Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlépe se mají šéfové, kteří jsou placeni v akciích

  1:00aktualizováno  1:00
Mít právo získat akcie vlastní firmy za nižší než tržní cenu může být neskutečné terno. Odměna ve formě balíku akcií dokáže šikovnému manažerovi vydělat víc, než činí jeho plat za desítky let.

Podle čerstvého žebříčku nejlépe placených manažerů, sestaveného magazínem Forbes, dnes tři desítky "top šéfů" planety dostávají šanci díky opcím na akcie vlastní firmy vydělat více než sto milionů dolarů.

Hledám dobré datum
Opce na akcie dávají zaměstnanci právo koupit v budoucnu cenné papíry své firmy za předem známou cenu. Obvykle je to cena akcie v den, kdy byla opce zaměstnanci přidělena. Pokud hodnota akcií roste, stoupá i potenciální zisk pro zaměstnance, který smí koupit papír třeba za dvacet a obratem prodat za třicet korun.

V Česku je nejznámějším příkladem oblíbeného modelu opční program energetického gigantu ČEZ. Ten dává právo svému šéfovi Martinu Romanovi kdykoliv koupit 750 tisíc akcií za 139,20 koruny za kus, což je průměrná cena šest měsíců před jeho nástupem do křesla v únoru 2004.

Minulý pátek byla cena 821 korun, což představuje potenciální zisk 511 milionů korun hrubého a neotřesitelné první místo na pomyslném českém žebříčku.

"Backdating" předmětem vyšetřování
Podle Forbesu je americkým "Romanem" dlouholetý šéf pojišťovny UnitedHealth William McGuire. Jeho potenciální zisk 1,6 miliardy dolarů z nákupu akcií vlastní firmy je neobvyklý i na tamní poměry.

McGuire si mohl až do loňského roku zpětně vybrat, ke kterému datu mu budou opce v daném roce přiděleny. Nikoho nepřekvapí, že si vybíral den, kdy byla cena na burze nejnižší.

Zmíněnou praxi, označovanou v USA jako "backdating", teď vyšetřuje tamní komise pro cenné papíry zhruba u stovky firem obchodovaných na burze. UnitedHealth kvůli tomu bude zřejmě muset zpětně snížit zisky až o tři sta milionů dolarů.

Rozdělování opcí (často jde spíše o rozhazování) bylo na vrcholu na přelomu tisíciletí. Zejména startující technologické firmy se tím snažily přitáhnout talentované lidi a tato praxe zasáhla i tradiční odvětví.

"Na konci 90. let šéfové dostávali všechno, co chtěli," říká Michael Melbinger z právní kanceláře Winston & Strawn, který se podílel na zmíněné analýze časopisu Forbes.

Autoři:


Nejčtenější

Zoot řeší množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Kultovní Májku Češi mažou i v dnešní biodobě, je extrémně trvanlivá

Podniková prodejna Hamé v Kunovicích nabízí kolem 700 produktů.

Paštiky Májka se na Moravě vyrábějí přes padesát let. Teoreticky je možné i ty první vyrobené pozřít ještě dnes. V...

Každý Čech dluží 161 500 korun. Stát musí splatit celkem 1,714 bilionu

Trezory do banky přibyly až později, o čemž svědčí mj. i to, že firma A. Ippen...

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu korun. Za růstem dluhu...

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Najdete na iDNES.cz