Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsou lidi, firmy loví cizince

  1:00aktualizováno  1:00
Českobudějovičtí designéři z grafického studia Dot tak dlouho marně hledali novou posilu do týmu, až podnikli zoufalý pokus. Pověsili si inzerát na nové internetové stránky praceprocizince.cz, kde úředníci ministerstva práce shromažďují nabídky pracovních míst. Pro cizince.

Tento projekt je součástí plánu, který běží už druhým rokem a dává vzdělaným a kvalifikovaným cizincům z vybraných zemí šanci snáze se usadit v Česku.

Zatím se přihlásilo jen 241 lidí, ale včera ministerstvo práce vyjádřilo záměr svůj program dál rozšířit.

Všimne-li si inzerátu nějaký grafik v Bulharsku nebo Chorvatsku, může začít kariéru v Českých Budějovicích, i když majitelé firmy to vidí spíš jako teoretickou možnost.

"Tady v regionu je celkem problém najít kvalifikovaného člověka v oboru. Buď se hlásí takoví, kteří nesplňují naše kritéria, anebo chtějí peníze, jaké jim my nemůžeme dát," uvádí Ondřej Čech z designcentra Dot. Spoléhá také na to, že nová osoba z daleka by mohla do firmy přinést nové, nečekané nápady.

Jeho příklad dobře ukazuje ekonomické důvody, proč do Česka za prací přichází a bude přicházet více cizinců než dříve. Firmy je vidí jako dobrou volbu, chtějí-li vyrábět s menšími náklady a platit mzdy, za které by Češi nepracovali - pro imigranty z chudších států totiž budou zajímavé.

To se vztahuje na některé náročné profese, ale i na nejhůře placená místa. Například ve stavebnictví by výpadek cizinců mohl pro některé firmy znamenat složitou situaci.

"Dodavatelé je využívají, ale my striktně trváme na tom, aby cizinci dělali jen pomocné či úklidové práce," uvádí jeden z předních českých stavitelů Dušan Kunovský, majitel firmy Central Group.

Legálně dnes v Česku žije téměř čtvrt milionu cizinců a ekonomové i demografové uvádějí, že dnešní opatrná imigrační politika by se do budoucna měla uvolnit. Sice může vzrůst konkurence pro Čechy, ale na druhou stranu jinak může vzniknout problém některé profese obsadit, zvláště bude-li společnost stárnout.

"U nás bude v roce 2030 deficit na trhu práce 422 tisíc lidí v produktivním věku," prohlásil včera náměstek ministra práce Čestmír Sajda, podle něhož úřad letos možná začne přijímat žádosti o zrychlené udělení trvalého pobytu ze tří dalších zemí.

Dnes se do programu smějí hlásit lidé z Chorvatska, Bulharska, Kazachstánu, Moldávie a Běloruska a všichni čerství zahraniční absolventi českých univerzit. Když je úřady vyhodnotí jako dostatečně vzdělané a kvalifikované a když si najdou práci, smějí požádat o trvalý pobyt po dvou, a nikoli až po deseti letech. Sajda včera prohlásil, že "snad do pěti let" by se mohl projekt otevřít i Ukrajincům.

Nezaměstnanost, úřad práce

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz