Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Nejlépe se podniká v Singapuru, Česko si polepšilo o tři místa

  • 8
Singapur a Nový Zéland jsou zeměmi s nejlepšími podmínkami pro podnikání. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka. Česká republika v pravidelném hodnocení skončila 44., polepšila si o tři místa.

Světová banka (SB) mimo jiné sledovala, jak dlouho v největším obchodním městě dané země trvá založit nebo zavřít firmu, dostat úvěr nebo řešit platební neschopnost.

Kde se na světě podniká nejlépe

1. Singapur

2. Nový Zéland

3. Hongkong

4. Dánsko

5. Jižní Korea

6. Norsko

7. USA

8. Velká Británie

9. Finsko

10. Austrálie

Česká republika zaznamenala zlepšení ve třech z deseti sledovaných kategoriích. Usnadnila zakládání nových společností, když výrazně snížila minimální kapitálové požadavky.

Zlepšila přístup k úvěrům, neboť zavedla opatření u některých finančních transakcí, které mimo jiné umožňují zapsání pohledávek do rejstříku zástav a mimosoudní vymáhání pohledávek. Nový občanský zákoník pak podle SB mimo jiné usnadnil možnost domáhat se dodržování dojednaných smluv. 

Hodnocení SB zveřejňuje od roku 2004, letos však u třech ukazatelů použila jinou metodologii. V zemích s více než 100 miliony obyvatel do hodnocení poprvé zahrnula i druhou největší obchodní metropoli v zemi. Výsledky loňského hodnocení bylo proto nutné přepočítat.

Singapur skončil na prvním místě devátý rok v řadě. Například Čína je devadesátá. Poslední ze 189 hodnocených zemí skončila africká Eritrea.

Regulaci podnikání v uplynulém roce zlepšilo 80 procent sledovaných zemí, uvedla manažerka projektu Rita Ramalhová. Rozdíl mezi nejlépe a nejhůře hodnocenými zeměmi se přitom dál zmenšuje s tím, jak se podmínky pro podnikání zlepšují. „Vidíme, že země, které jsou v hodnocení nejníže, provádějí reformy intenzivněji, takže se přibližují ekonomikám, které si vedou nejlépe,“ uvedla SB.

Česko si polepšilo o tři místa
Aktuální umístěníLoňské umístění
start podnikání110.110.
získání stavebního povolení139.136.
zajištění elektřiny123.118.
registrace majetku31.32.
získání úvěru23.45.
ochrana menšinových akcionářů83.81.
daňová zátěž119.116.
přeshraniční obchodování58.57.
vymahatelnost smluvních závazků37.38.
řešení úpadku20.20.
Zdroj: studie Doing Business Světové banky, která hodnotí 189 zemí
,