Nečekaný Dvořákův odchod ze CME byl zřejmě vynucený

  12:54aktualizováno  12:54
Naoko přátelské rozloučení a zdvořilostní děkovačky. Ve skutečnosti byl odchod exšéfa TV Nova a viceprezidenta CME pro vysílání Petra Dvořáka ze společnosti mnohem méně přátelský a dobrovolný.

Odchod Dvořáka přichází v době, kdy celou skupinu CME čeká obtížné období. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podle několika dobře informovaných zdrojů MF DNES za odchodem dříve jednoho z klíčových mužů mediální skupiny jsou slabší než očekávané výsledky televizních stanic v Česku a na Slovensku, stejně jako horší kondice celé skupiny CME. Svou roli podle některých informací hrály i neshody s hlavou CME Adrianem Sarbu.

"Sarbu Dvořáka vlastně vyhodil. To je veřejné tajemství. Na Nově se dějí velké změny, rumunské vedení CME chce mít zdejší stanice více pod svou kontrolou. Dvořák navíc kritizoval některé postupy ohledně financování firmy," říká zdroj blízký společnosti. Nova sama je dál vysoce ziskovou společností, která musí táhnout rozvoj celé CME včetně méně úspěšných regionů.

Sám Dvořák včera nechtěl důvody odchodu komentovat. "Všechno, co jsem chtěl, jsem vyjádřil ve svém pondělním prohlášení. Nic víc říkat nemohu, a ani nechci,“ sdělil včera MF DNES Dvořák. Odkázal tak pouze na své prohlášení, kde tvrdí, že léta v CME byla úspěšná, ale přišel čas na změnu.

True

Ani zástupci CME se včera nechtěli k odchodu Dvořáka vyjadřovat. Proti přátelské verzi o odchodu hraje i fakt, že je to jen půl roku, co byl Dvořák jmenován viceprezidentem pro vysílání CME, jeho kontrakt byl plánován na tři roky, kdy se mu měl také výrazně zvýšit příjem.

Odchod Dvořáka přichází v době, kdy celou skupinu CME čeká obtížné období. Jen letos společnost několikrát snížila výhled prakticky na všech svých klíčových trzích. V polovině roku odhadovala pokles reklamních investic za celý rok třeba na Slovensku o dvě až čtyři procenta, v říjnu už firma hádala pokles o šest procent, v Bulharsku o 11 procent, zatímco v červenci se hovořilo o propadu osm až deset procent.

V Česku měl trh růst o jedno až tři procenta, v říjnu už CME hovoří o maximálně procentním růstu. Za prvních devět měsíců roku se tržby CME sice zvýšily asi o pět procent, důvodem však byla hlavně akvizice bulharské stanice bTV. Stávající stanice si totiž meziročně většinou pohoršily, nejvíce v Rumunsku a na Slovensku. Pohoršila si i Nova, která přesto platí za motor celé skupiny.

True

"Zda měly výsledky TV Nova vliv na odchod Dvořáka, lze jen těžko posoudit. I když se tržby TV Nova meziročně propadly, propad byl menší než na jiných trzích a stále se nejvíc podílí na provozním zisku skupiny,“ říká Tomáš Tomčány, analytik z Patria Finance.

Televizi Nova vedení skupiny stále více dýchalo na krk, management CME se letos přemístil do stejné pražské budovy, kde je ředitelství Novy. I to mohlo způsobit napětí ve firmě.

Nástup nového ředitele TV Novy, navíc člověka mimo obor, právníka Jana Andruška, podle lidí z oboru znamená užší propojení Novy s vedením CME v čele s Adrianem Sarbu.

Nova by měla tento týden vyjít s klíčovým dokumentem - s obchodní politikou na příští rok, kde se podle očekávání pokusí zvýšit ceny reklamy. Podle mediálních agentur to přichází pozdě, většinou se celoroční kontrakty se zadavateli domlouvají v září a říjnu. Nova však byla několik měsíců bez generálního ředitele, podmínky neměl kdo schválit.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Rozděl a panuj. Amazon se rozroste do metropolí na východě USA

Ilustrační snímek

Technologický gigant Amazon v úterý oznámil umístění svého nového sídla. Po více než roce rozhodování vybral variantu...

Ryanair spustil slevy, pak za letenky účtoval dvakrát. Podvod, zlobí se klienti

Ilustrační snímek

Pasažéři aerolinek Ryanair se v pondělí dočkali nepříjemného překvapení. Protože nefungovaly webové stránky...

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí 9,1 miliardy. Meziročně o téměř polovinu méně

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1...

Najdete na iDNES.cz