Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší zájem je o fotografie pod vodou

aktualizováno 
- Z fotoaparátů na jedno použití se nejvíce prodávají podvodní přístroje. Potvrdila to anketa mezi sedmnácti náhodně oslovenými fotolaby po celé České republice. Podle mínění jejich prodavačů si jednorázové aparáty kupují především turisté, kteří svůj původní přístroj zapomněli doma.

Dvě třetiny obslužného personálu přitom považovaly kvalitu fotografií z přístrojů na jedno použití za viditelně horší, než jakou mají snímky z klasických fotoaparátů. Zbytek personálu uvedl, že kvalita je srovnatelná s běžnými přístroji nejnižší třídy.
Pouze v jednom fotolabu přijímali reklamaci na poškozené převíjení. Ostatních šestnáct prodavačů si nevzpomnělo ani na jediné selhání přístroje.
Po vyvolání fotografií si zničené fotoaparáty rozdělí stejným dílem sběrné suroviny, zákazníci a popeláři v běžném odpadu.

Petr Rendl, Porst, Ústí nad Labem:
Fotoaparát na jedno použití je tak primitivní, že se na něm prostě nemá co rozbít.
Eva Slabá, CMB-Foto očko, Brno:
Nejvíce se prodávají podvodní fotoaparáty. Kvalita jejich fotografií je srovnatelná se snímky obyčejných aparátů nejnižší třídy. Jsou to spolehlivé přístroje. Většinu z nich vracíme zákazníkům, domácí kutilové si do nich dokonce umějí nasadit nový film a aparát použijí ještě jednou.
Petr Heidinger, Q-Foto, České Budějovice:
Tyhle aparáty jsou velká hrůza. Fotografie mají strašnou kvalitu.
Zdeněk Pilař, Print-servis, Turnov:
Aparáty na jedno použití jsou spolehlivé, ještě si na ně nikdo nestěžoval. Co se týká fotografií, většinou záleží na schopnosti zákazníka. Většinu použitých strojků odevzdáváme sběrným surovinám. Pár jsme si nechali v minilabu na hraní pro děti, které čekají na fotografování.
Hana Charvátová, Fosh-foto, Brno:
Nejvíce se prodávají přístroje pod vodu, ale ty se nedají použít na nic jiného. Pokud s nimi někdo vyfotografuje krajinu, má rozladěné barvy. Jinak z nich jsou relativně pěkné snímky. Co se týká použitých fotoaparátů, někdo je chce zpátky, zbytek vyhazujeme.
(pec, kt)

O čem se vyplatí uvažovat před nákupem
Nejlevnější fotoaparáty na jedno použití nemají blesk, vodotěsné pouzdro ani baterii. Proto jsou maličké a lehounké. Přesto je dobré si ještě v obchodě vyzkoušet, zda se ten který vejde právě do té kapsy, v jaké ho zákazník zamýšlí nosit.
Jednorázové aparáty nejsou žádným zázrakem techniky, ale dokáží udělat dobré snímky, které lze nazvětšovat až do velikosti 10x15 cm. Ve fotolabech takovým rozměrům říkají velký pohlednicový formát. S přístroji lze fotografovat na slunci i pod mrakem. Obrázky z místnosti však jejich parketou nejsou.
Blesk
Světlo blesku dosáhne tři až pět metrů daleko. Přístroj s bleskem bývá ovšem přibližně o padesát procent dražší než stejný model bez něj. Navíc je v něm baterie, která se může dlouhým skladováním vybít.
Vodotěsnost
Vodotěsné přístroje jsou použitelné do hloubky čtyř metrů. Výhodné je, že se drží na hladině, a při pádu do vody se tedy neutopí. Jejich pouzdro je zároveň nárazuvzdorné, a tak se hodí nejen pro potápění v moři, ale také na lyže, turistiku nebo do prašného prostředí.
Panorama
Panoramatické snímky umějí zpracovávat jen některé minilaby. Snímky mají širokoúhlý formát, často je rozměrů 9x25 cm.
Osvětlení
Všichni výrobci doporučují s jednorázovými přístroji fotografovat při slunečném nebo lehce zamračeném počasí. Tisíc tři sta luxů odpovídá fotografování skupiny lidí na ulici při zatažené obloze. Dva tisíce šest set luxů je na sněhu na horách nebo v létě u moře.

