Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechte cukrovku na Hané, žádali rolníci velvyslance

  13:01aktualizováno  13:01
Necelé dvě stovky pěstitelů cukrovky se sešly před německou ambasádou. Zemědělci protestovali proti plánu společnosti Eastern Sugar uzavřít v tuzemsku své tři cukrovary. S odchodem firmy by Česko přišlo i o významnou část kvóty na výrobu cukru.

To by následně znamenalo i pokles pěstování cukrovky. Zemědělci před ambasádou připomínali, že Česko je cukernou velmocí. Slyšet byli hlavně agrárníci z okolí Olomouce. Ti si přinesli i transparent - Haná nechce být zakopaná.

„Problematiky cukrovky je pro nás naprosto zásadní. Obrazovky či auta jsou hodnoty pomíjivé. Klima a půda jsou hodnoty, které zůstanou,“ nechal se slyšet Zdeněk Joudal ze Svazu pěstitelů cukrovky.

Zemědělcům ani tak nevadí odchod společnosti Eastern Sugar, ale snížení kvóty na výrobu cukru, které by tento krok znamenal. „Ať Eastern Sugar odejde, ale ta kvóta, ať tu zůstane,“ požadoval Joudal.

Eastern Sugar v Česku drží kvótu na výrobu zhruba 102 tisíc tun cukru. Pokud by domácí závody v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci zavřela a kvótu odprodala Bruselu za stanovenou kompenzaci, klesla by o více než pětinu domácí produkce cukru limitovaná národní kvótou ve výši 454 000 tun.

Česko, dosud vývozce, by muselo začít cukr dovážet. O odbyt by také podle ČTK přišlo zhruba 150 z 900 domácích pěstitelů cukrovky.

„Stojíme tu trochu pozdě, nevěřím, že se nám kvótu podaří udržet,“ posteskl si Josef Uchytil, předseda Svazu pěstitelů cukrovky Moravy a Slezska.

Reforma trhu s cukrem je podle něj postavená na tom, že odstupné dostanou společnosti vyrábějící cukr a nikoli pěstitelé cukrovky.

Rolníci po sérii krátkých proslovů předali svá stanoviska zástupcům německého velvyslanectví a přesunuli se před britskou ambasádu. Eastern Sugar je totiž podle nich napůl vlastněna britskou firmou Tate&Lyle a francouzskou Saint Louis Sucre, kterou kontroluje německý Süd Zucker.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz