Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlépe se žije v Hradci, nejhůř na Lounsku

  1:00aktualizováno  1:00
Vysoké platy nezbytně nemusí být předpokladem kvalitního života. I když lidé z Královéhradecka a Pardubicka ve mzdách zaostávají za nejlépe placenými Pražany, celkově se jim žije lépe.
Z Hradce dýchá pohoda, říkají i sociologové

Z Hradce dýchá pohoda, říkají i sociologové | foto: Jan StrouhalMF DNES

Podle indexu MF DNES, který hodnotil kvalitu života v 77 bývalých okresech a okresních městech, mají největší důvod ke spokojenosti obyvatelé center obou východočeských krajů.

Za nimi následují Praha a Českobudějovicko. Na opačném konci žebříčku jsou jako loni Teplicko a Lounsko.

"Myslíme, že naše město je krásné, a děláme vše pro to, aby se tu lidé cítili spokojeně," komentovala první pozici Hradce Králové zástupkyně primátora Pavla Finfrlová.

O výjimečné pozici města jsou přesvědčeni i sociologové. "Je to všeobecně takové pohodové město, všem se líbí," uvedl Lumír Gatnar ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Podle něj ve vnímání města občany sehrávají velkou roli okolnosti, jako jsou potíže se sháněním bydlení, kvalita služeb a dopravy, možnost sehnat práci, ale i dostupnost a kvalita školství.

Index srovnával dvanáct hledisek, jako je průměrný plat, počet lidí na jednoho lékaře, míra nezaměstnanosti či cenu plynu. Některá kritéria se pro celé okresy neuvádějí, a tak žebříček bere v úvahu údaje za město.

Oproti loňskému průzkumu byly mezi kritéria zařazeny i ceny energií. Kvůli tomu se v hodnocení propadl Frýdek-Místek o 21 míst. Starostka Eva Richterová si proto nemyslí, že by došlo ke skutečnému zhoršení kvality života v jejím městě a okolí.

"Nedovedu to přesně posoudit. Hlavním problémem je tady především nezaměstnanost," uvedla největší problém lokality starostka Eva Richtrová.

Nejviditelnější skok - o 22 míst - učinil někdejší okres Jihlava. "Je to dáno i tím, že se v rámci kraje, co se týče možností, tak trochu vymyká," uvedl primátor města Vladimír Hink. Podle něj je jedinou slabinou, že město ještě není zažité jako centrum kraje, z čehož mohou plynout některé nedostatky.

Je možné podle statistických údajů takto srovnat jednotlivé regiony? Podle sociologa Lumíra Gatnara lze spokojenost lidí se svým životem sledovat ze dvou údajů. Jedním je spokojenost vyjádřená v absolutních číslech, druhou věcí je spokojenost v kontextu vůči okolí.

"V Hradci Králové mohou být lidé spokojeni díky tomu, že se v jejich okolí nikdo lépe nemá," vysvětluje Gatnar. Podle něj je důležitá i skladba obyvatel. Zatímco v sousedních Pardubicích jsou vesměs starousedlíci, v Hradci Králové žije více lidí, kteří se sem nastěhovali.

"Všechno je zde dobře dostupné. Hradec Králové je univerzitní město a koná se tu mnoho kulturních akcí," doplňuje náměstkyně královéhradeckého primátora Finfrlová.

Jiné lokality zase zdůrazňují svoji polohu a za přínos považují čisté životní prostředí. "Naše město se nachází pod horami, uprostřed krásné přírody. Lidé se tu mohou cítit uvolněně a i přes nižší příjmy zde mohou žít důstojný a kvalitní život," uvedl Jan Sobotka, starosta Vrchlabí na Trutnovskou.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz