Nejbohatší muž světa Mexičan Carlos Slim Helú

Nejbohatší muž světa Mexičan Carlos Slim Helú | foto: Profimedia.cz

Největší boháč světa přišel za týden o 114 miliard korun

  • 176
Nejbohatší muž světa, Mexičan Carlos Slim Helú, nebude na uplynulý týden vzpomínat zrovna v dobrém. Kvůli propadům burzy přišel za pár dní o 6,7 miliardy dolarů. Výkyvy na burze se ho podle agentury Bloomberg dotkly ze všech boháčů nejvíce.

Mysleli jste, že za sebou máte opravdu špatný týden? Co by pak měl říkat Carlos Slim Helú, který v přepočtu prodělal bezmála 114 miliard korun a hodnota jeho portfolia od minulého čtvrtku padla o 9,5 procenta na "pouhých" 64,4 miliard dolarů.

Světová krize na obzoru

Hodnota světových akciových trhů se za poslední týden snížila o 2,5 bilionu dolarů, což je více než desetinásobek ročního výkonu české ekonomiky. V sobotu ráno pak svět zaskočila zpráva, že ratingová agentura Standard & Poor´s poprvé v historii snížila kreditní hodnocení USA z nejvyšší příčky AAA o jeden stupeň na AA+. Wall Street tak zažil svůj nejhorší týden od září 2008.

Muž, kterého časopis Forbes ve svém žebříčku nejbohatších mužů světa už dvakrát po sobě pasoval na první místo, prodělal především kvůli pádu mexické burzy a oslabení mexické měny. Tamní ekonomika je totiž úzce propojená s tou americkou, jež minulý týden zažila veletoče.

I přes obrovskou ztrátu si jednasedmdesátiletý miliardář první příčku mezi největšími boháči udržel. A to i přesto, že druhý Bill Gates a třetí Warren Buffett prožili alespoň z hlediska svých největších společností o poznání lepší týdny.

Gatesova Microsoft Corp. se propadla o 6,3 procenta a Buffetova Berkshire Hathawy Inc. sklouzla o 3,9 procenta. Pády burz a vyhlídky na další krizi á la rok 2008 nedělají starosti pouze největším boháčům světa, řeší ji i politici.

Politici před otevřením trhů žhaví telefony

O evropské dluhové krizi, snížení amerického ratingu a nestálé situaci na globálních finančních trzích spolu v noci telefonicky hovořili náměstci ministrů financí zemí G20 a ještě před nimi o problémech diskutoval i Barack Obama s čelními představiteli států některých evropských zemí.

České akcie

Kurzy českých akcií, které se v pátek propadly na dvouleté minimum, v příštích dnech a týdnech budou záležet na vývoji na světových trzích. Pokud by se vyplnily černé scénáře návratu americké ekonomiky do recese či eskalace dluhových problémů zemí eurozóny, mohou se ještě propadnout o desítky procent. Opačný vývoj ale může přinést výrazné zisky.

Autor: ČTK

Před pondělním otevřením asijských finančních trhů by měli na tato témata na mimořádné telefonní konferenci mluvit finanční lídři skupiny nejvyspělejších zemí G7.

To, že je nervozita na místě, už dokázaly trhy na Blízkém východě, které jsou otevřené i v neděli a jsou tak první, kde mohou investoři reagovat na sobotní zhoršení amerického úvěrového ratingu z AAA na AA+. (o snížení úvěrového ratingu více čtěte zde)

Například telavivská burza zahájila obchodování poklesem o 6 procent a výrazným propadem reagovaly i další burzy v regionu. Podobný scénář zřejmě začátkem pracovního týdne čeká i trhy v Evropě a Spojených státech.