Rybí prsty se nastavují škrobem a moukou, nejhorší jsou ty pro děti

  • 538
Pro děti jen to nejlepší. Výrobcům rybích pokrmů zřejmě toto pravidlo nic neříká. V testu smažených rybích prstů, který provedla MF DNES, totiž výrobky určené těm nejmenším skončily na posledních místech.

Redakce v hypermarketech nakoupila 14 druhů rybích prstů. Výrobky analyzovala laboratoř Státního veterinárního ústavu v Praze a ochutnávali je i degustátoři.

Byl to test plný překvapení. V první řadě testující zarazilo, jak velké jsou rozdíly mezi cenami. Ty se pohybovaly od 53 do 360 korun za kilo výrobku. Druhé překvapení přišlo při hodnocení chuti. Výrobky se od sebe totiž velmi lišily.

Kompletní výsledky testu naleznete na adrese AkčníCeny.cz

Největším překvapením však bylo zjištění, že úplně nejhorší jsou výrobky pro děti. V testu byly dva, Veselé rybičky značky Iglo a Vici Dinos Rybí burgery v podobě rybiček nebo dinosaurů. Druhé jmenované skončily mezi úplně nejhoršími testovanými výrobky. Jednak proto, že měly špatnou chuť - nejsou totiž vyrobeny z celého bloku mražených filetů jako ostatní rybí prsty, ale z mletého rybího masa.

„To by samo o sobě tak nevadilo, ale zároveň obsahují velké množství různých složek, které bychom v rybích prstech nečekali. Jedná se o mouku, škrob, rýžovou krupici nebo hrachovou vlákninu,“ upozornila redaktorka Testu Hana Večerková. Laboratoř navíc v rybičkách zjistila fosfáty a v dinosaurech glutamáty (zvýrazňovače chuti), které jsou pro děti nevhodné.

Fosfáty se našly v pěti výrobcích, přičemž ve dvou nebyly označené na obalu. Navíc deset ze čtrnácti výrobků mělo nižší obsah masa, než bylo uvedeno na obale. „To může být považováno za klamání spotřebitele. Všechny tyto případy jsme předali Státní zemědělské a potravinářské inspekci k šetření,“ říká Večerková.

„Něco byla ryba v celku, některé výrobky byly nastavené rybím lepidlem nebo hmotou z mouky. Strojově oddělené maso poznáte od ryby vcelku podle barvy. Je daleko tmavší, někdy až do hněda. Sám pro sebe bych si vybral pět výrobků,“ shrnul svou zkušenost jeden z hodnotitelů Radek David, šéfkuchař restaurace La Veranda Praha a Babiččina zahrada v Průhonicích.

Kilo masa za 500 korun

Na posledním místě v testu skončily rybí prsty Smart Choice estonské značky Vici, které stojí 75 korun za kilo. Obsahovaly pouze 15 procent rybího masa, ačkoli na obale výrobce sliboval 22 procent. Byla tam také řada náhražek jako hrachová bílkovina, hlavně ale obsahovaly glutamáty. „Když jsme přepočítali cenu výrobku na cenu masa, ukázalo se, že kilo rybího masa by stálo 500 korun. Zdánlivě levná pořizovací cena je tak vlastně drahá,“ podotkla Večerková.

Neplaťte za nákupy víc, než musíte!

Víte, že na internetu vám poradí, kde každý den nakoupíte nejvýhodněji? Na portálu AkčníCeny.cz každý den najdete přehled aktuálních akčních letáků a zboží v akci.

„Kdo si chce skutečně pochutnat na rybích prstech, neměl by sledovat nízkou pořizovací cenu, ale především číst složení výrobku,“ radí Večerková. Pokud výrobek obsahuje kromě rybího masa, strouhanky, oleje a vody i další složky, bude zřejmě méně kvalitní.