Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nehořlavé plasty: nevidíme je, necítíme je, přesto škodí

Umělá vlákna v záclonách či kobercích, plasty v elektrospotřebičích nebo také třeba v interiérech aut - všechny mají takzvanou nehořlavou úpravu. Do umělých hmot se totiž z bezpečnostních důvodů přidávají látky, které by vznikající požár "udusily" v zárodku.

Určitě jste už doma viděli elektrickou zásuvku nebo rozdvojku, v níž došlo několikrát ke zkratu - okolí zdířek bylo opálené, případně seškvařené, ale nic nechytlo.

"Retardéry hoření omezují přístup kyslíku k plastu, a tím brání hoření nebo je alespoň výrazně zpomalují," vysvětluje Jiří Samsonek, vedoucí laboratoře zlínského Institutu pro testování a certifikaci.

Které jsou bezpečné? To není jisté

K tomu, aby vám doma nevzplál třeba televizor, se používají různé látky, nejčastěji sloučeniny bromu. Přitom dvě skupiny bromovaných zpomalovačů hoření jsou zakázané, protože lidem způsobují hormonální poruchy a přispívají ke vzniku různých nemocí - například alergií a neplodnosti.

Zajímalo nás proto, jestli některé spotřebiče tyto zakázané látky neobsahují. Nakoupili jsme čtrnáct různých výrobků "do zásuvky" a nechali je v laboratořích zlínského institutu prověřit.

Ve dvanácti výrobcích se bromované zpomalovače našly, ale naštěstí jen ty povolené. A ve zbylých dvou produktech výrobci použili jiné nehořlavé látky. To je na první pohled dobrá zpráva, ale ve zlínské laboratoři náš optimismus mírní.

"Našli jsme látky, které ještě nikdo ze zdravotní stránky pořádně neposoudil. Je možné, že za pět let budou některé z nich shledány jako škodlivé a budou také zakázány," varuje vedoucí laboratoře Jiří Samsonek.

Milují prach a tučné ryby

Špatnou vlastností zpomalovačů hoření je, že se z výrobků postupně uvolňují a dostávají se do lidského těla vzduchem nebo stravou. V domácím prostředí se nabalí na všudypřítomný prach, který vdechujeme.

Naopak když vysloužilou rychlovarnou konvici nebo televizor vyhodíte na skládku, začnou se uvolňovat do půdy a vody. Potravním řetězcem se nakonec opět dostanou do vašeho těla, kde mohou škodit.

"Podílela jsem se na evropském projektu, kde jsme sledovali množství bromovaných zpomalovačů v různých potravinách. Ukázalo se, že například ovoce a zelenina jsou prakticky bezrizikové. Naopak významným zdrojem těchto škodlivých látek jsou ryby. Především tučné, které jsou výše v potravním řetězci, příkladem je losos," vysvětluje Jana Hajšlová z Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

"Nezáleží však jen na druhu ryby, ale také na místě výlovu. Nejvíce kontaminované maso bylo podle očekávání z ryb ze znečištěných oblastí, jakými jsou vyústění velkých řek do moří, nebo jinak kontaminovaných vod - například z Baltského moře."

Jsou všude

Když jsme se odborníka Jiřího Samsonka zeptali, jak se látkám z bromovaných zpomalovačů hoření nejlépe vyhnout, odpověděl s nadsázkou: "Odstěhujte se do hor, postavte si dřevěnici, paste ovce a nejezděte autem."

Je pravda, že před těmito chemikáliemi není téměř úniku - vdechujeme je doma i v práci, můžeme je sníst, doprovázejí nás i na cestách. Například veškeré plastové díly v autě jsou podle Jiřího Samsonka doslova nadopované chemickými látkami, které se z nich do kabiny vozu neustále uvolňují. A stejné je to ve vlaku i v autobuse.

Alespoň něco však proti zpomalovačům hoření udělat můžeme - doma pravidelně utírat prach, na který se tyto látky dobře nabalují. A do ložnice, v níž trávíme zhruba třetinu života, si pokud možno dejme jen nábytek a doplňky z přírodních materiálů. Televizi, rádio a další elektrospotřebiče nechme raději jinde.