Neekologických pracích prostředků je stále hodně

Kdo se v létě nemohl koupat v řece kvůli řasám, toho možná ani nenapadlo, že by mohly být jednou z příčin i prací prášky.
Kdo se v létě nemohl koupat v řece kvůli řasám, toho možná ani nenapadlo, že by mohly být jednou z příčin i prací prášky. Těch, které obsahují fosfor a životnímu prostředí příliš neprospívají, je na tuzemském trhu stále dost. Na rozdíl například od Rakouska, kde se jiné než bezfosfátové prostředky neprodávají, jsou u nás k mání prášky s fosforem (přesněji jeho sloučeninami) i bez něj. S fosfáty, které se přidávají kvůli změkčení vody, si však příroda sama nedokáže poradit. Fosfor se tak dostává z praček do kanalizace, přispívá k nadměrnému růstu řas a sinic na přehradách a stojatých vodách, znemožňuje koupání a může být i příčinou alergií.

Poznat, který prací prostředek je bez fosfátů, je pro spotřebitele stále obtížné, neboť na obalech tyto informace často chybějí. "Někteří výrobci, hlavně české a menší firmy, výrazně píší na obalu, že je prostředek bez fosforu. Ale na některých obalech je značení buď anglicky, malým písmem, nebo chybí úplně," říká Karel Srdečný z českobudějovické ekologické poradny Rosa. Podle loňské ankety MF DNES by přitom většina lidí dala raději přednost ekologičtějším, bezfosfátovým prostředkům. Redakční testy již několikrát prokázaly, že neperou o nic hůře. Nebývají ani dražší. Například u kompaktních pracích prostředků (prodávají se v menších baleních než klasické prášky, neboť neobsahují soli, které pro praní nemají žádný význam a do prášků se přidávají proto, aby zůstaly sypké), které jsou všechny bezfosfátové, jsou díky výrazně nižšímu dávkování celkové náklady na jedno praní srovnatelné s běžnými pracími prášky.

Tekuté prací prostředky neobsahují fosfáty

Pro lepší orientaci spotřebitelů ekologická poradna Rosa již sedm let nechává chemicky testovat v Hydrobiologickém ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích prací prostředky na množství fosforu. "Lze říci, že oproti minulým letům je nabídka bezfosfátových prostředků vyšší. Hlavně díky novým tekutým prostředkům, které se objevily na našem trhu nedávno a které téměř bez výjimky fosfor neobsahují, nebo jen v malé míře," zhodnotil výsledky posledního, srpnového testu Karel Srdečný. Důkazem jsou například výrobky firmy Procter & Gamble - zatímco tekutý Ariel liquid activ neobsahuje fosfor žádný, při praní v prášku Ariel automat vypustí pračka do odpadních vod téměř pět gramů fosforu. Po dle Srdečného nelze u konkrétních značek jednoznačně říci, zda jsou oproti předchozím testům ekologičtější, či zda nyní obsahují ještě více fosfátů. "Výrobci někdy například změní recepturu a název prášku zůstane stejný, nebo naopak jen inovují název," říká Karel Srdečný.

Kompakty jsou nejekologičtější

Z ekologického hlediska jsou nejvhodnější takzvané kompaktní prací prostředky, kterých je na tuzemském trhu stále velký nedostatek. Výhodou kompaktů není jen to, že jsou bezfosfátové, ale neobsahují ani plnidla přidávaná do pracích prášků proto, aby zůstaly sypké. Nezanedbatelné jsou také jejich nižší nároky na obal a skladování. Novinkou letošního testu bylo zařazení prostředků vyráběných či balených speciálně pro obchodní řetězce, jako je Delvita, Spar či Tesco. "Lze říci, že obstály dobře, neboť jsou buď bezfosfátové, nebo alespoň s nižším obsahem fosforu," říká Karel Srdečný.

Dobrovolná dohoda již nevyhovuje

Používání fosforu zatím u nás neomezuje žádný zákon. Existuje pouze dobrovolná dohoda, kterou před pěti lety uzavřelo sdružení výrobců pracích prostředků s ministerstvem životního prostředí. Ta má ovšem četné nedostatky, a proto se nyní připravuje její dodatek. "Dohodu jsme již dříve kritizovali především proto, že neobsahovala konkrétní kroky a maximální hodnoty fosforu byly tak vysoké, že pro žádného výrobce nebyl problém dohodu splnit," tvrdí Yvonna Gaillyová z ekologické poradny Veronica v Brně. Podle Daniely Joklové z ministerstva životního prostředí zatím výrobci souhlasí s tím, že budou bezfosfátové prací prostředky zřetelně označovat, například nápisem "bez fosfátů". "Sdružení výrobců také předběžně souhlasí s tím, že do roku 2004 budou všechny prací prostředky bezfosfátové. O konečné verzi dohody se však stále jedná," dodává Joklová.

Co obsahují prací prostředky

* Látky aktivující praní - Odborně tenzidy nebo povrchově aktivní látky. Odstraňují nečistoty a zabraňují jejich opětovnému usazování. Neškodí životnímu prostředí, lze je mikroorganismy během krátké doby rozložit.

* Změkčovadla - Předpokladem úspěšného praní je měkká voda. K odstranění tvrdosti vody výrobci používají buď fosfáty (fosforečnan sodný), nebo je nahrazují ekologickými zeolity v kombinaci s dalšími účinnými látkami, například polykarboxyláty.

* Bělidla - Oxidací, tedy za působení kyslíku, odstraňují skvrny. Při nižších teplotách účinkují pomocí takzvaných aktivátorů bělení.

* Zásadité látky (soda, křemičitany) - Ovlivňují hodnotu pH pracího roztoku, a tím zvyšují účinnost pracího prostředku.

