Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlevněji nakoupí v Pardubicích

  1:00aktualizováno  1:00
Nejdražší potraviny jsou v Čechách, Morava je levnější. Nezáleží přitom na průměrné mzdě v regionu ani na nezaměstnanosti. Například v Plzeňském kraji je bez práce šest procent lidí a průměrná mzda ve výši 16 800 korun je o šest tisíc nižší než v Praze.
Hypermarket, nákup, obchod, prodej

Hypermarket, nákup, obchod, prodej - Hypermarket - ilustrační foto | foto: Lenka HamšíkováMF DNES

Přesto tam nákup vyjde dráž. V součtu vyjde nákup základních potravin nejlevněji na východě země: na Pardubicku, na celé Moravě a na Ústecku.

Směrem na západ k Německu nákupy zdražují. Vyplývá to z průměrných cen 26 druhů potravin a nápojů, které sleduje Český statistický úřad v několika obchodech 40 okresů a které nyní souhrnně představilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Vajíčka a sýr mají nejnižší ceny na jižní Moravě, papriky na Vysočině, maso na severní Moravě, mléko na Karlovarsku, máslo a jablka na Pardubicku a pivo v jižních Čechách.
Vysvětlení rozdílů jsou různá.

O dvacet korun levnější papriky na Vysočině mohou být dány blízkostí ke Slovensku, odkud se dovážejí. Pivo o dvě koruny levnější než v ostatních krajích se může v jižních Čechách vysvětlit počtem pivovarů v regionu.

Klíčem k cenám je počet obchodů v regionu
Ale jak přišli k levné minerálce po sedmi korunách na Ústecku, k rýži za 18 korun na Olomoucku a pomerančům za 23 korun kilo na severu Moravy? Klíčem k těmto cenám je počet obchodů v regionu. Čím větší konkurence, tím nižší ceny.

Podle Zdeňka Skály ze společnosti Incoma, která měří hustotu obchodů po republice, jsou některé regiony obchody zaplaveny více a jiné méně.

"Největší koncentrace hypermarketů je na Královéhradecku, Ústecku, Ostravsku a jižně u Brna," říká. Při součtu supermarketů a hypermarketů vede Moravskoslezský kraj se 280 metry čtverečními prodejní plochy na tisíc obyvatel a hned za ním je Hradec Králové.

Hypermarkety přitom rostou jako houby po dešti. V roce 2003 jich bylo 92, vloni jich přibylo 11 a letos se otevírá zhruba dvacítka velkoplošných obchodů. S nimi tlačí na cenu diskonty. V Česku už jsou stovky prodejen Penny Market, Plus Diskont, Lidl nebo Kaufland a čeká se příchod dalších.

Česko je tak v celé Evropě zemí s největší konkurencí obchodníků, kde zuří cenový boj a válka o podíl na trhu a kde se zákazníci nejvíce orientují právě podle cen. I proto se řada řetězců rozhodla začlenit do nabídky i diskontní zboží.

Společnosti připouštějí, že v různých regionech mění ceny podle konkurence, i když ceny v letáku jsou celostátní. "Ceny výrobků pravidelně monitorujeme a upravujeme, aby byly nižší nebo alespoň srovnatelné s konkurencí. Navíc nabízíme padesát výrobků denní spotřeby za nejnižší ceny ve městě a garantujeme nejnižší cenu v okruhu 10 kilometrů," uvedla Jana Matoušková z obchodního řetězce Tesco.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Najdete na iDNES.cz