Vodotěsné aparáty

FUJI QUICK SNAP MARINE
Cena: 500 (500) Kč
Hodnocení: llll
Min. osvětlení: 1300 lux
Poznámka: velký a jasný hledáček

KODAK FUN SPORT
Cena: 580 (490) Kč
Hodnocení: llll
Min. osvětlení: 1815 lux
Poznámka: dobré držení, tvrdá spoušť

AGFA LEBOX OCEAN
Cena: 415 (427) Kč
Hodnocení: lllm
Min. osvětlení: 2600 lux
Poznámka: nekvalitní hledáček

KODAK FUN AQUA SPORT
Cena: 612 (580) Kč
Hodnocení: llmm
Min. osvětlení: 2600 lux
Poznámka: nekvalitní hledáček, tvrdá spoušť

Panoramatický přístroj

FUJI QUICK SNAP PANORAMA
Cena: 290 (290) Kč
Hodnocení: llll
Min. osvětlení: 2600 lux
Poznámka: nejisté držení, pouze patnáct snímků

Fotoaparáty bez blesku

AGFA LEBOX GO!
Cena: 235 (260) Kč
Hodnocení: llll
Min. osvětlení: 1935 lux
Poznámka: dobrý přístroj bez připomínek

FUJI QUICK SNAP SUPER
Cena: 240 (290) Kč
Hodnocení: llll
Min. osvětlení: 1300 lux
Poznámka: malý a lehký aparát s velkým hledáčkem, film Fuji Superia

FUJI QUICK SNAP SUPER
Cena: 245 (245) Kč
Hodnocení: llll
Min. osvětlení: 1300 lux
Poznámka: malý a lehký aparát s velkým hledáčkem, film Fuji

KODAK FUN CLASSIC
Cena: 360 (330) Kč
Hodnocení: llmm
Min. osvětlení: 1300 lux
Poznámka: nejisté držení, hlučné převíjení

HAMA SU-48
Cena: 185 (185) Kč
Hodnocení: lmmm
Min. osvětlení: 2600 lux
Poznámka: méně kvalitní hledáček

Přístroje s bleskem

AGFA LEBOX GO! FLASH
Cena: 400 (420, 470) Kč
Hodnocení: llll
Poznámka: nejmenší a nejlehčí přístroj

HAMA SU-49 F
Cena: 255 (255) Kč
Hodnocení: lllm
Poznámka: blesk lze vypínat, ale jeho kontrolka je viditelná jen shora

KODAK FUN FLASH
Cena: 522 (530) Kč
Hodnocení: lllm
Poznámka: indikace blesku v hledáčku, snadné zakrytí blesku prstem, hlučné převíjení

KODAK FUN GOLD
Cena: 573 (650) Kč
Hodnocení: llmm
Poznámka: dobré držení, nekvalitní obraz v hledáčku

Poznámka: Hodnocení se skládá z výsledků laboratorních testů a zkoušek praktického ovládání. Uvedeny jsou ceny doporučené od výrobce, v závorkách pak reálné v obchodě. Všechny aparáty jsou na sedmadvacet snímků, panoramatický Fuji má pouze patnáct políček.
Celý test platila redakce TEST DNES ze svého rozpočtu a přišel na pětatřicet tisíc korun. Fotoaparáty byly nakoupeny koncem října v obchodech v centru Prahy.
Stupnice hodnocení: lmmm uspokojivý, llmm dobrý, lllm velmi dobrý, llll výborný.
Pramen: VUZORT Praha a TEST DNES

 

Test 17 fotografických přístrojů “SINGLE USE CAMERAS” čili přístroje na jedno použití

