Nejstarší důkaz o víně pochází z Číny

Nejstarší důkazy o výrobě vína zřejmě pocházejí z Číny. Vědci je objevili na úlomcích keramiky z roku 7000 před naším letopočtem. Experti při laboratorních testech našli stopy po míchaném kvašeném nápoji z rýže, medu a hroznového vína či hlohu.

Agentura Reuters napsala, že stopy po kvašeném nápoji byly v 9000 let starých keramických nádobách ze současné severočínské provincie Che-nan. Ve studii zveřejněné v pondělí v odborném časopise americké akademie věd (PNAS) o tom informuje Patrick McGovern z Pensylvánské univerzity.

"Tyto důkazy patrně nasvědčují tomu, že Číňané vyvinuli kvašené nápoje dřív než lidé na Blízkém východě či snad ve stejné době," sdělil McGovern agentuře Reuters. "Možná v této době existovalo mezi Blízkým východem a střední Asií nějaké nepřímé spojení," dodal.

Keramika pochází z archeologického naleziště Ťia-chu, které leží v povodí Žluté řeky a je proslulé výjimečnými kulturními památkami. Mezi nimi jsou například pozůstatky starých domů a vypalovacích pecí, rytiny v tyrkysech, kamenné nástroje či kostěné píšťaly považované za první známé hudební nástroje.

McGovern rovněž analyzoval vzorky 3000 let starého vína z hermeticky uzavřených bronzových nádob objevených na pohřebišti dynastie Šang v údolí Žluté řeky. Podle něj čirá tekutina vydržela díky tenké vrstvě rzi, která nádoby zapečetila.

Zbytky vína vydávaly údajně rozeznatelnou květinovou vůni. Stará vína, ponechávaná v hrobech vysoko postavených osob pro posmrtný život, byla kořeněna bylinami, květinami či pryskyřicemi. Jak tvrdí McGovern, jedna z nádob z Číny obsahovala i stopy pelyňku, takže nápoj v ní mohl být ranou podobou absintu.

Dosud nejstarší doklady o produkci nápojů vzniklých kvašením byly datovány rokem 5400 před naším letopočtem a nalezeny byly v neolitické lokalitě v Íránu, uvádí Reuters.