Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nechutná vám voda? Upravte si ji

  11:00aktualizováno  11:00
Máte pocit, že vaše voda není v pořádku? Je kalná, zdá se vám příliš tvrdá nebo vám prostě jen nechutná? Všechny tyto nedostatky mohou odstranit vhodně volené filtry, důležité je však znát, jaké nedostatky se ve vodě vyskytují.
Voda (c) profimedia.cz/corbis

Voda (c) profimedia.cz/corbis - Voda - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ne každý má vodu čistou a nezávadnou. Na rez, vodní kámen, mechanické nečistoty i na odstranění přebytečného chloru a dusičnanů existuje mnoho typů vodních filtrů.

Prvním krokem by mělo být ověření jakosti vody. Lidé, kterým doma teče voda z veřejného vodovodu, si mohou zjistit její kvalitu dotazem na příslušné vodárně, která je povinna jim tyto informace bezplatně poskytnout. Ti, kteří mají vlastní studnu, by si měli nejprve nechat udělat rozbor vody v akreditované laboratoři.

Je kvalitní, ale přesto vám nechutná
Může se stát, že pitná voda neobsahuje žádné nečistoty, přesto její chuť neodpovídá vašim představám. Třeba tím, že je v ní chlor, který přidávají vodárenské společnosti, aby zabránily množení nebezpečných bakterií. Vhodným řešením v kuchyni by mohl být takzvaný nádobový vodní filtr, nejjednodušší a také nejlevnější zařízení pro úpravu pitné vody.

Uhlíkový filtr zbaví pitnou vodu nepříjemné chuti, chloru, zákalu a zápachu, výjimečně i dusičnanů a nemění její minerální složení. Filtruje studenou vodu z veřejných vodovodů a bakteriálně nezávadnou vodu studniční.

"Aby se po odstranění chloru zabránilo dalšímu množení bakterií, přidává se do filtrační vložky minimální množství stříbra,“ říká Jana Konečná z brněnské firmy, která přístroje prodává. Filtry se dají pořídit už od 600 korun.

Je také důležité vědět, že filtrační vložka se musí pravidelně měnit, většinou po průtoku určitého množství vody, které musí být uvedeno v návodu k použití, nejdéle však za tři čtvrtě roku. Ceny filtračních vložek se pohybují v rozmezí několika stokorun. Každopádně přijde přefiltrovaná vody daleko levněji než pravidelné kupování vody balené.

Převařování vody nepomůže
Pokud je voda znečištěna chemickými látkami, nádobový kuchyňský filtr nepomůže. Nic platné není ani svaření vody. "Varem se chemické složení vody nezmění, a pokud ano, tak k horšímu. Odpařením části vody se přítomné látky, například dusičnany, zahustí a koncentrují," varuje František Kožíšek z Národního referenčního centra pro pitnou vodu.

Když je voda znečištěna chemickými látkami, je vhodný filtr, který se umístí těsně před kuchyňskou vodovodní baterii nebo se postaví přímo na linku a připojí k vodovodu. Má samostatný vývod, takže hospodyňka se může rozhodnout, zda použije přefiltrovanou, nebo neupravenou vodu. Proto se tomu také říká zařízení třetího kohoutku.

JAKÝ FILTR JE PRO VÁS VHODNÝ?
PŘEHLED VODNÍCH FILTRŮ ZDE

Tyto filtry dokážou z vody odstranit nejen chlor, zápach, ropné látky, těžké kovy a další škodliviny, ale také významně sníží obsah dusičnanů. Jejich hodnota je pak většinou hluboko pod hranicí 15 miligramů na litr, což je doporučená dávka pro dospělého člověka. Pracují většinou na principu kombinace mikrofiltru a aktivního uhlí, popřípadě iontoměřiče, který přispívá k odstranění dusičnanů.

Cena těchto filtrů je 2000 až 5000 korun, ale i 15 000 korun. I tady je potřeba pravidelně kontrolovat a po půl až jednom roce měnit filtrační vložku, která stojí několik set korun. Také tyto filtry nemění minerální složení vody, bakteriální nezávadnost je zajištěna stopovým množstvím stříbra ve filtrační vložce.

Na trhu jsou také filtry zajišťující stoprocentně čistou vodu. Pracují na principu reverzní osmózy. To je zařízení, které zbaví vodu všech škodlivin včetně minerálů. Je finančně náročnější, zájemce zaplatí 20 až 30 tisíc korun.

Co s vodním kamenem?
Tvrdá voda je většinou chutnější než měkká, ale příliš nesvědčí zařízením, jako jsou pračky, myčky, vodovodní baterie nebo ohřívače na teplou vodu. Existují filtry, které si poradí s vodním kamenem, zákalem, rzí, pískem i dalšími mechanickými nečistotami.

Montují se například na přívod vody k pračce, mohou být součástí sprchové baterie nebo je možné je instalovat i do vodovodního potrubí u přítoku do domu. "Použitím změkčovače se dá ušetřit mnoho peněz nejen na spotřebě energie, ale i na pracím prášku," říká Martin Nývlt z pražské firmy, která se zabývá úpravou vod.

"Jedinou starostí je občasné doplňování regenerační soli," pokračuje. Filtry stojí většinou od 1000 do 5000 korun, některé i více podle typu a velikosti.

TVRDÁ VODA
 - způsobuje usazeniny a vodní kámen
 - může vyvolat svědění kůže
 - prášek na praní a mýdlo se v ní sráží
MĚKKÁ VODA
 - snadno rozpouští mycí prostředky
 - nevysušuje pokožku
 - chrání elektrické spotřebiče před usazeninami

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Tuzemák tradiční rumovou chuť neztratí, Česko dostalo v Bruselu výjimku

Do Prahy se sjelo zhruba sto tisíc lidí, aby protestovali proti vládním...

Česko a Slovensko dostaly od Evropské komise výjimku a budou moci při výrobě alkoholického nápoje tuzemák dalších pět...

Instantní kakao tvoří ze tří čtvrtin cukr, pro dítě je i jeden hrnek moc

Instantní kakaový nápoj (ilustrační snímek)

Instantní kakaa obsahují v průměru 75 procent cukru a jen 21 procent drahého kakaového prášku, upozorňuje...

Moc soli, málo masa. České uzeniny propadly v testu levných potravin

ilustrační snímek

Potraviny z Německa jsou kvalitnější než české, potvrdilo srovnání levných výrobků, které provedl časopis dTest. České...

Najdete na iDNES.cz