Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší chybou jsou ostrá vlákna

  10:00aktualizováno  10:00
Jaký by měl být správný zubní kartáček? Podle čeho vybírat? Odpovídají těmto požadavkům kartáčky hodnocené v rámci našeho testu? Jak dopadl zrovna ten váš? Čtěte zde.

Když nemáte se zuby žádný problém, kartáček by měl být..

1. být malý, s velikostí pracovní části asi 20 až 25 milimetrů

2. být měkký či středně tvrdý; tvrdý lze používat pouze ve specifických případech a pod dohledem zubaře

3. mít hustě osazené svazky vláken, která mají zaoblené konce

4. mít anatomicky tvarovanou rukojeť s protiskluzovou úpravou a s opěrkou pro palec

5. být používán nejdéle dva měsíce. Proto je ideální koupit si kartáček, který má například indikátorová vlákna nebo jinou pomůcku, jež signalizuje, že už je opotřebený a je nutné jej vyměnit

Pokud trpíte zánětem dásní, častými kazy či parodontózou, je nutné..

6. aby kartáček doporučil zubní lékař, a to v závislosti na tom, jaká vada či problém se na chrupu vyskytují

7. mít specializovanější kartáček, například při potížích s citlivými zubními krčky by měl být velmi měkký s odpruženou zónou

VÝSLEDKY TESTU

Za pár korun...

 Hodnocení: první číslice

Jde o hodnocení povinných kritérií daných normou či vyhláškou. Posuzována byla povrchová úprava držátka, zaoblení volných konců vláken, pevnost spojení svazků vláken s hlavicí zubního kartáčku, pružnost držátka, zdravotní nezávadnost materiálů použitých k výrobě kartáčků, délka pracovní části, označení tuhosti vláken a množství informací pro spotřebitele v češtině. Čím nižší známka, tím méně kritérií výrobek splňuje.

Hodnocení: druhá číslice

Symbol představuje hodnocení nepovinných kritérií, která zefektivňují a usnadňují čištění. Posouzeno bylo anatomické tvarování a protiskluzová úprava rukojeti, přítomnost odpružené zóny v pracovní části či krčku, existence indikátoru doby použitelnosti a srozumitelnost grafického popisu funkce na obalu.

Metrosen Normal
10 Kč

tuhost vláken: střední

1,2
Splňuje všechna povinná kritéria. Je zdravotně nezávadný. Pouze některá vlákna mají nesourodé zaoblení a znečištěné konce.

4,2
Má anatomicky tvarovanou rukojeť, ale bez protiskluzové úpravy. Hlava kartáčku není odpružena, výrobek nemá indikátor použitelnosti. Chybí grafický popis funkcí kartáčku.

Bez označení
10 Kč
tuhost vláken: střední

2,3
Konce vláken nebyly sice ostré, ale byly roztřepené a nestejně zaoblené. Svazky vláken se vytrhávají. Není označena tuhost vláken. Na obalu chybějí jakékoli údaje.

3,4
Hlava kartáčku není odpružena, výrobek nemá indikátor doby použitelnosti ani grafický popis funkcí na obalu.

Guo's Group Flex
10 Kč
tuhost vláken: bez označení

3,4
Vlákna jsou ostrá, nejsou zaoblená a uvolňují se. Kartáček je málo pružný. Na obale ani na výrobku není označena tuhost vláken. Chybějí informace v češtině.

3,4
Rukojeť není anatomicky tvarovaná, kartáček nemá indikátor doby použitelnosti ani grafický popis funkcí na obalu.

Perfu Me
40 Kč/ 6 kusů (6,50 Kč/kus)
tuhost vláken: bez označení

3,4
Vlákna jsou ostrá. Kartáček je málo pružný. Vlákna nevydrží, uvolňují se. Na obale ani na výrobku není označena tuhost vláken. Chybějí informace v češtině.

3,4
Rukojeť není anatomicky tvarovaná, kartáček nemá indikátor doby použitelnosti ani grafický popis funkcí na obalu.


Zlatá střední cesta

Purodent Point
30 Kč
tuhost vláken: střední

1,0
Jeden z nejlepších kartáčků. Splňuje bez chyby všechna povinná kritéria.

1,8
Rukojeť je anatomicky tvarovaná, s protiskluzovou úpravou i odpruženou zónou. Funkce jsou graficky znázorněny. Chybí indikátor doby použitelnosti.

Spokar Anatomic
43 Kč
tuhost vláken: střední

1,0
Z tohoto hlediska jeden z nejlepších kartáčků. Splňuje bez chyby všechna povinná kritéria.

1,8
Chybí pouze indikátor doby použitelnosti. Funkce jsou na obalu graficky znázorněny. Rukojeť je anatomicky tvarovaná, s protiskluzovou úpravou i odpruženou zónou.

Oral-B Vision
38 Kč
tuhost vláken: střední

1,2
Splňuje všechna povinná kritéria. Pouze některá vlákna mají nesourodé zaoblení a znečištěné konce.

1,8
Má anatomicky tvarovanou rukojeť s protiskluzovou úpravou i indikátorová vlákna. Na obalu jsou graficky znázorněny všechny funkce. Chybí pouze odpružení hlavy kartáčku.

Aquafresh Flex
46 Kč
tuhost vláken: střední

1,4
Na obalu nejsou informace pro spotřebitele v češtině. Jinak splňuje všechna povinná kritéria. Chybí indikátor doby použitelnosti.

