Nechte cukrovku na Hané, žádali rolníci velvyslance

  • 70
Necelé dvě stovky pěstitelů cukrovky se sešly před německou ambasádou. Zemědělci protestovali proti plánu společnosti Eastern Sugar uzavřít v tuzemsku své tři cukrovary. S odchodem firmy by Česko přišlo i o významnou část kvóty na výrobu cukru.

To by následně znamenalo i pokles pěstování cukrovky. Zemědělci před ambasádou připomínali, že Česko je cukernou velmocí. Slyšet byli hlavně agrárníci z okolí Olomouce. Ti si přinesli i transparent - Haná nechce být zakopaná.

„Problematiky cukrovky je pro nás naprosto zásadní. Obrazovky či auta jsou hodnoty pomíjivé. Klima a půda jsou hodnoty, které zůstanou,“ nechal se slyšet Zdeněk Joudal ze Svazu pěstitelů cukrovky.

Zemědělcům ani tak nevadí odchod společnosti Eastern Sugar, ale snížení kvóty na výrobu cukru, které by tento krok znamenal. „Ať Eastern Sugar odejde, ale ta kvóta, ať tu zůstane,“ požadoval Joudal.

Eastern Sugar v Česku drží kvótu na výrobu zhruba 102 tisíc tun cukru. Pokud by domácí závody v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci zavřela a kvótu odprodala Bruselu za stanovenou kompenzaci, klesla by o více než pětinu domácí produkce cukru limitovaná národní kvótou ve výši 454 000 tun.

Česko, dosud vývozce, by muselo začít cukr dovážet. O odbyt by také podle ČTK přišlo zhruba 150 z 900 domácích pěstitelů cukrovky.

„Stojíme tu trochu pozdě, nevěřím, že se nám kvótu podaří udržet,“ posteskl si Josef Uchytil, předseda Svazu pěstitelů cukrovky Moravy a Slezska.

Reforma trhu s cukrem je podle něj postavená na tom, že odstupné dostanou společnosti vyrábějící cukr a nikoli pěstitelé cukrovky.

Rolníci po sérii krátkých proslovů předali svá stanoviska zástupcům německého velvyslanectví a přesunuli se před britskou ambasádu. Eastern Sugar je totiž podle nich napůl vlastněna britskou firmou Tate&Lyle a francouzskou Saint Louis Sucre, kterou kontroluje německý Süd Zucker.