Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejméně stojí pronájem v malých obcích

  9:41aktualizováno  9:41
Studenti a mladé rodiny. To jsou nejčastěji ti, kteří shánějí na severu Čech pronájmy. "Pak samozřejmě sociálně slabí občané, kteří nemají takový příjem, aby si mohli vzít hypotéku a byt si koupit," říká Zděnek Fišer, jednatel realitní kanceláře Aknel v Ústí nad Labem.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

"Dále mezi ně patří lidé, kteří řeší své problémy, například čerstvě rozvedení," říká Zděnek Fišer z realitní kanceláře. Všichni ti hledají malé a co nejlevnější byty.

A kde je šance na získání nejlevnějšího pronájmu? Jde především o bývalé a současné "uhelné" regiony, kde se v minulosti postavilo nejvíce bytových domů.

"V Chomutově začínají holé pronájmy za garsoniéru na dvou tisících, po zaplacení energií a služeb lze bydlet asi za 4 500 až 5 500 korun," říká Yvetta Smatanová z místní bytové agentury Zvonek. Podobné je to v Litvínově a některých menších městech, například v Bílině nebo ve Štětí.

Směrem na sever kraje se bydlení mírně prodražuje. Například v Rumburku vyjde byt 1+1 na 4 tisíce bez energií, 2+1 dokonce na 5 500. "Platí to pro zrekonstruované byty v centru. U panelákových bytů je cena nižší o 1500 až 2000 korun," podotýká Ivo Peroutka, jednatel Lužické realitní kanceláře v Rumburku.

Lidé musí volit: dobrou adresu, nebo dobrou cenu?
Celkový pohled na mapu průměrných pronájmů v kraji ale dramatické rozdíly mezi regiony nenaznačuje. Značné rozdíly však mohou být v jednotlivých městských částech. Platí to zejména o Ústí nad Labem a Teplicích, kde je řada zachovalých a vyhledávaných čtvrtí se staršími činžovními domy.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

"K vyhlášeným ústeckým čtvrtím patří Klíše, Skřivánek a Všebořice, na opačném konci jsou Krásné Březno, Neštěmice a Mojžíř. Rozdíl v holém nájmu může dosáhnout i několika tisíc korun," konstatuje Jana Hynlová z realitní kanceláře Aknel, a dodává: "Jsou majitelé, kteří za 1+1 v cihlovém domě v centru Ústí chtějí holý nájem i sedm tisíc korun."

Paneláky jsou levnější až o třetinu
To jsou ale výjimky, vybočující z normálu. "Rozdíly mohou být až několikanásobné. Například byt v teplických Proseticích za 2 tisíce a stejný v Šanově za 6 tisíc," tvrdí Jan Vrzala z teplické realitky Glavreal. Podobné je to v Děčíně, což potvrzuje Petr Zdobinský z kanceláře SKZ Real: "Pronájmy v sídlištích jsou oproti centru o 20 až 30 procent nižší."Také v Lounech si nájemci za klidné bydlení připlatí. „Rozdíly se ale nedají považovat za extrémní, nejvíce asi 2 tisíce korun," říká Dagmar Godycká z A Realu.

Podle některých realitních makléřů ale pro většinu lidí, kteří hledají pronájem bytu, není dobrá adresa důležitá. Důležitá je nízká cena, pronájmy hledají na kratší dobu, například po rozvodu nebo při hledání zaměstnání. "Jde o lidi, kterým příjem ještě stačí na zaplacení pronájmu, ale kteří kvůli svým nižším výdělkům nedostanou u banky hypotéku na svůj vlastní byt," odhaduje Smatanová.

Stagnující ceny pronájmů a jejich krátkodobost nejsou dobrou zprávou pro "pány domácí", navíc část nájemců může mít kvůli nižším příjmům problémy s placením. Majitelé bytů se brání kaucemi. Požadují od nájemců zaplatit několik nájmů dopředu, což zase bývá pro řadu lidí potíž.

Firma - nejlepší nájemník
Za dobré nájemce jsou naopak považovány firmy, které potřebují byty pro své zaměstnance. "Firmy dávají přednost pronájmům, lidé zase pořízení vlastního bydlení," říká Peroutka.

Poněkud jiná je v tomto ohledu situace ve městech, ležících blíž k Praze, Litoměřicích a Štětí. "V nové zástavbě už bydlí lidé z Prahy. Svůj byt tam výhodně pronajmou a tady levně bydlí, dojíždění se jim vyplatí," prozradila pracovnice jedné z realitních kanceláří ve Štětí.

V Ústí je teď zase obtížnější sehnat pronájem kvůli velkému zájmu vysokoškoláků, kteří obsadili volné byty poté, co se výrazně zvedly ceny kolejí.

Byty k pronájmu v řadě měst vůbec nejsou
Privatizace bytů, která je pro možnost byt si pronajmout od jeho majitele podmínkou, postoupila v obcích na severu Čech různým způsobem. Zatímco v Teplicích jsou prakticky všechny byty v soukromém vlastnictví, například v Kadani nebo Klášterci nad Ohří je tomu opačně. Tady naprostá většina lidí stále bydlí v obecních nebo družstevních bytech s regulovaným nájmem.

V Klášterci se jedná o 3 tisíce obecních a 3 tisíce družstevních bytů, šance získat byt do pronájmu je tedy velice malá. Také proto, že v tomto případě je k tomu třeba souhlas obce nebo družstva, které ho ale vydají jen ve výjimečných a zdůvodněných případech. Pronajmutím takového bytu načerno může nájemník dokonce o nájemní smlouvu přijít.

 

Kolik stojí pronájem bytů v  severních Čechách

* Byt 1+1 o velikosti 35 metrů čtverečních

* Byt 3+1 o velikosti 60 metrů čtverečních

Štětí 2000 Kč Štětí 4000 Kč
Bílina 2000 Kč Bílina 4000 Kč
Litvínov 2000 Kč Litvínov 4000 Kč
Chomutov 2200 Kč Chomutov 4000 Kč
Teplice 2500 Kč Teplice 4000 Kč
Most 2800 Kč Most 4500 Kč
Louny 3000 Kč Louny 4000 Kč
Děčín 3500 Kč Děčín 4500 Kč
Žatec 3500 Kč Žatec 4000 Kč
Ústí nad Labem 4000 Kč Ústí nad Labem 5000 Kč
Rumburk 4000 Kč Rumburk 5500 Kč
Litoměřice 4000 Kč Litoměřice 5000 Kč
Cena uvádí tržní pronájem standardního bytu bez záloh na dodávku energií

Zdroj: realitní kanceláře v kraji

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Najdete na iDNES.cz