Největší obchod roku: ovládnutí Novy

  • 4
Až se Češi budou na silvestra dívat na tradiční zábavnou show na Nově, asi z obrazovky sotva poznají, jak moc se největší soukromá stanice za uplynulý rok změnila. Opět uvidí Karla Gotta a Helenu Vondráčkovou ve víru zpěvu a tance.

Jen už se na ně nebude z obrazovky usmívat bývalý ředitel televize Vladimír Železný. Během letošního roku ho vyhodil a televizi definitivně ovládl muž, jenž je považován za nejbohatšího Čecha.

Petr Kellner a jeho finanční skupina PPF, do jejíž říše spadá i největší pojišťovací ústav v zemi, Česká pojišťovna, už nyní vlastní 66 procent televize. Také se mu podařilo dohodnout smír v soudním sporu mezi Novou a bývalým Železného partnerem, americkou finanční skupinou CME Ronalda Laudera.

Finančník z rodiny kosmetického gigantu Estée Lauder tak letos v Česku skóroval již podruhé. Už v březnu se mu podařilo vyhrát arbitráž nad českým státem a vysoudit deset miliard korun.

Záchrana největší cestovní kanceláře v zemi, Fischer, zasáhla některé její aktéry i v soukromí jejich domovů. Věřitelé poslali exekutory až do střešovické vily majitele cestovního impéria Václava Fischera. Bývalé podnikatelské hvězdě Česka pak odváželi nábytek i televizi.

Když do hry vstoupil podnikatel v ropném průmyslu Karel Komárek, situace se zklidnila. Pragmatický Komárek se slevou odkoupil téměř půlmiliardové dluhy "extravagantní továrny na dovolené" a získal v ní tři čtvrtiny.

Co se týče letošní největší investované částky, vyhrál jednoznačně elektrárenský gigant ČEZ. Podle scénáře vzniku "super ČEZ" z pera bývalého ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra rozrostl se polostátní výrobce elektřiny o pět z osmi distribučních společností v zemi. Stálo ho to 32 miliard korun, které částečně ušetřil tím, že státu zároveň prodal přenosovou soustavu za 14 miliard korun.

Nakupoval také další státem vlastněný gigant. Český Telecom se po měsících vyjednávání dohodl s konsorciem Atlantic West firem AT&T a Verizon a odkoupil od něj polovičku akcií v Eurotelu, kterou ještě nevlastnil.

Telecom si na dokoupení akcií největšího mobilního operátora v zemi za 28 miliard korun musel půjčit. Stane se však vlastníkem jedné z nejziskovějších firem v zemi v době, kdy jeho vlastní výnosy z pevných linek kolísají.

Ani vláda se nedržela příliš zpátky. Těsně před koncem roku se upsala Švédům v napjatém závodě o pronájem stíhaček. Za 21 miliard korun si jich Česko na příštích deset let pronajme 14.

Stát a státní firmy nedohnala v obchodech roku ani stavební firma Skanska, přestože letos zažila velmi šťastný rok. Uspěla v boji o lukrativní zakázku rozšíření pražského letiště Ruzyně, staví novou hokejovou Sazka Arenu a získala také kontrakt na výstavbu nového sídla Československé obchodní banky.

Ostravský podnikatel Jan Světlík sice zaplatil za Vítkovice jen 402 milionů korun, ale jeho úspěch je o to větší, že jeho firma Lahvárna Ostrava byla původně dceřinou společností bývalého hutního giganta.

Mezi obchody roku se nominovala i česko-slovenská Penta Group. Přesto, že její specializací jsou finance, uspěla v soutěži o druhou největší vodárenskou firmu v zemi, Severomoravské vodovody a kanalizace.