Šéf Sazky Aleš Hušák

Šéf Sazky Aleš Hušák | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Největší akcionář Sazky drží nové investory v tajnosti

  • 5
Zatím není jasné, kdo další kromě oficiálních tří zájemců by mohl vstoupit do hry o Sazku. Pavel Kořan, šéf Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), který je největším akcionářem zadlužené loterijní firmy, neprozradil dvě nová jména, o kterých mluvil v úterý. Soud dnes zároveň zjistil, že insolvenční návrh na Sazku od Radovana Vítka není úplný a žádá podnikatele o další dokumenty.

Výkonný výbor ČSTV dnes o situaci v Sazce jednal od rána přes šest hodin, na ničem důležitém se ale neusnesl. Není jasné, kdo další by kromě Penty, holdingu Synot a podnikatele Radovana Vítka mohl chtít Sazku zachraňovat. Nepodařilo se také svolat mimořádnou valnou hromadu, během níž by bylo možné rozhodnout o vstupu dalších investorů, kteří by měli v Sazce podíl.

O svolání mimořádné hromady usilují některé sportovní svazy, které nejsou zrovna loajální ke stávajícímu šéfovi Sazky Aleši Hušákovi. Mezi nimi je například Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu. V Hušákově opozici stojí také předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta, ten ovšem o svolání valné hromady nerozhoduje. Jedním z důvodů, proč mimořádná valná hromada nebude, je fakt, že 14. dubna bude řádná valná hromada ČSTV.

Český svaz tělesné výchovy nedávno rozhodl o tom, že nebude jednat s investory, kteří budou chtít měnit majetkovou strukturu Sazky. Šanci by tak měla jen společnost E-Invest podnikatele Martina Ulčáka, který má blízko k řediteli Sazky Alešovi Hušákovi.

Svolání mimořádné valné hromady chce i Český olympijský výbor (ČOV), který drží v Sazce dvouprocentní podíl. Výkonný výbor na dnešním jednání kritizoval neprůhledné financování loterijní firmy. "Při rozhodování o použití prostředků Sazka a.s. a následném řízení finančních toků došlo k chybám, které ve svých důsledcích vedly k současné krizi společnosti a přivedly ji na pokraj krachu," uvedl mluvčí Alexandr Kliment.

Olympionici požadují navýšení základního jmění a okamžité zastavení dalšího zadlužování. ČOV chce také jednat s dalšími investory, ale na rozdíl od ČSTV jen s těmi, kteří by vyměnili současné vedení.

Soud nemá k insolvenčnímu řízení všechny dokumenty

Zatím posledním známým hráčem v boji o Sazku je podnikatel Radovan Vítek, který skoupil pohledávky od tří věřitelů Sazky v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vliv v Sazce se snaží získat jako největší věřitel, který v pondělí poslal firmu do insolvenčního řízení. (čtěte Miliardář Vítek splnil výhrůžky)

Městský soud v Praze nicméně podle informací serveru Aktuálně.cz zjistil, že v insolvenčním návrhu od firmy Moranda podnikatele Radovana Vítka chybí některé důležité dokumenty. Je tedy možné, že se Sazka ocitla v insolvenčním řízení neprávem.

Moranda dostala nyní sedm dní na to, aby doložila, že má dokumenty potvrzující, že Sazka skutečně získala stamiliony korun od Komerční banky. Jinak hrozí zastavení insolvenčního řízení. Moranda odkoupila za půl miliardy pohledávku vůči Sazce od Komerční banky.

,