1,8
Funkce jsou graficky znázorněny. Rukojeť je anatomicky tvarovaná, s protiskluzovou úpravou i s výrazně odpruženou zónou.

Colgate Sensation
34 Kč
tuhost vláken: střední

1,4
Na obale nejsou uvedeny informace pro spotřebitele v češtině. Ostatní kritéria jsou zcela v pořádku.

2,6
Není odpružený a chybí mu indikátor doby použitelnosti. Rukojeť je anatomicky tvarovaná, s protiskluzovou úpravou. Na obale jsou grafické symboly popisující funkce kartáčku.

Reach Interdental
45 Kč
tuhost vláken: střední

1,7
Konce vláken jsou nesourodě zaoblené a špatně začištěné. Na obale chybějí informace pro spotřebitele v češtině.

2,6
Chybí indikátor doby použitelnosti. Hlava kartáčku není odpružená. Rukojeť je anatomicky tvarovaná, s protiskluzovou úpravou. Na obale jsou grafické symboly funkcí kartáčku.

Jordan Classic
39 Kč
tuhost vláken: střední

1,7
Na obale nejsou uvedeny informace pro spotřebitele v češtině. Některé konce vláken jsou nesourodě zaoblené a špatně začištěné.

5,0
Obyčejný kartáček, který nemá ani jeden doplněk. Chybí anatomické tvarování rukojeti i protiskluzová úprava. Kartáček není odpružen, indikátor doby použitelnosti rovněž chybí.

Signal Plus Classic
30 Kč
tuhost vláken: střední

1,7
Některá vlákna mají nesourodé zaoblení a špatné začištění konců. Na obalu chybějí informace v češtině.

5,0
Nesplňuje ani jedno z doplňujících kritérií. Kartáček není vůbec odpružen. Rukojeť není anatomicky tvarovaná a nemá protiskluzovou úpravu. Indikátor doby použitelnosti rovněž chybí.


Pro bohatou peněženku

Aquafresh Max-Active
85 Kč
tuhost vláken: střední

1,0
Z testovaných výrobků jde o jeden z nejlepších, splňuje všechna povinná kritéria.

1,8
Chybí indikátor doby použitelnosti. Rukojeť je anatomicky tvarovaná, s protiskluzovou úpravou i odpruženou zónou. Funkce jsou na obalu graficky znázorněny.

Oral-B CrossAction
130 Kč
tuhost vláken: střední

1,4
Na obale nejsou uvedeny informace v češtině. Ostatní kritéria jsou zcela v pořádku.

1,8
Hlava kartáčku není odpružená. Ostatní je bez problémů - má anatomicky tvarovanou rukojeť s protiskluzovou úpravou. Indikátorová vlákna signalizují nutnost výměny kartáčku.

Reach Squeeze
80 Kč
tuhost vláken: střední

1,7
Některá vlákna mají nesourodé zaoblení a znečištěné konce. Na obalu chybějí informace v češtině.

1,8
Chybí indikátor doby použitelnosti. Rukojeť je anatomicky tvarovaná, s protiskluzovou úpravou i zajímavě řešenou odpruženou zónou. Funkce kartáčku jsou na obalu graficky znázorněny.


O testu

Patnáct zubních kartáčků bylo nakoupeno v pražských hypermarketech, drogeriích a na tržnici. Všechny kartáčky prošly dvojím typem zkoušek. Při laboratorním měření ve Zkušebním ústavu lehkého průmyslu bylo podle normy ohodnoceno pět kritérií. Ve Výzkumném ústavu stomatologickém v Praze byly jednotlivé výrobky posouzeny z pohledu zubních lékařů. Test byl hrazen z rozpočtu redakce MF DNES.

Užitečné internetové adresy

www.dent.cz/cs/csk/ - stránka České stomatologické komory, v odkazu "Úsměv" jsou k dispozici údaje o dětských zubních pastách (roztřídění past podle vhodnosti pro danou věkovou kategorii) a zásady, jak o dětský chrup pečovat

www.zdravezuby.cz - na těchto stránkách lze nalézt řadu užitečných informací, například o tom, jak zuby rostou, jak zabránit vzniku zubního kazu, co je to zánět dásní

www.zuby.cz - informace o tom, jak si správně čistit zuby, co s onemocněním dásní či citlivými zubními krčky, jak pečovat o chrup v těhotenství, a řada dalších zajímavostí

Zdroj: Test DNES, Zkušební ústav lehkého průmyslu v Českých Budějovicích, Výzkumný ústav stomatologický v Praze

MAFA - NGUYEN PHUONG THAO


Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Za cheeseburger u McDonald’s si připlatíte, zdražil poprvé od roku 2013

Americká síť s rychlým občerstvením McDonald’s zdražila jeden ze svých nejoblíbenějších produktů - cheeseburger. Zákazníci za něj nově zaplatí 29 korun, tedy o...  celý článek

Nebezpečné panákové skleničky obsahující kadmium a olovo
Kadmiová kámasútra. Čínské sklenky s erotikou obsahují toxické kovy

Ministerstvo zdravotnictví varuje spotřebitele před nebezpečnými panákovými skleničkami z Číny. Sada šesti pohárků s erotickými motivy uvolňuje při pití vysoce...  celý článek

řezník kšána salámy
Nejrizikovější je nákup masných výrobků. České jsou horší, ukázaly testy

Prodejci nejčastěji podvádějí zákazníky na masných výrobcích. Nekvalitních potravin je v tomto sortimentu devětkrát víc než jinde. Napálit se lidé nejčastěji...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.