Litr benzinu Natural 95 i nafty na Ukrajině stojí v průměru kolem 27 korun za litr. Ilustrační snímek

Litr benzinu Natural 95 i nafty na Ukrajině stojí v průměru kolem 27 korun za litr. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejlevnější benzin a nafta jsou na Ukrajině a v Rusku

  • 67
České fotbalové fanoušky v příštích týdnech potěší ceny pohonných hmot v pořadatelských zemích evropského šampionátu. Na Ukrajině patří ceny benzinu a nafty k nelevnějším v Evropě a také v Polsku jsou pohonné hmoty levnější než v České republice.

Naopak výrazně si řidiči připlatí při cestách například do Skandinávie, pohonné hmoty jsou také poměrně drahé v oblíbené letní destinaci Itálii. Vyplývá to z údajů německého autoklubu ADAC.

Litr benzinu Natural 95 i nafty na Ukrajině stojí v průměru kolem 27 korun za litr. To je o zhruba deset korun nižší cena, než platí řidiči v Česku.

Levnější je pak ještě Rusko s průměrnými cenami pod 20 Kč/l.

V Polsku stojí benzin mírně přes 36 Kč/l, cena nafty je o zhruba 50 haléřů nižší. Levnější než v Česku jsou také pohonné hmoty v oblíbené dovolenkové destinaci Čechů Chorvatsku, benzin tam stojí asi 36 korun, nafta necelých 34 korun. Podobné ceny jsou i v ostatních zemích západního Balkánu, levné pohonné hmoty jsou také v Bulharsku.

Benzin za 34,90

Více než 46 korun naopak řidiči zaplatí za litr benzinu v Itálii. Ve Francii stojí benzin přes 41 Kč/l. Více než 47 korun stojí benzin v Řecku a přes 44 Kč/l se platí v Portugalsku.

Nejvyšší ceny pohonných hmot jsou na severu Evropy. Nejdražší je Norsko, kde cena benzinu dosahuje téměř 50 Kč/l a nafta stojí přes 46 Kč/l. Na drahé pohonné hmoty se řidiči musí připravit také při cestách do Nizozemska či Dánska.

V Česku ceny pohonných hmot letos rekordně zdražovaly, benzin se v dubnu v řadě krajů dostal přes 38 Kč/l. Nyní pohonné hmoty mírně zlevnily kvůli nižším cenám ropy, ale odborníci další zdražování nevylučují. Zástupci českých čerpacích stanic často kritizují příliš vysokou spotřební daň za naftu, která podle nich snižuje poptávku. Ministr financí ale považuje spotřební daň za důležitý příjem do státního rozpočtu a odmítá ji snížit.

V ČR činí spotřební daň za naftu 10,95 Kč/l. V Rakousku je o zhruba korunu nižší, na Slovensku činí spotřební daň kolem devíti korun na litr. Nejnižší spotřební daň za naftu z okolních zemí má Polsko, kde činí asi 8,25 Kč/l. V Německu je spotřební daň necelých 12 korun. Spotřební daně za benzin jsou o několik korun vyšší, ale rozdíly mezi sousedními zeměmi jsou podobné jako u nafty.

,