Historie začíná, ostatně také kde jinde, v Japonsku. Přístroje na jedno použití (v angličtině single use cameras) jsou především důsledkem vysoké kvality barevných negativních filmů.
Když firma FUJIFILM asi před 15 léty přišla s myšlenkou, přidat ke dvěma spojeným speciálním kazetám pro filmy objektiv typu fix fokus a závěrku s tím, že po nafotografování filmu se vše zničí v laboratoři při zpracování filmu, zdálo se, že jde o pouhý výstřelek konstruktérů. Opak je pravdou. Odhaduje se, že v současnosti je na světě kolem 100 typů přístrojů tohoto druhu, v ČR je jich možno koupit okolo 30. Ještě výraznější je řeč statistik. Podle zdrojů GfK, presentovaných na letošní 25. P
hotokině, se v roce 1997 prodalo v Evropě 30 milionů těchto přístrojů, v Americe 85 a v Japonsku dokonce 90 milionů přístrojů na jedno použití. Pro rok 1998 se očekává mírný nárůst prodeje, Evropa 35 milionů, Amerika 100 a Japonsko 95 milionů kusů. Zámoří je více progresivní, Evropa zase konzervativní.
Traduje se, že když firma FUJIFILM s těmito přístroji započala obchodovat, měla největší úspěch u Niagarských vodopádů, kde turistům, kteří neměli, či zapomněli fotografický přístroj, promptně nabídla “single use camera”, film namístě zpracovala a šťastní turisté odcházeli domů s fotografiemi. Dobře se to poslouchá, ale konec konců možné to je.
Pro jaké situace jsou tyto přístroje vhodné. Jede-li dítě samo např. na školní výlet a nechcete riskovat zničení či ztracení fotografického přístroje, který by děcku byl zapůjčen, tak tyto přístroje nabízejí snadné řešení. Stejně tak tento přístroj dobře poslouží, jdete-li na párty, kde se nechcete starat o svůj drahý přístroj. Verze přístroje, která je odolná proti
vodě, umožní podvodní záběry i pro ty z nás, kteří si tak chtějí např. zpestřit fotografování o dovolené a nebudou si pořizovat drahé speciální pouzdro na normální fotografický přístroj, ale stejně dobře poslouží vodákům, rybářům i horolezcům, protože odolnost proti vodě znamená i odolnost proti nárazům a možnost použití v tvrdších podmínkách.. Konec konců může jít i o vhodný drobný dárek či pozornost, stejně tak budete-li už u zmíněných Niagarských vodopádů a zjistíte, že nemáte u sebe fotografický přístroj.

 
Co vlastně si zákazník od fotografického přístroje pro jedno použití může přát?
1) Aby z něho byla dobrá fotografie do formátu 10x15 cm
2) Aby, když není vybaven bleskem, se mohlo fotografovat i tehdy, když není moc světla.
3) Aby, když je určen pro fotografování pod vodou, byl dostatečně odolný proti působení vody i nárazu.
U otázky druhé si musíme uvědomit, že v přístroji je film zpravidla o citlivosti 800 či 400 ISO, tedy vysoké, clona je jedna, zpravidla kolem 11 a čas také jeden okolo 1/125 s, takže fotografovat můžeme za sluníčka, pod mrakem, ale zpravidla ne už v místnosti

Jak se orientovat v testu
Základem pro výběr vhodného fotografického přístroje jsou údaje, které jsme seřadili do tabulky. Probereme si nyní význam jednotlivých řádků tabulek.

Zvláštní funkce
Fotopřístroje s bleskem umožní fotografování při jakýchkoliv světelných podmínkách – pochopitelně jen na vzdálenost danou dosahem blesku. Jsou ale dražší a těžší. Pro napájení blesku je v nich zabudována jedna tužková baterie. Přístroje bez blesku baterii nepotřebují.
Vodotěsné přístroje jsou použitelné pod vodou do hloubky 4 metrů. Výhodné je, že na vodě plavou a při pádu do vody se “neutopí”. Vodotěsnost a odolnost testovaných přístrojů byla prokázána laboratorními zkouškami. Přístroje mohou být s výhodou použity i v extrémně vlhkém nebo prašném prostředí, při zimních sportech a podobně.
Panoramatický přístroj má význam jen při následném zpracování fotografií v minilabu, který dokáže vyrobit zvětšeniny panoramatického formátu (napří
klad 9 x 25 cm).

Typ filmu a počet snímků
S výjimkou firmy Hama, která sama fotografické materiály nevyrábí, jsou ve fotografických přístrojích na jedno použití založeny vždy špičkové filmy příslušného výrobce. Při koupi je nutno dát pozor na to, že tyto přístroje, stejně jako filmy mají uvedenu dobu použitelnosti. Počet snímků je důležitý – vzhledem k jednorázovému použití přístroje se do ceny každé fotografie promítne i cena celého přístroje. Přístroje nejsou konstrukčně uzpůsobeny pro další použití a při vyjímání filmu se zpravidla zničí.

