Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řidičů autobusů je žalostně málo. Některé spoje už hlásí výpadky

  5:00aktualizováno  5:00
Nedostatek řidičů začal po průmyslu ovlivňovat i veřejnou dopravu. Řidičů chybějí tisíce a některé spoje tak nejezdí. Jedná se o dlouhodobý problém, jenže platy jsou nízké, a tak tato profese mladší ročníky neláká. Odboráři chystají stávky.
Nedostatek řidičů začíná být v Česku už tak vážný, že ho po firmách, kterým chybějí řidiči kamionů, pociťují i cestující ve veřejné dopravě.

Nedostatek řidičů začíná být v Česku už tak vážný, že ho po firmách, kterým chybějí řidiči kamionů, pociťují i cestující ve veřejné dopravě. | foto: ČTK

Cestující některých autobusů po Praze a okolí čekají v posledních týdnech na svůj spoj marně. Nepřijel. Nebyl přitom porouchaný, jen si neměl kdo sednout za volant.

Nedostatek řidičů začíná být v Česku už tak vážný, že ho po firmách, kterým chybějí řidiči kamionů, pociťují i cestující ve veřejné dopravě. Zatím největší problémy má na svých linkách v Praze a okolí dopravce Arriva Praha, který musel řadu spojů zrušit proto, že je nemá kdo řídit. „Zrušeno z důvodu personálního výpadku,“ hlásí pražský organizátor dopravy Ropid na svých stránkách.

Francie se brání levným řidičům z východu. Musí brát aspoň 50 tisíc

Výpadek autobusů znamená, že lidé musí čekat déle, a pak jedou plným autobusem. I proto už vznikla na internetu petice, která žádá odchod Arrivy z těchto linek a nahrazení jiným dopravcem.

„V tuto chvíli jednáme o snížení určité části výkonů tohoto dopravce a nahrazení těchto výkonů jinými dopravci,“ řekl mluvčí Ropidu Filip Drápal. Počet zrušených spojů za červen je zatím hluboce pod jedním procentem všech spojů Arrivy.

Autoškolu zaplatíme

Arriva potvrdila, že problémy s nedostatkem řidičů má, podobně jako všechny dopravní společnosti v Česku. Aktuálně hledá 150 řidičů pro všechny své firmy. Firma patřící do skupiny Deutsche Bahn je v Česku největším autobusovým dopravcem. „Fatálním nedostatkem šoférů začínají trpět všichni dopravci v zemi. Přijímáme i lidi, kteří mají jen řidičák na osobní auto, a autoškolu jim zařídíme a také sami zaplatíme. Lidí, kteří by řídit chtěli, je na trhu minimum,“ říká Daniel Adamka, jednatel Arrivy v Česku.

Nedostatek řidičů je v Česku dlouhodobý problém. Mladší ročníky profese neláká i kvůli výši mezd v oboru. Odboráři kvůli tomu dokonce chystají už i protesty, aby dosáhli vyšších příjmů. Za nedostatkem stojí i fakt, že dříve si spousta lidí dělala řidičský průkaz během povinné vojenské služby. „Dostáváme se tam, kde už v minulosti byly země západní Evropy, a budeme muset sáhnout po řidičích více na východ. Není to populární říkat, vím to, ale jiné řešení už není,“ dodal Adamka.

Stávka? Ta platy řidičů autobusu moc nezvedne, stěžuje si jeden z nich

Dopravci se navíc snaží čím dál více mířit při hledání řidičů i na ženy. Řidiči patří podle mluvčí Úřadu práce Kateřiny Beránkové mezi nejvíce nedostatkové profese v Česku. Ke konci května nabízely firmy 6 738 volných míst pro řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají. Za rok se tak počet neobsazených míst na této pozici zvýšil o třetinu.

Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži řídit autobus:

Alespoň částečné zlepšení mohou ukázat statistiky ministerstva dopravy o počtech řidičských oprávnění pro nákladní auta a autobusy. Počet nově vydaných oprávnění totiž po velkém propadu v roce 2013 začal opět růst – jak pro nákladní vozy, tak pro auta. Loni se dokonce počet nových řidičáků pro autobus dostal na nejvyšší úroveň od roku 2007.

Autor:Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Česko není zemí montoven, říká ministr průmyslu Hüner

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

Verdikt, zda se pustit do výstavby jaderných bloků, bude jedním z nejobtížnějších, které českou vládu v tomto volebním...

Cukrový strašák obchází Evropu. S nadváhou mají zatočit lehké coly

cukr

Coca-Cola a Pepsi Cola svorně rozjely taktiku na větší podporu bezkalorických nápojů. Výrobci colových nápojů jsou...

Na nové bydlení Češi nemají, stále častěji proto opravují to staré

Ilustrační snímek

Podnikání v oblasti rekonstrukcí zažívá boom. Nové byty jsou drahé a je jich málo, lidé se proto čím dál tím častěji...

Najdete na iDNES.cz