* Ochranné koloidy - Zabraňují znovuusazování nečistot v tkanině.

* Stabilizátory - Vážou těžké kovy, a tím brání jejich škodlivému vlivu na proces praní.

* Enzymy - Štěpí nečistoty složené z mastnoty, bílkovin nebo škrobu.

* Opticky zjasňující prostředky - Prádlo díky nim vypadá světleji, neboť přeměňují UV záření na viditelné světlo.

* Parfémy

Rady pro ekologické praní

* Správně dávkovat

Dávkování je uvedeno na každém obalu a je zbytečné přidávat pracího prostředku více. Dávkování závisí na tvrdosti vody - čím tvrdší voda, tím vyšší dávka. V České republice je ve vodovodech obvykle měkká voda, a na dobré vyprání stačí proto nejnižší dávka doporučovaná výrobcem. Tvrdost vody si může každý zjistit telefonicky u správce vodovodu (vodárny) v místě svého bydliště.

* Vyhnout se fosfátovým pracím prostředkům

Fosfáty, které mají vodu změkčovat, lze nahradit sodou nebo citrátem.

* Dát přednost kompaktním pracím prostředkům

Jsou bez fosfátů a neobsahují ani pomocné látky - soli, které pro praní nemají žádný význam a do prášku se přidávají jen proto, aby zůstal sypký. Jejich dávkování je výrazně nižší než u ostatních pracích prostředků.

* Používat mýdlové prací prostředky

Pro ruční praní jsou nejvhodnější. Mýdlo se ve vodě velmi rychle a úplně rozkládá na látky v přírodě běžné.

* Více špinavé prádlo předem namočit

* Prát v měkké dešťové vodě

Celé znění Dohody sdružení výrobců s ministerstvem životního prostředí a některé informace o možnostech ekologického praní lze najít na internetových stránkách www. csdpa.cz, www.env.cz, www.ecn.cz/rosa.

Přehled testovaných pracích prášků

Název (Výrobce/dovozce) Fosfor (g/jedno praní) 1)

BEZFOSFÁTOVÉ

Ariel futur (Procter & Gamble) 0,1
Ariel liquid activ (Procter & Gamble) 0
Azur nový (Henkel) 0
Balsam Laser plus (Fresh cosmetics) 0
Bonanza (Cemotex) 0
Denkmit (Denkmit) - pouze v prodejnách DM 0
Ecover (Ecover) 0
Eva (DODO) 0,4
Evička (DODO) 0,4
Flora (Laurin) 0,1
Frosch (Kromus) 0,1
Grand maximo (Kronstar) 0
Kapsík (Kap´ s CZ) 0,2
Lanza tabs (Benckiser) 0,1
Lanza tekutá (Benckiser) 0
Lev-ně (Valtech Tors) - pouze v prodejnách Delvita 0
Palmex 2 fáze (Henkel) 0,5
Palmex citrus síla (Henkel) 0,1
Permon (Missiva) - pouze v síťovém prodeji 0
Persil color gel (Henkel) 0
Persil green power (Henkel) 0,2
Persil kraft gel (Henkel) 0
Persil ocean fresh (Henkel) 0,3
Perwool Balsam (Henkel) 0
Quatro (ZZN) 0,2
SA8 Premium (Amway) - pouze v síťovém prodeji 0
SA8 Premium color (Amway) - pouze v síťovém prodeji 0
Senza klubíčko (Dedra I.C.) 0
Sprax (Bostim) 0

SE SNÍŽENÝM OBSAHEM FOSFORU

Běžný prací prášek (Dedra I.C.) 2,9
Colon bio aktiv (Benckiser) 2,2
Colon bio color (Benckiser) 2,4
Dedra exclusive (Dedra) 1,2
Glober (výrobce i dovozce neznámý) 1,2
Kromus 2000 (Kromus) 1,7
Kronstar (Kronstar) 2,6
Neo (Tekotex) 2,8
Senza pro děti (Dedra) 2,3
Senza pro děti nová (Dedra) 2,2
senza SPAR (Dedra) - pouze v prodejnách SPAR 1,2
Tesco (Qalt) - pouze v prodejnách Tesco 1,7
Tres professional (Benckiser) 1,8

S FOSFOREM

Ariel automat (Procter & Gamble) 4,8
Batole (Qalt) 3,4
Biomat bonux (Procter & Gamble) 5,9
Bold (Procter & Gamble) 5,7
Faks (Saponia Osijek) 8,6
Lanza color (Benckiser) 5,0
Lip (Benckiser) 4,1
Laser plus (Fresh Cosmetics) 1,1
Max (Max 2000) 4,2
Merkur bílá síla (Setuza) 4,6
Mimino (Dúbrava) 4,1
Omo (Unilever) 5,7
Orbit (Saponia Osijek) 6,1
Raky (Marca) 5,0
Senza (Dedra) 3,7
Sindy (Enia CZ) 3,9
Sonet (IBENA) 4,5
Tango 2000 (Corner) 3,6
Titan baby (Setuza) 3,8
Titan color activ (Setuza) 4,5
Tix bio alpine fresh (Procter & Gamble) 4,1
Tix bio color (Procter & Gamble) 5,3
Tix citron (Procter & Gamble) 6,0
Toto (Setuza) 3,8

Poznámky: 1) množství fosforu, které se dostane do odpadních vod při vyprání 5 kg slabě znečištěného prádla v měkké vodě, tj. při nejnižším dávkování pracího prostředku podle doporučení výrobce.
Pramen: ROSA - Jihočeská společnost pro ochranu přírody, Hydrobiologický ústav Akademie věd, České Budějovice