Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlépe se žije v Hradci, nejhůř na Lounsku

  1:00aktualizováno  1:00
Vysoké platy nezbytně nemusí být předpokladem kvalitního života. I když lidé z Královéhradecka a Pardubicka ve mzdách zaostávají za nejlépe placenými Pražany, celkově se jim žije lépe.
Z Hradce dýchá pohoda, říkají i sociologové

Z Hradce dýchá pohoda, říkají i sociologové | foto: Jan StrouhalMF DNES

Podle indexu MF DNES, který hodnotil kvalitu života v 77 bývalých okresech a okresních městech, mají největší důvod ke spokojenosti obyvatelé center obou východočeských krajů.

Za nimi následují Praha a Českobudějovicko. Na opačném konci žebříčku jsou jako loni Teplicko a Lounsko.

"Myslíme, že naše město je krásné, a děláme vše pro to, aby se tu lidé cítili spokojeně," komentovala první pozici Hradce Králové zástupkyně primátora Pavla Finfrlová.

O výjimečné pozici města jsou přesvědčeni i sociologové. "Je to všeobecně takové pohodové město, všem se líbí," uvedl Lumír Gatnar ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Podle něj ve vnímání města občany sehrávají velkou roli okolnosti, jako jsou potíže se sháněním bydlení, kvalita služeb a dopravy, možnost sehnat práci, ale i dostupnost a kvalita školství.

Index srovnával dvanáct hledisek, jako je průměrný plat, počet lidí na jednoho lékaře, míra nezaměstnanosti či cenu plynu. Některá kritéria se pro celé okresy neuvádějí, a tak žebříček bere v úvahu údaje za město.

Oproti loňskému průzkumu byly mezi kritéria zařazeny i ceny energií. Kvůli tomu se v hodnocení propadl Frýdek-Místek o 21 míst. Starostka Eva Richterová si proto nemyslí, že by došlo ke skutečnému zhoršení kvality života v jejím městě a okolí.

"Nedovedu to přesně posoudit. Hlavním problémem je tady především nezaměstnanost," uvedla největší problém lokality starostka Eva Richtrová.

Nejviditelnější skok - o 22 míst - učinil někdejší okres Jihlava. "Je to dáno i tím, že se v rámci kraje, co se týče možností, tak trochu vymyká," uvedl primátor města Vladimír Hink. Podle něj je jedinou slabinou, že město ještě není zažité jako centrum kraje, z čehož mohou plynout některé nedostatky.

Je možné podle statistických údajů takto srovnat jednotlivé regiony? Podle sociologa Lumíra Gatnara lze spokojenost lidí se svým životem sledovat ze dvou údajů. Jedním je spokojenost vyjádřená v absolutních číslech, druhou věcí je spokojenost v kontextu vůči okolí.

"V Hradci Králové mohou být lidé spokojeni díky tomu, že se v jejich okolí nikdo lépe nemá," vysvětluje Gatnar. Podle něj je důležitá i skladba obyvatel. Zatímco v sousedních Pardubicích jsou vesměs starousedlíci, v Hradci Králové žije více lidí, kteří se sem nastěhovali.

"Všechno je zde dobře dostupné. Hradec Králové je univerzitní město a koná se tu mnoho kulturních akcí," doplňuje náměstkyně královéhradeckého primátora Finfrlová.

Jiné lokality zase zdůrazňují svoji polohu a za přínos považují čisté životní prostředí. "Naše město se nachází pod horami, uprostřed krásné přírody. Lidé se tu mohou cítit uvolněně a i přes nižší příjmy zde mohou žít důstojný a kvalitní život," uvedl Jan Sobotka, starosta Vrchlabí na Trutnovskou.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Najdete na iDNES.cz