Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdražší benzin je na Moravě

  1:00aktualizováno  1:00
Šok vyvolaný koncem srpna úderem hurikánu Katrina na pobřeží USA u českých benzinových pump konečně dozněl. Ceny nafty a benzinu se o víkendu, tedy téměř po třech měsících, vrátily na srpnovou úroveň před hurikánem. Mezi jednotlivými regiony jsou však v cenách nafty a benzinu velké rozdíly.
Nejrychleji zlevňují pumpaři v bohaté Praze a ve středních Čechách. Na Moravě se za pohonné hmoty platí nejvíc. Ilustrační foto

Nejrychleji zlevňují pumpaři v bohaté Praze a ve středních Čechách. Na Moravě se za pohonné hmoty platí nejvíc. Ilustrační foto | foto: Martin AdamecMF DNES

Podle analýz společnosti CCS, která sleduje cenovou politiku více než dvou tisíc pump v zemi, se průměrná cena benzinu Natural 95 v sobotu vrátila pod psychologickou hranici třiceti korun za litr.

Litr naturalu se podle CCS prodával za 29,96 koruny, nafta byla o 60 haléřů levnější.
V neděli sice cena benzinu i nafty mírně stoupla, stále se však drží pod třiceti korunami.

"Od prvního zářijového týdne, kdy následky hurikánu vyhnaly ceny prudce nahoru, jsme zlevnili asi o tři koruny padesát. A protože poptávka po benzinu po skončení motoristické sezony klesá, může cena ještě mírně spadnout," řekl marketingový ředitel společnosti Benzina Václav Loula.

Další zlevňování podle něj záleží na tom, bude-li v Evropě tuhá, či mírná zima.

"Benzin by mohl jít ještě trochu dolů, a to ještě tento týden," soudí i Ivan Indráček ze Společenství provozovatelů čerpacích stanic.

Mezi jednotlivými regiony jsou však v cenách nafty a benzinu velké rozdíly. Řidič, který natankuje plnou nádrž v Čechách, může oproti kolegovi z Moravy ušetřit až stokorunu.

Nejrychleji zlevňují pumpaři v bohaté Praze a ve středních Čechách. Na Moravě - přestože tam mají lidé nižší příjmy a je tam mnohem víc nezaměstnaných - se za pohonné hmoty platí nejvíc.

Podle průzkumu společnosti CCS je nyní nejlevnější benzin na Karlovarsku a nejdražší na Vysočině.  Společnost Webfarm, která se rovněž zabývá průzkumy cen pohonných hmot, dokonce uvádí jako vůbec nejlevnější region Prahu.

"Je to jev, který pozorujeme delší dobu a je za ním konkurenční boj prodejců benzinu," vysvětluje analytik Štěpán Pírko ze společnosti Colosseum.

"Nejlevněji je v regionech, kde jsou silně zastoupeny super - a hypermarkety se svými čerpadly," vysvětluje Václav Loula z Benziny.

Obchodní řetězce benzin prodávají ve srovnání s olejářskými firmami mnohem levněji, jejich ceny jsou často skoro o dvě koruny nižší než v okolí. Například hypermarket Globus nabízel v pondělí natural hned u sedmi ze svých deseti čerpadel, které má ve větších městech po celé republice, pod devětadvaceti korunami.

"Pro nás není benzin hlavní komodita, bereme ho spíš jako službu zákazníkům. Živí nás jiné zboží. I když i na benzinu máme určitou míru zisku a rozhodně ho nedotujeme, jde o zisk minimální. Proto jsme levnější než ostatní prodejci," říká mluvčí Globusu Petr Vyhnálek.

Vliv na ceny prodejců má podle něj také vzdálenost od hranic se zeměmi, kde je benzin výrazně dražší, a odkud se tedy lidem vyplatí jezdit nakupovat ho k nám.

"Příhraniční turistika má určitě na cenu značný vliv, protože zvedá poptávku. Například Němcům se určitě vyplatí jezdit pro benzin za české hranice a to se v cenách nemůže neodrážet," říká Loula.

Dráž bývá uvelkých hraničních přechodů s Německem a Rakouskem, v poslední době se však ceny drží nezvykle vysoko také v česko-slovenském příhraničí. I Slovákům se nákupní turistika momentálně vyplácí.

Podle Štěpána Pírka však cenové rozdíly mezi regiony nejvýrazněji ovlivňuje hustota sítě pump - zvlášť benzinek silných petrolejářských sítí, jimž se snaží menší prodejci vyrovnávat.

"V Praze je obrovský prodej a konkurence je tam enormně vysoká, proto se ceny tlačí dolů. Na Křivoklátě, kde je jedna pumpa, si klidně mohou dovolit být o tři koruny dražší než ostatní, protože tam řidiči prostě nemají na výběr," říká Štěpán Pírko.

CENY V KRAJÍCH
Kraj Natural 95 Nafta
Karlovarský 29,39 28,90
Ústecký 29,63 29,04
Jihočeský 29,64 29,37
Královéhrad. 29,72 29,36
Pardubický 29,72 29,51
Středočeský 29,78 29,11
Praha 29,86 29,44
Olomoucký 29,96 29,41
Průměr ČR 29,99 29,35
Jihomoravský 30,10 29,47
Liberecký 30,12 29,47
Moravskosl. 30,24 29,57
Plzeňský 30,36 28,97
Zlín 30,39 29,73
Vysočina 30,98 29,57
Pramen: CCS (k 20. 11.)
Průměr v Kč/l

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Efekt EET: firmy přiznávají větší tržby. Čísla je třeba brát s rezervou

(Ilustrační snímek)

Případ patnáctitisícové pokuty za nepřiznanou tržbu za nákup bonbonů v hodnotě 15 korun má nový rozměr. Ukazuje, že...

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Najdete na iDNES.cz