Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nedomyšlený zákon zakazuje platit daně v hotovosti

  1:00aktualizováno  1:00
Až půjdou podnikatelé příští týden v pátek platit v hotovosti daň z přidané hodnoty, mohou na finančním úřadu narazit na zavřené okénko. Nedomyšlený zákon jim to totiž u částek vyšších než 10 tisíc korun zakazuje.
Ministerstvo financí připravuje změnu týden starého zákona. Ilustrační foto.

Ministerstvo financí připravuje změnu týden starého zákona. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Daně se budou přiznávat přes počítač

V zákonu, který s daněmi nesouvisí, prošla nepozorovaně změna, která znemožňuje platit daně v hotovosti nad deset tisíc korun. Dosud to bylo možné bez omezení. Změna začala platit 11. listopadu.

Ministerstvo financí o novince neinformovalo, navíc sami úředníci žili chvíli v domnění, že omezení plateb v hotovosti začne platit až od ledna 2006, stejně jako většina nesouvisejícího zákona.

Pro podnikatele to znamená, že když příští pátek půjde zaplatit daň ve výši více než deset tisíc korun na finanční úřad, musí být ze zákona odmítnut.

Bude-li chtít na poslední chvíli uniknout penále za pozdní placení, bude muset jít do banky či na poštu složit peníze v hotovosti. Při převodu z účtu by musely být peníze strženy z účtu ten samý den.

V každém případě to bude dražší, banky i pošta vybírají poplatky. Na finančním úřadu je platba zadarmo a je nejrychlejší.

"Většina podnikatelů platí bezhotovostně, ale když jsou termíny pro placení daní, bývá tu na pokladně nával," popisuje šéf finančního úřadu v Českém Krumlově Wagner.

Povědomost finančních úředníků o změně je různá, město do města. Někde vědí, že už je teď třeba platit větší částky bezhotovostně, jinde myslí, že tomu bude až od ledna.

Pro "větší přehlednost" navíc ministerstvo financí už teď chystá změnu týden starého zákona. Původně totiž úřad Bohuslava Sobotky plánoval, že omezení plateb v hotovosti půjde ruku v ruce s akcí bank, které vyzval ke zrušení poplatků z plateb posílaných do státní kasy, tedy i u daní. Banky to však rezolutně odmítly.

"Proto bude toto omezení o rok odsunuto," říká mluvčí úřadu Marek Zeman.

Sotva změna vstoupila v účinnost, přilepí úředníci opět k jinému zákonu další novelu. V ní bude omezeno placení daní v hotovosti na půl milionu korun.

Návrat ke starým pořádkům chtějí stihnout do března, kdy na finanční úřad dorazí vlna podnikatelů a lidí s daněmi z příjmu. Spěchat se změnou musí ministerstvo i proto, aby nezkomplikovalo ještě více život i manželům, co poprvé využijí společné zdanění.

Pár měsíců nicméně bude platit stávající zákon, který větší platby v hotovosti zakazuje. Jak se bude v tomto mezidobí postupovat, ministerstvo nesdělilo. "Dnes k této problematice vydáme tiskovou zprávu," slibuje Zeman.

Do budoucna se chtějí úředníci po neúspěchu s bankami dohodnout s Českou poštou, kterou stát ovládá.

"Jednáme s poštou o speciálním typu složenky, která by umožňovala platit daně bezhotovostně a bez dalších poplatků," říká Zeman.

Omezení placení daní je dalším zákonem, který úředníci nedomysleli. Právě teď opravují společné zdanění, aby si na ně rodiny nemusely předtím, než slevu získají, nejdříve půjčit.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Najdete na iDNES.cz