Objektiv
Čím je světelnost vyšší, tím je vyjádřena nižším číslem a tím také objektiv propouští více světla a může se exponovat za horších světelných podmínek. Stejnou výhodu má i delší čas závěrky a vyšší citlivost filmu. Ohnisková vzdálenost se pohybuje v rozsahu širokoúhlých objektivů – čím je nižší, tím se na snímek ze stejné vzdálenosti vejde širší záběr.

Minimální osvětlení snímané scény
Téměř všechny přístroje bez blesku obsahují doporučení snímat při slunečném, nebo lehce zamračeném počasí. Použitý jediný čas a jediná clona umožní správnou expozici pouze při jediné úrovni osvětlení. Pro pořízení snímků v jiných světelných podmínkách se pak využívá velké expoziční pružnosti moderních barevných negativních filmů. U
vedené minimální osvětlení 1 300 luxů zhruba odpovídá fotografování skupiny osob na ulici při zatažené obloze, v zimě. Přístroje, u kterých je uvedeno minimální osvětlení vyšší ( 2 600 luxů) již vyžadují lepší světelné podmínky, ale zase si lépe poradí se snímky s nadbytkem světla (slunce a sníh, léto u moře).

Rozlišení
Opět: čím je rozlišení větší tím je pak výsledná fotografie ostřejší. Rozlišení se udává vždy pro střed (tam je zpravidla nejvyšší) a pro rohy. Hlavní motiv nebo důležité podrobnosti nejsou vždy jen u středu obrazu. Přístroje s rozlišením, vyjádřeným hodnotou 1 a 2 umožní i zhotovování fotografií větších, než je pohlednicový formát.

Změřený dosah blesku
Měl by být alespoň 3 m , 5 m je již velmi dobrý výsledek.

Rovnoměrnost osvětlení obrazového pole
Čím je číslo vyšší, tím je větší rozdíl mezi světlejším středem a tmavšími rohy. Nerovnoměrnost blesku se přičítá k základní nerovnoměrnosti objektivu, proto je vždy horší.

Rozměry a hmotnost
Rozměry jsou uvedeny v pořadí délka, výška, šířka. Porovnejte je s rozměrem Vaší typické kapsy a nebo s rozměrem pouzdra na fotografický přístroj.

Hledisko praxe
Máme-li být struční, tak je v něm zahrnuto všechno to, co se na přístroji nedá změřit, zvážit, vypočítat, ale co Vás potěší, či naopak pozlobí, když přístroj vezmete do ruky a začnete fotografovat. Jednou ze zvláštností přístrojů na jedno použití je i to, že návod k použití je uveden přímo na přístroji – často i s očíslováním pořadí použití ovládacích prvků.

TEST: Zhodnocení kvality
Pro výsledek testu jsme zvolili slovní označení kvality: výborná, velmi dobrá, dobrá a uspokojivá. Slovní označení je výsledkem bodového systému ocenění jednotlivých vlastností.

Test 17 fotografických přístrojů “SINGLE USE CAMERAS” čili přístroje na jedno použití

