Nejdelší čas v důchodu stráví lidé, kteří šli do penze nedávno

  1:05aktualizováno  1:05
Nejdelší dobu v penzi stráví ti, kdo šli do důchodu teprve nedávno. Bezdětné ženy, které odešly do penze v letech 2002 nebo 2006, si jí budou průměrně užívat 23 let. Ještě o dva roky déle stráví na odpočinku ženy se dvěma dětmi, které se staly důchodkyněmi v roce 1997 a na přelomu tisíciletí.
Nyní chodí lidé do důchodu v průměru po 42 letech v práci, do státní pokladny tak na důchody odvedou deset ročních platů. Ilustrační foto.

Nyní chodí lidé do důchodu v průměru po 42 letech v práci, do státní pokladny tak na důchody odvedou deset ročních platů. Ilustrační foto.

Avšak ani jejich mladší kolegyně, které dosáhnou hranice důchodového věku v letošním roce, si nemusí zoufat. Z propočtů MF DNES, které vycházely z údajů ministerstva práce a Českého statistického úřadu, vyplývá, že za minulého režimu trávily ženy v penzi zhruba o dva roky méně než nyní.

Podobně jsou na tom i muži – až do poloviny 90. let pobírali důchod průměrně 15 let, nyní je to skoro 18. Důvod? Od revoluce rostla průměrná délka dožití rychleji, než se zvedala hranice důchodového věku.

To se však s nastartovanou penzijní reformou, zejména u žen, změní. Zatímco muži zůstanou stále zhruba na svých 18 letech, ženy budou penzistkami pouze necelých 22 roků.

Proč se vůbec hranice pro odchod do důchodu zvedá? Důvodem je především menší počet narozených dětí a stále se zvyšující podíl seniorů na celkovém počtu obyvatel. Tento nepoměr však začínal řádně nahlodávat stávající systém, kdy se peníze odvedené zaměstnanci a firmami (celkem 28 procent z příjmu) rovnou vyplácejí těm, kdo už na penzi jsou.

Do budoucna hrozilo, že nebude dost pracujících, kteří by byli schopni "uživit" důchodce. Už nyní jde na penze skoro třetina státního rozpočtu.

"Proto se podle zákona začal postupně zvyšovat věk odchodu do důchodu," vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Podle novely důchodového zákona, která nedávno prošla Sněmovnou, vzroste věk pro odchod do důchodu mužům i ženám až na 65 let. Tato hranice se týká všech lidí mladších 43 let.

Další změny: vlastní spoření
Další plánované změny zase ovlivní výši částky, kterou bude člověk v důchodu dostávat. Podle dosud platných pravidel totiž většina lidí nestihne ze systému "vyčerpat" tolik, kolik za život pošle.

Nyní chodí lidé do důchodu v průměru po 42 letech v práci, do státní pokladny tak na důchody odvedou deset ročních platů. Ty si však stihnou vybrat jen ti, kteří vydělávali málo. Třeba člověk s desetitisícovým platem dosáhne na důchod kolem sedmi tisíc korun.

Lidé s nadprůměrným výdělkem nad 25 tisíc na tom však nejsou o moc lépe – dostávají penzi kolem 10 tisíc. Do budoucna by si lépe placení zaměstnanci mohli zajistit bohatší penzi tím, že by část z pojistného nedávali státu, ale na svůj soukromý fond. K penězům, které by státu "vzali", by však museli ještě přidat část vlastních prostředků.

Zatím není rozhodnuto jak velkou. "Může být stejná, tedy 3 plus 3 procenta, ale možná varianta je i vyvedení čtyř procent a přidání jednoho či dvou z vlastní kapsy," uvedl v on-line rozhovoru na serveru iDNES ministr práce Petr Nečas. - čtěte Ministr Nečas: Nechápu hysterii kolem důchodů

V případě tříprocentní varianty by to znamenalo, že celkové odvody ze mzdy do důchodového systému by nečinily 28, ale 25 procent ze mzdy.Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Nekonečný boj s plasty. Igelitky zdarma zmizely, zůstaly stovky milionů sáčků

Ilustrační snímek

Zatímco igelitkám už vyhlásili obchodníci i státy boj, mikrotenové sáčky zatím přežívají. Jejich postupné nahrazování...Najdete na iDNES.cz