Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdražší nákupy jsou v supermarketech Delvita, nejlevnější v obchodech Delta

aktualizováno 
- Na neseriózních praktikách, které na zákazníky čekají v některých zdánlivě dokonalých supermarketech, se stále mnoho nezměnilo. V tak věhlasných obchodech, jako jsou Delvita, Billa, Mana nebo Meinl, zákazníkům stále nabízejí potraviny, které už měly být dávno prodány nebo zlikvidovány. Datum použitelnosti přitom jakoby náhodou přelepí novou výhodnou cenou, staré zboží zamíchají mezi čerstvé. Ke starým trikům však přibyl nový, možná ještě záludnější fígl: zákazníky obchodů Tesco mají ke koupi nalákat "zaručeně bezkonkurenční ceny". Ty jsou však mnohdy ve skutečnosti stejné, ba někdy i vyšší než u konkurence.
Supermarkety přitom zdaleka nepatří k nejlevnějším. Cenově jim úspěšně již několik let konkurují diskontní prodejny a nově i hypermarkety. Ty mohou na rozdíl od diskontů, kde se zboží prodává přímo z palet a krabic, nabídnout i vysokou úroveň prodeje, kterým většinou převyšují i supermarkety.
Vyplynulo to z rozsáhlého testu, ve kterém redaktoři a spolupracovníci MF DNES najezdili po České republice šest a půl tisíce kilometrů, prošli sto třicet devět obchodů dvaceti prodejních sítí a zjistili v nich 8340 cen.
Za tři roky, kdy MF DNES pravidelně testuje potravinové sítě prodejen, se cenový žebříček obchodů pořádně zamíchal. Delvita, která byla před dvěma lety nejlevnější, loni už průměrná, je letos nejdražší ze všech. Podražil i loňský cenový vítěz - obchody Sama, které z prvního místa klesly na šesté. Svou pozici druhého nejlevnějšího řetězce si stále drží Tesco, jeho plzeňská prodejna je již druhým rokem nejlevnějším supermarketem v zemi.
Na špičku cenové stupnice se dostaly loni ještě neznámé obchody Edeka Delta.
Loňský nejdražší Vít z cenového srovnání vypadl, protože jeho obchody letos nabízejí mnohem méně zboží - z šedesáti položek vzorového nákupu jich jedna třetina chyběla. Ze stejných důvodů nemohly být hodnoceny ceny v prodejnách Rema 1000.
Příliš se od loňského roku nezměnilo postavení diskontních prodejen. Nabízejí nižší ceny než supermarkety, ale i podstatně menší sortiment zboží. Na cenovou úroveň Penny marketů, které při svém vstupu na trh před dvěma lety šokovaly zákazníky i konkurenci svými nízkými cenami, se dostaly diskonty Plus. Sesamy jsou o něco dražší.
Nejvýraznější změnu na českou obchodní scénu však přinesl nový typ obchodů - hypermarkety. Jsou větší než supermarkety a prodávají i jiné zboží než potraviny. Koho neodradí obrovská plocha obřího nákupního střediska, může pod jednou střechou nakoupit vše "od špendlíku po lokomotivu". Na velké nákupy přitom nemusí nosit tisícovky po kapsách, platit může kreditní kartou nebo penězi z bankomatu.

Pro takto velký nákup se už vyplatí zajet do vzdálenějšího supermarketu

Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Nula na smrt, všechno na spoření. Životní pojištění, které nevydělá

Ilustrační snímek

Mnoho lidí s vidinou zhodnocení uzavřelo smlouvu o investičním životním pojištění. Pokud má produkt sloužit jen k...

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

Pojištění od České pojišťovny: „spoření“, které nemělo nikdy vydělat

Česká pojišťovna

Možná stovky tisíc klientů v minulosti uzavřely své pojistné smlouvy „na spoření“. Pojišťovny a sítě zprostředkovatelů...

Najdete na iDNES.cz