Nejdelší čas v důchodu stráví lidé, kteří šli do penze nedávno

  1:05aktualizováno  1:05
Nejdelší dobu v penzi stráví ti, kdo šli do důchodu teprve nedávno. Bezdětné ženy, které odešly do penze v letech 2002 nebo 2006, si jí budou průměrně užívat 23 let. Ještě o dva roky déle stráví na odpočinku ženy se dvěma dětmi, které se staly důchodkyněmi v roce 1997 a na přelomu tisíciletí.
Nyní chodí lidé do důchodu v průměru po 42 letech v práci, do státní pokladny tak na důchody odvedou deset ročních platů. Ilustrační foto.

Nyní chodí lidé do důchodu v průměru po 42 letech v práci, do státní pokladny tak na důchody odvedou deset ročních platů. Ilustrační foto.

Avšak ani jejich mladší kolegyně, které dosáhnou hranice důchodového věku v letošním roce, si nemusí zoufat. Z propočtů MF DNES, které vycházely z údajů ministerstva práce a Českého statistického úřadu, vyplývá, že za minulého režimu trávily ženy v penzi zhruba o dva roky méně než nyní.

Podobně jsou na tom i muži – až do poloviny 90. let pobírali důchod průměrně 15 let, nyní je to skoro 18. Důvod? Od revoluce rostla průměrná délka dožití rychleji, než se zvedala hranice důchodového věku.

To se však s nastartovanou penzijní reformou, zejména u žen, změní. Zatímco muži zůstanou stále zhruba na svých 18 letech, ženy budou penzistkami pouze necelých 22 roků.

Proč se vůbec hranice pro odchod do důchodu zvedá? Důvodem je především menší počet narozených dětí a stále se zvyšující podíl seniorů na celkovém počtu obyvatel. Tento nepoměr však začínal řádně nahlodávat stávající systém, kdy se peníze odvedené zaměstnanci a firmami (celkem 28 procent z příjmu) rovnou vyplácejí těm, kdo už na penzi jsou.

Do budoucna hrozilo, že nebude dost pracujících, kteří by byli schopni "uživit" důchodce. Už nyní jde na penze skoro třetina státního rozpočtu.

"Proto se podle zákona začal postupně zvyšovat věk odchodu do důchodu," vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Podle novely důchodového zákona, která nedávno prošla Sněmovnou, vzroste věk pro odchod do důchodu mužům i ženám až na 65 let. Tato hranice se týká všech lidí mladších 43 let.

Další změny: vlastní spoření
Další plánované změny zase ovlivní výši částky, kterou bude člověk v důchodu dostávat. Podle dosud platných pravidel totiž většina lidí nestihne ze systému "vyčerpat" tolik, kolik za život pošle.

Nyní chodí lidé do důchodu v průměru po 42 letech v práci, do státní pokladny tak na důchody odvedou deset ročních platů. Ty si však stihnou vybrat jen ti, kteří vydělávali málo. Třeba člověk s desetitisícovým platem dosáhne na důchod kolem sedmi tisíc korun.

Lidé s nadprůměrným výdělkem nad 25 tisíc na tom však nejsou o moc lépe – dostávají penzi kolem 10 tisíc. Do budoucna by si lépe placení zaměstnanci mohli zajistit bohatší penzi tím, že by část z pojistného nedávali státu, ale na svůj soukromý fond. K penězům, které by státu "vzali", by však museli ještě přidat část vlastních prostředků.

Zatím není rozhodnuto jak velkou. "Může být stejná, tedy 3 plus 3 procenta, ale možná varianta je i vyvedení čtyř procent a přidání jednoho či dvou z vlastní kapsy," uvedl v on-line rozhovoru na serveru iDNES ministr práce Petr Nečas. - čtěte Ministr Nečas: Nechápu hysterii kolem důchodů

V případě tříprocentní varianty by to znamenalo, že celkové odvody ze mzdy do důchodového systému by nečinily 28, ale 25 procent ze mzdy.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Najdete na iDNES.cz