Největší jeřáb na světě „Velký Karel“ staví Angličanům jádro

  • 43
Účty za výstavbu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C šplhají do nebe. Není proto divu, že na projektu s odhadovanými náklady přes půl bilionu korun bude pracovat největší jeřáb na světě. Sestavení „Velkého Karla“ (z anglického originálu Big Carl), jak se jeřábu říká, trvalo tři měsíce. Na stavbě by měl zůstat čtyři roky.

Jeřáb dostal svou přezdívku podle ředitele belgické společnosti Sarens, která ho vlastní. Dokáže zvednout až pět tisíc tun, což odpovídá váze 1 600 aut. Je vysoký 250 metrů. Do Británie ho přivezlo 280 nákladních aut.

Nová elektrárna patří mezi největší inženýrské projekty v Británii. Bude stát více než tunel pod Lamanšským průlivem a bude potřebovat ocel, která by stačila pro železnici z Londýna do Říma a beton, který by vystačil pro stavbu 75 sportovních stadionů.

Hinkley Point C je první jadernou elektrárnou v Británii od roku 1995. Výstavbu kritizují ekonomové i ekologové. Před dvěma lety navýšila společnost EdF, která projekt ze dvou třetin zaštiťuje, odhad nákladů na výstavbu. Projekt má pohltit 19,6 miliardy liber, tedy přes půl bilionu korun a zpozdit se o dva roky - ke spuštění má dojít v roce 2027 (psali jsme zde).

Jaderná energie se na produkci elektřiny v zemi podílí zhruba pětinou. Většina tamních jaderných elektráren je však blízko konci své životnosti a v příštím desetiletí se má zavřít.

,