Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejbohatší Čech Kellner vyměnil kus PPF za Novu

  1:00aktualizováno  1:00
Nejbohatší Čech Petr Kellner prodal pětiprocentní podíl ve své společnosti PPF za pět miliard bývalému obchodnímu partnerovi Jiřímu Šmejcovi, a to v souvislosti s dokončením prodeje televize Nova. MF DNES to potvrdila mluvčí PPF Dita Fuchsová.

Petr Kellner | foto: Výroční zpráva PPF

Kellner navýšil v minulých týdnech kapitál své společnosti PPF Group, která ovládá například Českou pojišťovnu, celkem o 18 miliard korun. Z toho 4,9 miliardy vložil do firmy Jiří Šmejc, čímž získal 5procentní podíl. Zbytek patří Kellnerovi.

Úspěšný finančník touto transakcí hrubým propočtem ohodnotil svou firmu na sto miliard korun.

Transakce byla součástí loňské dohody o společném prodeji podílů PPF a Jiřího Šmejce v televizi Nova. Tu od českých majitelů koupila americká firma CME, kterou ovládá americký miliardář Ronald Lauder.

Obchod proběhl přesně před rokem. "Souviselo to s tím určitě," řekla bez dalšího komentáře Fuchsová.

PPF získala za podíl v Nově zhruba 15 miliard korun a kolem 3 miliard korun dostala ještě ve formě akcií CME. PPF pak z tohoto balíku měla vyplatit ještě ostatní podílníky, mezi něž patřil i Šmejc.

Petr Kellner a skupina PPF mohla být nyní ještě o téměř dvě miliardy bohatší. V Poslanecké sněmovně se totiž ve středu hlasovalo o novele zákona o bankách, který měl České pojišťovně, vlastněné PPF, přiznat odškodnění ve výši 1,7 miliardy korun. Novela však neprošla.

Pojišťovna za pomoci PPF tyto peníze v polovině 90. let vyplatila klientům zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky. Od státu a další banky IPB vzápětí získala další podíly v České pojišťovně a zcela ji ovládla.

Proti zákonu se ozývali ostatní bankéři s tím, že pojišťovna a potažmo PPF už náhradu tímto způsobem získala.

Cílem impéria PPF do budoucna je podle detailů, které Kellner sdělil e-mailem agentuře Bloomberg, zúžit své aktivity čistě na finanční služby pro drobnou klientelu.

Klíčové jsou pro firmu především trhy v Rusku, kde vlastní dvojku na trhu spotřebitelských úvěrů Home Credit and Finance Bank, na Ukrajině, v Kazachstánu, v Číně a ve Vietnamu. Tam hledá banky ke koupi nebo zakládá vlastní pobočky.

Praha prý zatím zůstane pro skupinu PPF základnou, Kellner však nevyloučil přesun celkového řízení skupiny do zahraničí. Strategická rozhodnutí, která se dotýkají největších firem skupiny, což je Česká pojišťovna či PPF a. s., se už nyní dělají v Holandsku, kde sídlí mateřská PPF Group.

Managementy největších firem však sídlí v Praze. "To se však může v závislosti na mezinárodní expanzi v budoucnu změnit," uvedl v citovaném e-mailu Kellner.

Ekonom Petr Kellner založil své suverénně největší soukromé bohatství v zemi v kupónové privatizaci na začátku 90. let.

V roce 1991 založil spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Winklerem privatizační fond, přičemž potřebný kapitál, celkem 40 milionů korun, získali od holdingu Sklo Union, kterému v té době šéfoval Štěpán Popovič, pozdější prezident Svazu průmyslu.

Fond pak v první a druhé vlně kuponové privatizace získal za svěřené kupony akcie zhruba 200 firem v hodnotě pět miliard korun.

K pokladu PPF, České pojišťovně, se firma dostala v roce 1996, koupí deseti procent od Interbanky. Poté se jí podařilo získat i podíly od státu a později zkrachovalé IPB.

Finančník Kellner si podle svého blízkého okolí potrpí na luxus. Kromě špičkového letounu Gulfstream využívá například vilu v Karibiku za několik set milionů korun.

V Česku letos investoval desítky milionů korun do výstavby prestižní internátní školy Open Gate, kde z velké části studují s jeho podporou nadané děti z chudých rodin.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Najdete na iDNES.cz