Historie začíná, ostatně také kde jinde, v Japonsku. Přístroje na jedno použití (v angličtině single use cameras) jsou především důsledkem vysoké kvality barevných negativních filmů.
Když firma FUJIFILM asi před 15 léty přišla s myšlenkou, přidat ke dvěma spojeným speciálním kazetám pro filmy objektiv typu fix fokus a závěrku s tím, že po nafotografování filmu se vše zničí v laboratoři při zpracování filmu, zdálo se, že jde o pouhý výstřelek konstruktérů. Opak je pravdou. Odhaduje se, že v současnosti je na světě kolem 100 typů přístrojů tohoto druhu, v ČR je jich možno koupit okolo 30. Ještě výraznější je řeč statistik. Podle zdrojů GfK, presentovaných na letošní 25. P
hotokině, se v roce 1997 prodalo v Evropě 30 milionů těchto přístrojů, v Americe 85 a v Japonsku dokonce 90 milionů přístrojů na jedno použití. Pro rok 1998 se očekává mírný nárůst prodeje, Evropa 35 milionů, Amerika 100 a Japonsko 95 milionů kusů. Zámoří je více progresivní, Evropa zase konzervativní.
Traduje se, že když firma FUJIFILM s těmito přístroji započala obchodovat, měla největší úspěch u Niagarských vodopádů, kde turistům, kteří neměli, či zapomněli fotografický přístroj, promptně nabídla “single use camera”, film namístě zpracovala a šťastní turisté odcházeli domů s fotografiemi. Dobře se to poslouchá, ale konec konců možné to je.
Pro jaké situace jsou tyto přístroje vhodné. Jede-li dítě samo např. na školní výlet a nechcete riskovat zničení či ztracení fotografického přístroje, který by děcku byl zapůjčen, tak tyto přístroje nabízejí snadné řešení. Stejně tak tento přístroj dobře poslouží, jdete-li na párty, kde se nechcete starat o svůj drahý přístroj. Verze přístroje, která je odolná proti
vodě, umožní podvodní záběry i pro ty z nás, kteří si tak chtějí např. zpestřit fotografování o dovolené a nebudou si pořizovat drahé speciální pouzdro na normální fotografický přístroj, ale stejně dobře poslouží vodákům, rybářům i horolezcům, protože odolnost proti vodě znamená i odolnost proti nárazům a možnost použití v tvrdších podmínkách.. Konec konců může jít i o vhodný drobný dárek či pozornost, stejně tak budete-li už u zmíněných Niagarských vodopádů a zjistíte, že nemáte u sebe fotografický přístroj.

Co vlastně si zákazník od fotografického přístroje pro jedno použití může přát?

1) Aby z něho byla dobrá fotografie do formátu 10x15 cm
2) Aby, když není vybaven bleskem, se mohlo fotografovat i tehdy, když není moc světla.
3) Aby, když je určen pro fotografování pod vodou, byl dostatečně odolný proti působení vody i nárazu.
U otázky druhé si musíme uvědomit, že v přístroji je film zpravidla o citlivosti 800 či 400 ISO, tedy vysoké, clona je jedna, zpravidla kolem 11 a čas také jeden okolo 1/125 s, takže fotografovat můžeme za sluníčka, pod mrakem, ale zpravidla ne už v místnosti

Jak se orientovat v testu
Základem pro výběr vhodného fotografického přístroje jsou údaje, které jsme seřadili do tabulky. Probereme si nyní význam jednotlivých řádků tabulek.

Zvláštní funkce
Fotopřístroje s bleskem umožní fotografování při jakýchkoliv světelných podmínkách – pochopitelně jen na vzdálenost danou dosahem blesku. Jsou ale dražší a těžší. Pro napájení blesku je v nich zabudována jedna tužková baterie. Přístroje bez blesku baterii nepotřebují.
Vodotěsné přístroje jsou použitelné pod vodou do hloubky 4 metrů. Výhodné je, že na vodě plavou a při pádu do vody se “neutopí”. Vodotěsnost a odolnost testovaných přístrojů byla prokázána laboratorními zkouškami. Přístroje mohou být s výhodou použity i v extrémně vlhkém nebo prašném prostředí, při zimních sportech a podobně.
Panoramatický přístroj má význam jen při následném zpracování fotografií v minilabu, který dokáže vyrobit zvětšeniny panoramatického formátu (napří
klad 9 x 25 cm).

Typ filmu a počet snímků
S výjimkou firmy Hama, která sama fotografické materiály nevyrábí, jsou ve fotografických přístrojích na jedno použití založeny vždy špičkové filmy příslušného výrobce. Při koupi je nutno dát pozor na to, že tyto přístroje, stejně jako filmy mají uvedenu dobu použitelnosti. Počet snímků je důležitý – vzhledem k jednorázovému použití přístroje se do ceny každé fotografie promítne i cena celého přístroje. Přístroje nejsou konstrukčně uzpůsobeny pro další použití a při vyjímání filmu se zpravidla zničí.

