Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsou lidi, firmy loví cizince

  1:00aktualizováno  1:00
Českobudějovičtí designéři z grafického studia Dot tak dlouho marně hledali novou posilu do týmu, až podnikli zoufalý pokus. Pověsili si inzerát na nové internetové stránky praceprocizince.cz, kde úředníci ministerstva práce shromažďují nabídky pracovních míst. Pro cizince.

Tento projekt je součástí plánu, který běží už druhým rokem a dává vzdělaným a kvalifikovaným cizincům z vybraných zemí šanci snáze se usadit v Česku.

Zatím se přihlásilo jen 241 lidí, ale včera ministerstvo práce vyjádřilo záměr svůj program dál rozšířit.

Všimne-li si inzerátu nějaký grafik v Bulharsku nebo Chorvatsku, může začít kariéru v Českých Budějovicích, i když majitelé firmy to vidí spíš jako teoretickou možnost.

"Tady v regionu je celkem problém najít kvalifikovaného člověka v oboru. Buď se hlásí takoví, kteří nesplňují naše kritéria, anebo chtějí peníze, jaké jim my nemůžeme dát," uvádí Ondřej Čech z designcentra Dot. Spoléhá také na to, že nová osoba z daleka by mohla do firmy přinést nové, nečekané nápady.

Jeho příklad dobře ukazuje ekonomické důvody, proč do Česka za prací přichází a bude přicházet více cizinců než dříve. Firmy je vidí jako dobrou volbu, chtějí-li vyrábět s menšími náklady a platit mzdy, za které by Češi nepracovali - pro imigranty z chudších států totiž budou zajímavé.

To se vztahuje na některé náročné profese, ale i na nejhůře placená místa. Například ve stavebnictví by výpadek cizinců mohl pro některé firmy znamenat složitou situaci.

"Dodavatelé je využívají, ale my striktně trváme na tom, aby cizinci dělali jen pomocné či úklidové práce," uvádí jeden z předních českých stavitelů Dušan Kunovský, majitel firmy Central Group.

Legálně dnes v Česku žije téměř čtvrt milionu cizinců a ekonomové i demografové uvádějí, že dnešní opatrná imigrační politika by se do budoucna měla uvolnit. Sice může vzrůst konkurence pro Čechy, ale na druhou stranu jinak může vzniknout problém některé profese obsadit, zvláště bude-li společnost stárnout.

"U nás bude v roce 2030 deficit na trhu práce 422 tisíc lidí v produktivním věku," prohlásil včera náměstek ministra práce Čestmír Sajda, podle něhož úřad letos možná začne přijímat žádosti o zrychlené udělení trvalého pobytu ze tří dalších zemí.

Dnes se do programu smějí hlásit lidé z Chorvatska, Bulharska, Kazachstánu, Moldávie a Běloruska a všichni čerství zahraniční absolventi českých univerzit. Když je úřady vyhodnotí jako dostatečně vzdělané a kvalifikované a když si najdou práci, smějí požádat o trvalý pobyt po dvou, a nikoli až po deseti letech. Sajda včera prohlásil, že "snad do pěti let" by se mohl projekt otevřít i Ukrajincům.

Nezaměstnanost, úřad práce

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....Najdete na iDNES.cz