Nejlevnější zahraniční peníze jsou v soukromých směnárnách

  10:29aktualizováno  10:29
- Myslíte si, že když potřebujete cizí peníze, můžete nechat výměnu na poslední chvíli a je jedno, kde je vyměníte? Podle výsledku testů deseti směnáren v různých místech republiky to tak rozhodně není. Nejenže se kursy v jednotlivých směnárnách dost liší stejně jako poplatky za zprostředkování prodeje, ale navíc byste v mnoha případech mohli odejít s prázdnou. Tak se o tom přesvědčili i redaktoři MF DNES.
Liší se kursy i poplatky

Sedm set korun v kapse za pár kroků - to je docela dobrý obchod. Mohl se povést každému, kdo potřeboval v uplynulém týdnu vyměnit české koruny za německé marky a trochu se předtím porozhlédl. Na České ulici v Brně mohl totiž koupit tisíc marek v soukromé směnárně za osmnáct tisíc devět set korun a ve stejný den o pár kroků dál v Agrobance za devatenáct tisíc šest set sedmdesát pět korun.

Nejdráže jsou k mání cizí peníze v kamenných bankovních domech. V edle vyššího kursu tam požadují na rozdíl od většiny soukromých směnáren ještě manipulační poplatek, který v případě nákupu cizí měny tvoří obvykle jedno procento z ceny peněz. Moc výhodné nejsou pro směnu peněz ani pohraniční směnárny či hotelové recepce. A nejméně vhodné řešení je směnu nechat až na místo pobytu.

Slovenské koruny mnohde nevedou

V některých směnárnách nevedou slovenské koruny. Vyměnit je až na místě za české není problém - kurs je však zejména v hotelích dost nevýhodný. »V Praze jsem měnila 100 korun českých za 120 slovenských, ale peníze mi na Slovensku došly. V hotelu se daly české koruny vyměnit jen jedna ku jedné,« říká Vlasta Kuncová z Prahy.

Na výměnu peněz je potřeba myslet dopředu. »Potřebovala jsem peníze na cestu do Chorvatska. Chtěla jsem marky a vydala se pro ně v pátek v poledne. Pracuji v centru Prahy, a tak jsem očekávala, že do půl hodiny budu zpátky v práci i s penězi,« popisuje své čerstvé zkušenosti Simona Nováková. »Kursy se hodně lišily - tam, kde byly výhodné, potřebné množství peněz už neměli. Poradili mi, abych přišla po neděli, a skutečně v pondělí jsem byla úspěšná,« dodává Nováková.

»Úplně nedostatkové jsou zejména řecké drachmy, španělské pesety i italské liry,« připojuje se Libor Vančura ze směnárny Abrahám v Praze. V Českých Budějovicích jsou mezi směnárnami také značné rozdíly - v těch s dobrými kursy je problém vyměnit větší množství peněz. V deset hodin dopoledne tu dal ve směnárně Aradasz směnárník dohromady například jen něco málo přes tisíc šilinků.

Odkup je za poplatek

Když je někdo tak šikovný a ještě mu po návratu z dovolené nějaké zahraniční peníze zbudou a chce je vrátit, musí počítat s dalšími poplatky. Za zpětný odkup bankovek účtuje například Komerční banka dvě procenta z objemu peněz - minimálně třicet a maximálně tisíc korun. Ještě víc si banky berou za vrácení bankovek neobvyklých měn - dvacet procent.

Co se vyplatí
* nakupovat peníze předem
* obejít několik směnáren směnné kursy se podstatně liší
* vyměnit dostatečné množství peněz i s rezervou, v cizině je směna hodně nevýhodná
* zbavit se před odjezdem zpět drobných - ty zpátky směnárny nevezmou
* vyžádat si doklad o směně
Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Nulové mýtné nebude zadarmo. Stát i dopravce čeká spousta administrativy

Ilustrační snímek

Na konci příštího roku začne na 900 kilometrech silnic prvních tříd platit kamionové mýtné. Stane se tak bez ohledu na...

Ministerstvo navrhuje novou pokutu za špatně vyplněné kontrolní hlášení

Ilustrační snímek

Ministerstvo financí navrhuje v daňovém balíčku zavedení nové pokuty, kterou budou moci ukládat finanční úřady za...

Česko řeší, co s plastovým odpadem. Brzy jej nebude možné ukládat na skládky

Ilustrační snímek

Hromada plastových obalů, které se hrnou v Česku na trh, každoročně roste. Aktuálně jich na osobu připadá 21 kilogramů...

Najdete na iDNES.cz