Ilustrační snímek | foto: www.smj.cz

Nejméně v obřím ekotendru požaduje Marius Pedersen: 56,8 miliardy

  • 220
Ministerstvo financí otevřelo tři obálky s nabídkami v soutěži o státní zakázku na odstranění ekologických škod. Nejméně od státu žádá společnost Marius Pedersen Engineering, 56,8 miliardy. Další dvě firmy požadují za likvidaci škod více.

Geosan Group by staré ekologické škody odstranil za 57,8 miliardy a společnost Environmental Services za 65,5 miliardy.

"Hodnotící komise se nyní bude zabývat posouzením a vyhodnocením jednotlivých nabídek. Ministerstvo financí předpokládá, že hodnotící komise předloží závěrečnou písemnou zprávu o své činnosti do konce září," informoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Proč zakázka vznikla

Stát se zavázal, že vlastníkům zamořených území zaplatí za odstranění ekologických škod. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Ministerstvo již dříve uvedlo, že se díky tendru, vyhlášenému na konci roku 2008, podaří částku snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

Kritici soutěže však tvrdí, že tendr je předražený a může připravit státní kasu o desítky miliard korun. Ministerstvo ovšem na pokračování tendru trvá s tím, že pokud by se soutěž předčasně zrušila, hrozily by arbitrážní žaloby od uchazečů.

O zakázku měli původně zájem čtyři uchazeči. Kromě již zmíněných také konsorcium firem PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ a Dekonta. Konsorcium PPF ale ze soutěže odstoupilo, tvrdilo, že je tendr zpolitizovaný.

Soutěž má dlouhodobě mnoho odpůrců v řadách politiků, a to nejen opozičních. Proti byl ještě před rokem také premiér Petr Nečas. "Považuji za vyloučené, abych stál v čele vlády, která by na sobě měla cejch, že připustila zakázku považovanou za neprůhlednou a případně zmanipulovanou," řekl tehdy. S jednou velkou zakázkou nesouhlasí ani vládní Věci veřejné.

Se zakázkou nesouhlasí ani neziskové organizace. Společnost Transparency International nedávno vyzvala k zastavení soutěže, kterou nazvala největším jednorázovým korupčním podvodem v historii. (čtěte Transparency International volá po zastavení miliardového ekotendru)

Výpočty nákladů na sanace se liší o desítky miliard

Kdyby stát nyní vybral nejvýhodnější nabídku, zaplatí za vyčištění zamořených průmyslových areálů firmě Marius Pedersen Engineering celkem 56,8 miliardy korun. Výpočty ale dříve ukázaly, že by šlo zakázku vyhotovit levněji. Ministerstvo životního prostředí vypočetlo náklady na odstranění škod v rozmezí od 25,4 do 31,7 miliardy Kč, informovala MF DNES. Při započtení rizika by cena nepřesáhla 40 miliard. Podle jiného expertního posudku by sanace stály od 25 do 27 miliard korun.

Unipetrol Litvínov

Paramo Pardubice

Spolana Neratovice

Tendr na odstranění starých ekologických škod se týká 510 lokalit po celé ČR, například areálu Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále seznam uvádí třeba Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD, Benzina nebo Avia.

Tři zájemci

Společnost Marius Pedersen Engineering chce v rámci sanací řídit portfolio subdodavatelských firem, mj. skupinu Marius Pedersen, která je v Česku jedním z hlavních hráčů na trhu v nakládání s odpady. "Staré ekologické zátěže odstraňujeme v České republice od roku 1993 a známe dobře specifika místního prostředí. V průběhu posledních čtrnácti let jsme se podíleli jako hlavní dodavatel nebo subdodavatel na odstranění starých ekologických zátěží na více než padesáti lokalitách," uvedl dříve obchodní ředitel Pavel Borůvka.

Konsorcium Marius Pedersen Engineering zveřejnilo, z čeho se skládá částka, uvedená v obálce. "Jde o součet bez rizikové ceny prací za skutečné náklady při odstranění ekologických škod, což činí 35 miliard korun plus 15 procent přirážka za přenos případných rizik ze státu na společnost. Zbytek ceny tvoří finanční a pojistné náklady, které zohledňují více než desetiletý horizont zakázky a konečně cca 8 procent zisk pro naši společnost," upřesnil nyní Borůvka.

Dalšími subdodavateli mají být například Zdravotní ústav Kolín, Envikon, GEOtest Brno, EKOSYSTEM, OKD, Rekultivace nebo Česká inženýrská. Firma Marius Pedersen Engineering patří z 57 procent společnosti Marius Pedersen, za níž stojí stejnojmenná společnost se sídlem v Dánsku. Dvaadvacet procent drží Česká inženýrská architekta Hynka Glosera, zbylých 21 procent náleží rakouské skupině VCP.

Předkladatele druhé nejvýhodnější nabídky v soutěži, společnost Geosan Group, z téměř padesáti procent kontroluje společnost Duplessa Investments Limited se sídlem na Kypru. Menší podíly vlastní český podnikatel Luděk Kostka (35,4 procenta) a firma Britten Developments Limited. Původně kolínská regionální firma se rozrostla do firmy s celostátní působností, dnes ji tvoří čtyři firmy.

Jednou z nich je Závod ekologických služeb, který se specializuje na nápravu starých ekologických zátěží v oblasti chemického, petrochemického a strojírenského průmyslu a při povrchové těžbě hnědého uhlí. Závod je vybaven speciální technologií na dekontaminaci zemin a stavebních substrakcí od rtuťového znečištění. V současnosti pracuje na sanaci ostravských ropných lagun Ostramo.

Majitelem Environmental Services, který je třetím a posledním zájemcem, je investiční skupina J&T.

,