Objektiv
Čím je světelnost vyšší, tím je vyjádřena nižším číslem a tím také objektiv propouští více světla a může se exponovat za horších světelných podmínek. Stejnou výhodu má i delší čas závěrky a vyšší citlivost filmu. Ohnisková vzdálenost se pohybuje v rozsahu širokoúhlých objektivů – čím je nižší, tím se na snímek ze stejné vzdálenosti vejde širší záběr.

Minimální osvětlení snímané scény
Téměř všechny přístroje bez blesku obsahují doporučení snímat při slunečném, nebo lehce zamračeném počasí. Použitý jediný čas a jediná clona umožní správnou expozici pouze při jediné úrovni osvětlení. Pro pořízení snímků v jiných světelných podmínkách se pak využívá velké expoziční pružnosti moderních barevných negativních filmů. U
vedené minimální osvětlení 1 300 luxů zhruba odpovídá fotografování skupiny osob na ulici při zatažené obloze, v zimě. Přístroje, u kterých je uvedeno minimální osvětlení vyšší ( 2 600 luxů) již vyžadují lepší světelné podmínky, ale zase si lépe poradí se snímky s nadbytkem světla (slunce a sníh, léto u moře).

Rozlišení
Opět: čím je rozlišení větší tím je pak výsledná fotografie ostřejší. Rozlišení se udává vždy pro střed (tam je zpravidla nejvyšší) a pro rohy. Hlavní motiv nebo důležité podrobnosti nejsou vždy jen u středu obrazu. Přístroje s rozlišením, vyjádřeným hodnotou 1 a 2 umožní i zhotovování fotografií větších, než je pohlednicový formát.

Změřený dosah blesku
Měl by být alespoň 3 m , 5 m je již velmi dobrý výsledek.

Rovnoměrnost osvětlení obrazového pole
Čím je číslo vyšší, tím je větší rozdíl mezi světlejším středem a tmavšími rohy. Nerovnoměrnost blesku se přičítá k základní nerovnoměrnosti objektivu, proto je vždy horší.

Rozměry a hmotnost
Rozměry jsou uvedeny v pořadí délka, výška, šířka. Porovnejte je s rozměrem Vaší typické kapsy a nebo s rozměrem pouzdra na fotografický přístroj.

Hledisko praxe
Máme-li být struční, tak je v něm zahrnuto všechno to, co se na přístroji nedá změřit, zvážit, vypočítat, ale co Vás potěší, či naopak pozlobí, když přístroj vezmete do ruky a začnete fotografovat. Jednou ze zvláštností přístrojů na jedno použití je i to, že návod k použití je uveden přímo na přístroji – často i s očíslováním pořadí použití ovládacích prvků.

TEST: Zhodnocení kvality
Pro výsledek testu jsme zvolili slovní označení kvality: výborná, velmi dobrá, dobrá a uspokojivá. Slovní označení je výsledkem bodového systému ocenění jednotlivých vlastností.

I. adresy: Agfa, Fuji a Kodak: http://www.agfaphoto.com/,  http://www.fujifilm.cz/menu.htm, http://www.fotoworld.cz/

Stažení tabulky s výsledku testu fotoaparátů na jedno použití

Fuji quick snap super

Agfa lebox ocean

Agfa leboc go!

Agfa lebox go! Flash

Kodak fun gold

Kodak fun sport

Fuji quick snap super

Kodak fun aqua sport

Kodak fun classic

Kodak fun flash

Hama Su-49

Hama Su-48

Fuji quick snap panorama

Fuji quick snap marine

Technik VUZORTu provádí zkušební kopie.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

ANALÝZA: Státníci se políbili, obavy z obchodní války mezi USA a EU trvají

Americký prezident Donald Trump se setkal s předsedou Evropské komise Junckerem...

Ani středeční schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem úplně...

TEST DNES: Úplné výsledky testu müsli, ovocných a ořechových tyčinek

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet „zdravých“ tyčinek. První část testu je věnována müsli tyčinkám a flapjackům. Druhá je...

Zlevněné zboží prodávala téměř polovina prodejců bez slevy, zjistila ČOI

Akce, sleva

To, že je zboží nabízeno ve slevě, nemusí vždy znamenat, že jej se slevou i koupíte. Česká obchodní inspekce (ČOI)...

Najdete na iDNES.cz