Nejdřív ostrý guláš, teď sladké tokajské. Maďaři tvrdí, že na tom nejsou tak zle

  1:03aktualizováno  1:03
Maďarsko servíruje investorům během pár dnů hodně odlišné menu. Ještě v pátek strašili jeho představitelé druhým Řeckem, v sobotu už uklidňovali, že to vlastně není se stavem státních financí tak špatné. A podle Evropské komise je Budapešť "na cestě k oživení".

Premiér Maďarska Viktor Orbán | foto: AP

Trhy v sobotu začal uklidňovat maďarský státní tajemník Mihály Varga, který představil výsledky zkoumání stavu ekonomiky a rozpočtu po nástupu nové vlády pravého středu.

A přidali se k němu hned zástupci Evropské unie: podle evropského komisaře pro měnu a ekonomiku Olliho Rehna byla některá vyjádření z konce týdne "přehnaná" a "nešťastná".

"Jakékoli srovnání se zeměmi, které jsou na tom špatně, je nešťastné," dodal Varga. Podle něj zemi rozhodně nehrozí státní bankrot. "Musím říci, že situace je konsolidovaná a plánovaný deficit 3,8 % HDP je dosažitelný, ačkoli pro jeho dosažení musí vláda učinit další opatření," řekl státní tajemník.

Strašení Řeckem

Analytici vidí v původních tvrdých výrocích o stavu maďarské ekonomiky především politiku. Podle nich přirovnání k Řecku mělo obyvatelům země vysvětlit nutnost dalších škrtů, které sami razantně pocítí.

Ještě v pátek přitom zástupci Maďarska říkali něco úplně jiného. Mluvčí premiéra Viktora Orbána Peter Szijjarto v pátek přiznal, že maďarská ekonomika je ve velmi špatné situaci. Předchozí vláda podle něho manipulovala s čísly a lhala o skutečném stavu ekonomiky. Místopředseda vládní strany Fidész Lájos Kosa už ve čtvrtek řekl, že Maďarsko má malou šanci, aby neskončilo jako Řecko.

Analytiky rozdílná vyjádření během několika dnů překvapila. "Fidesz si dal vlastní gól," řekl agentuře Bloomberg ekonom David Nemeth z ING Bank.

O špatném stavu ekonomiky informoval přitom i sám státní tajemník Varga. Ten minulý týden řekl, že zatímco výdaje jsou podhodnocené, daňové příjmy jsou v rozpočtu naopak výrazně nadhodnocené. V účetnictví se podle něho objevují různé triky a závažné nepravdy, zejména co se týče hospodaření státních podniků.

Potíže s rozpočtem odhadovala už v dubnu v rozhovoru pro MF DNES europoslankyně Enikö Györiová. "V rozpočtu jsou určitě skryté bomby. Nynější vláda jen oddálila některé platby a skrývá dluhy státních podniků," řekla tehdy Györiová.

Padající forint strhl euro i korunu

Maďarské výroky vyvolaly minulý týden v pátek na světových trzích vlnu velkých pádů. Kurz forintu prudce klesl, což strhlo dolů i další evropské měny včetně české koruny i eura. Padaly ceny maďarských akcií a dluhopisů a obavy z vývoje v Maďarsku se odrazily i na světových burzách.

Podle Olliho Rehna udělalo Maďarsko velký pokrok v konsolidaci veřejných financí. "Maďarská ekonomika je teď na cestě k oživení... Jakékoli řeči o fiskální nebo dluhové insolvenci v Maďarsku jsou proto vysoce přehnané," řekl Rehn novinářům v závěru dvoudenní schůzky finančních činitelů skupiny G20 v Koreji.

Trhy o víkendu uklidňoval i Jean-Claude Juncker, předseda ministrů financí eurozóny. "Situace v Maďarsku mě neznepokojuje," řekl doslova televizi TV5 Monde a stanici Radio France International.

Maďarsko sice není v eurozóně, ale páteční výroky poslaly kurz eura vůči dolaru na čtyřleté minimum. Juncker řekl, že současná úroveň eura v něm obavy nevyvolává, třebaže byl zaskočen rychlostí jeho poklesu.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Hněv Francouzů v pěti ekonomických ukazatelích

Ve Francii vypukly 8. 12. další násilné protesty. Policie v centru Paříže...

Na mnoha místech ve Francii v úterý pokračovaly protesty proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Některé představitele...

Školní obědy podle Trumpa - méně celozrnného pečiva a pořádně osolit

Ilustrační snímek

Trumpova administrativa tento týden oznámila finální podobu změn v americké obdobě „pamlskové vyhlášky“. Nová varianta...

Čína sníží cla na dovoz aut z USA, řekl zdroj americké vlády

Archivní foto z června 2010 interiéru továrny GM v americkém Lordstownu.

Čína sníží cla na dovoz automobilů z USA ze současných 40 na 15 procent. Agentuře Reuters to sdělil nejmenovaný zdroj z...

Najdete na iDNES.cz