Největší diamant světa dál hledá kupce. 1,5 miliardy korun bylo málo

  • 19
Jmenuje se Lesedi La Rona, je starý až tři miliardy let a neobyčejně kvalitní. V očekávané dražbě v britské aukční síni Sotheby ́s čekal tento skvost mezi diamanty na nového majitele, ten však nepřišel. Nejvyšší nabídku 61 milionů dolarů (1,46 miliardy korun) těžební společnost Lucara Diamond nepřijala, byla příliš nízká.

Pro diamantový průmysl je neúspěch dražby velkým překvapením. Podle Paula Zimniskyho, který je jedním z nejuznávanějších odborníků na trh s diamanty, byl hlavním důvodem neúspěchu brexit. Investoři, kteří se o tento kousek zajímali, se totiž vypořádávají s propadem akcií a výkyvy na devizovém trhu.

Diamant velikosti tenisového míčku byl vytěžen loni na podzim v Botswaně společností Lucara Diamond. „Naše světlo“, jak zní v překladu název tohoto skvostu, váží 1 109 karátů (221,8 gramu). Diamant je starý 2,5 až 3 miliardy let a je výjimečně čirý a kvalitní.

„Nikdy v historii naší planety nebyl ve veřejné dražbě nabízen neopracovaný diamant takových rozměrů. Jeho kvalita je navíc opravdu výjimečná. Až 98 procent nacházených diamantů je řazeno do kategorie I, která obsahuje dusík. Lesedi La Rona spadá do velmi raritní skupiny IIa, což znamená, že neobsahuje příměsi dusíku ani boru,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel společnosti ALO diamonds.

Takto velké diamanty se zpravidla rozdělí na více kusů a každý se vybrousí. Broušením se ztratí až polovina jeho váhy. Z části, která má nejméně vad, se vybrousí největší kousek. Ten má šanci překonat legendární Velkou hvězdu a stát se největším broušeným diamantem na světě.

Záleží však na tom, jak se povede vybrousit. Teoretickou možností je i broušení celého diamantu, tam je však riziko, že se nekontrolovaně rozlomí. Lesedi La Rona je nyní pojištěn na 120 milionů dolarů, uvedl Global Mining Observer.