Nejperspektivnější je finská ekonomika

  • 3
Nejlépe na světě je na konkurenční boj připravena v letošním roce ekonomika Finska. Vyplývá to ze včera zveřejněné studie vypracované Světovým ekonomickým fórem ve spolupráci s Harvardskou univerzitou. V žebříčku oproti minulým rokům nastaly drobné změny. Částečný ústup ze slávy zaznamenaly hlavně asijské ekonomiky. Polepšily si naopak třeba některé země Evropské unie.

Finové podle každoročně zveřejňovaného žebříčku letos předstihli Spojené státy americké. V první pětce jsou dále i Kanada, Singapur a Austrálie. Seznam uzavírají africké a jihoamerické země jako Zimbabwe, Nigérie, Paraguay a Nikaragua. Ale jen těsně před nimi se umístily třeba Ukrajina a Rusko.

A jak si stojí Česká republika? Umístění takřka přesně ve středu 75členného pole není žádná sláva. Vždyť před námi se umístily nejen všechny vyspělé západoevropské ekonomiky, ale i státy jako Chile, Mauricius nebo Kostarika.

Ani v porovnání s ostatními středoevropskými a východoevropskými konkurenty na tom nejsme s naší 37. příčkou nejlépe. Před námi je kromě Maďarska (28.) i Estonsko (29.) a Slovinsko (31.). Malou útěchou nám může být skutečnost, že ještě hůře si v žebříčku stojí Slovensko (40.) nebo Polsko (41.).

Hodnocení Světového ekonomického fóra (WEF), což e nezávislá organizace sponzorovaná tisícovkou nadnárodních koncernů a společností, vychází z průzkumu provedeného mezi 4600 obchodníky a byznysmeny z celého světa. Podle jejich odpovědí se sledují i takové faktory, které je v ekonomice těžké změřit: efektivita státních institucí, síla lokálních dodavatelských sítí nebo charakter konkurenčních praktik v zemi.

Výzkum e zaměřil i na takové parametry jako je potřebný počet povolení pro zahájení podnikání nebo časová lhůta potřebná k tomu, aby firma mohla začít fungovat. Výsledné hodnocení nakonec podle Světového ekonomického fóra velmi přesně napovídá, jaký je potenciál růstu jednotlivých ekonomik v nejbližších pěti až osmi letech.

Podobné hodnocení jako WEF pravidelně vydává i mezinárodní manažerský institut ve švýcarském Lausanne. V jeho letošním žebříčku zvítězily USA a Singapur, třetí bylo právě Finsko.

Oba instituty ještě před několika lety spolupracovaly a vydávaly společné studie na toto téma. Před šesti lety ale spolupráci přerušily kvůli sporům o metodiku, podle níž by měl být žebříček sestavován.

Pořadí zemí podle konkurenceschopnosti
Pořadí zemí podle konkurenceschopnosti
Země Pořadí 2001Pořadí 2000
Finsko15
Spojené státy21
Kanada36
Singapur42
Austrálie511
Norsko615
Tchajwan710
Nizozemí83
Švédsko912
Nový Zéland1019
Irsko114
Velká Británie128
Hong Kong137
Dánsko1413
Švýcarsko159
.........
Kostarika3537
Řecko3633
Česko3731
Trinidad a Tobago38-
Čína3940
Slovensko4038
Pramen: World Economic Forum
,