Nečekané zdražení: uhlí, elektřina, plyn

  • 207
Přišlo to naprosto nečekaně. Ministerstvo financí v pátek oznámilo, že po vstupu do Evropské unie se bude zavádět nová daň. Kvůli ní zdraží plyn, elektřina a uhlí. Evropská unie se rozhodla, že na energie uvalí ekologickou daň, aby snížila jejich spotřebu.

Doposud se takzvaná spotřební daň týkala jen cigaret, alkoholu a pohonných hmot.

Daň, která zvýší výdaje čtyřčlenné rodiny o několik set korun ročně, se však neobjevila zčista jasna. Přestože se o ní dosud nemluvilo, čeští vyjednavači o její přípravě věděli.

"Jako mise o tom víme pár měsíců," říká velvyslanec při Evropské unii v Bruselu Pavel Telička. "Minulý týden jsme předávali dopis s upozorněním, že budeme chtít přechodné období," dodal.

Pokud se vyjednavačům podaří získat výjimku, daň by v Česku začala platit až od roku 2007. Když se jim to nepodaří, začala by platit už příští rok. Nové daně z energií budou znamenat, že si Češi za teplo a domácí spotřebiče připlatí až sto korun měsíčně.

Například čtyřčlennou domácnost žijící v třípokojovém bytě, kde všechno funguje na elektřinu, přijde zdražení na šest set korun ročně navíc. Domácnost v rodinném domku vytápěném ne příliš kvalitním uhlím přijde změna až na 1200 korun ročně navíc.

Nová daň se bude v EU schvalovat příští týden, odborníci však říkají, že už jde jen o formalitu. Jednání o její podobě se totiž táhla celých šest let a už jsou ukončena.

Po chystaném zdražení telefonování, internetu a řady služeb a zboží, které česká vláda schválila v souvislosti se vstupem do Evropské unie, půjde o další zásah do rodinných rozpočtů. Pro některé státy unie spotřební daň z energií nebude novinkou, například z elektřiny se už dnes platí v devíti státech v unii.

V Česku zdraží plyn, elektřina i topení uhlím 
Při plánování budoucích výdajů se českým domácnostem čím dál víc vyplatí sledovat, co se děje v Bruselu. Na úřednících Evropské unie bude zčásti záležet, kolik budou domácnosti platit za elektřinu, plyn, uhlí a teplo.

Jedním z velkých témat, které teď zaměstnává bruselskou administrativu, je totiž zdanění energií. Ne všechny návrhy však míří k jejich zvýšení, a tedy ke zdražení.

V evropských institucích teď leží na stole jak návrhy na zavedení nových spotřebních daní na energie, tak na nižší daň z přidané hodnoty. Naneštěstí pro spotřebitele je zatím jasný jenom scénář vyšších daní.

Podle něj musí všechny členské státy Evropské unie od příštího roku zdanit, pokud to už nedělají teď, stanovenou minimální sazbou elektřinu, plyn a uhlí. Definitivní a formální schválení se čeká od ministrů životního prostředí unie příští týden.

Česko má ještě šanci, že se vyšších cen dočká až v roce 2007. "Budeme žádat o přechodné období," říká mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Čeští úředníci v Bruselu věří, že se jej podaří dosáhnout. "Je to předjednané," říká jeden z nich.

Už příští týden však míří na vládu hrubý návrh zákona o spotřebních daních, který dostane sazby za energie na evropskou úroveň. I to by však nebylo dříve než za rok.

Kromě nových daní z energií Evropská unie zvedá i minimální sazby daně u benzinu a nafty, ale tady už česká vláda zareagovala. Zvýšení je schválené od ledna příštího roku jako součást balíku reformy státních financí. O zvýšení daní z energií se však dosud nemluvilo. Rozpočty českých domácností podle odhadů zatíží několika stovkami ročně.

Například čtyřčlenná rodina topící si v domku uhlím dá navíc zhruba 840 korun ročně. Bude-li topit horším uhlím, prodraží se jí život v teple i o více než tisícovku.

Energetici zdražení kvůli vyšším daním potvrzují. "Zavedení daně pocítí konečný spotřebitel, nikoli výrobce," řekl ČTK obchodní ředitel Severočeských dolů Jan Demjanovič.

Nové zdanění je přitom vedené právě snahou o úsporu energií, daně jsou označeny hlavičkou ekologické. "Zvýšení ceny energií by mělo vést ke snížení spotřeby," říká Milan Ščasný z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Je však na vládě, aby lidi motivovala k tomu používat ekologicky šetrnější vytápění. Pokud by stát pouze přejal navržené minimální sazby daní, ty jsou stejné jak pro uhlí, tak pro zemní plyn, který je k přírodě milosrdnější.

Příznivci ekologických daní navíc dodávají, že zvýšení cen je nutné kompenzovat nižším zdaněním příjmů. K tomu se však zatím politici nechystají.

S nadějí tak mohou rodiny upírat oči opět jen do Bruselu, kde zůstává ve hře návrh na přesunutí elektřiny a plynu do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Pro Čechy by to mohlo znamenat až 17procentní zlevnění.

Ale jen pokud by energie přesunula do pětiprocentní sazby i česká vláda, pro kterou to není povinné. Poté by museli jít dolů s cenami ještě výrobci. Klíč ke zlevnění však nedrží jen čeští politici. V Evropě se na toto téma vede velká bitva už několik let a britský premiér Tony Blair je své ano ochoten vyměnit jen za zachování nulové sazby pro dětské dupačky.