Remon Voss, zakladatel a spolumajitel české developerské skupiny CTP. | foto: ČTK

Největší český průmyslový developer CTP se vyhýbal daním. Doplatí miliony

  • 24
Finanční správa chytla velkou rybu. Největší majitel průmyslových nemovitostí v Česku, developerská společnosti CTP, vyváděla české zisky do daňového ráje v Lucembursku, aby je nemusela danit. Soud rozhodl, že šlo o zneužití práva a daně musí doplatit.

Nejvyšší správní soud potvrdil v rozsudku agresivní daňové plánování a zneužití práva, firma tak musela doplatit několik desítek milionů korun finančnímu úřadu. Finanční správa to ve čtvrtek oznámila na tiskové konferenci a zároveň zveřejnila schéma, které ilustruje, jak ze ziskové české firmy udělat ztrátovou a vydělat na daních.

„Do budoucna se chceme na finanční transakce mezi propojenými firmami, jimiž si české firmy snižují daňové základy, zaměřit ještě víc,“ uvedl šéf daňové správy Martin Janeček.

Právníci firmy, která měla dcery v Česku, v Lucembursku a Nizozemsku, vymysleli komplikovanou restrukturalizaci skupiny propojených společností, ovládaných dvěma fyzickými osobami. Schéma zahrnuje prodeje podílů v českých firmách do Nizozemska, vznik pohledávky, její postoupení do Lucemburska, převedení pohledávky na úvěr a fúzování ztrátových firem se ziskovými (viz schéma níže).

Konkrétní příklad daňového úniku.

Výsledkem bylo, že česká firma odváděla z úvěru vysoké úroky za úvěr sesterské firmě v Lucembursku a doma vykazovala ztrátu. To vše se odehrálo v roce 2008.

Finanční úřad v Humpolci na záležitost přišel při kontrole v roce 2011. „Podnět k prověření daňových povinností skupiny CTP vzešel ze strany nizozemského správce daně,“ uvádí se v rozsudku NSS. Výsledkem bylo, že úřad firmě snížil vykázanou ztrátu o 341 milionů korun (neuznal jí úroky z úvěru). CTP se následně začala s finančním úřadem soudit, definitivně pak NSS rozhodnutí o platnosti doměrku potvrdil loni.

Podle Petra Foldyny, odborníka finanční správy na mezinárodní zdanění, firma následně musela doplatit desítky milionů korun na dani a na penále. Přesné číslo neřekl. S ohledem na výši částky by policie zřejmě měla šetřit i trestní odpovědnost manažerů za krácení daně.

Finanční správa se na přelévání nezdaněných zisků do daňových rájů pomocí převodních cen a finančních transakcí začala výrazněji soustředit v roce 2014. Loni uskutečnila 800 kontrol zaměřených na převodní ceny, z kterých doměřila dodatečnou daň z příjmu 450 milionů korun. Za první měsíce tohoto roku pak správa doměřila dalších 500 milionů korun.

Odhaduje se, že vyvádění zisků do daňových rájů snižuje výběr daní až na 15 miliard korun ročně.

Developer s problematickou pověstí

Skupinu CTP spoluvlastní nizozemský podnikatel Remon Voss a Eddy Maas. CTP vlastní více než dva miliony čtverečních metrů skladů, což znamená 36 procent všech pronajímatelných průmyslových ploch v Česku. Ze společnosti se sídlem v Humpolci to dělá jedničku českého trhu. Několik velkých průmyslových zón CTP postavilo u Brna, v okolí Plzně nebo v severních Čechách či Moravskoslezském kraji.

CTP byla pro svůj agresivní styl v branži často terčem kritiky. Například když se Voss neúspěšně snažil do jihobrněnské průmyslové zóny přivést sklad Amazonu a pozemek, který ještě zastupitelé k investici neschválili, už začal povrchově upravovat. V Hradci Králové potom nedávno CTP na černo postavila dvě průmyslové haly (více čtěte zde).

Kromě průmyslových nemovitostí v poslední době CTP hodně investuje i do kancelářských prostor. Jenom v Brně v nedávných letech postavila či v brzké době plánuje postavit desítky tisíc čtverečních metrů kanceláří v širším centru města.

,