. (více zde) „ Ten ohrožen není, od Nového roku bude platit v navržené výši,“ ujistil Nečas.

Petr Nečas také vystupoval jako kritik nového zákoníku práce, který před volbami prosadili v parlamentu poslanci ČSSD a KSČM. Na jeho výraznější změny ale nyní nemá pravice ve Sněmovně dostatek hlasů.

Kdo je Petr Nečas
Letos dvaačtyřicetiletý Petr Nečas vstoupil do politiky v roce 1992, kdy se stal poslancem za ODS. Pracoval v zahraničním výboru, v letech 1995 až 1996 působil jako 1. náměstek ministra obrany.

Svou pozici ve Sněmovně obhájil i ve volbách v dalších letech, řadu let vedl výbor pro obranu a bezpečnost. Kromě ministra práce zastává v Topolánkově kabinetu i post místopředsedy.

21.9., 14:00 - Martin Říman, min. průmyslu

Aleš Řebíček - min. dopravy (datum bude upřesněno)
Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Najdete na iDNES.cz