Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po Tatrovkách letadla. Zbrojař Strnad krouží kolem mošnovské opravárny

  11:00aktualizováno  11:00
Největšího domácího zbrojaře Jaroslava Strnada zajímá mošnovská opravna letadel Job Air. A to tak moc, že krachující opravně již půjčil skoro dvacet milionů korun. Nakonec se nabízí podobný záchranářský scénář jako s Tatrou Kopřivnice.

Nabídku na financování provozu dala Job Airu i Rusy ovládaná Berinda, s níž vedení Job Airu jedná. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šest set tisíc dolarů a osmdesát tisíc eur, v přepočtu 17 milionů korun, půjčila krachující opravně letadel Job Air Technic firma Dako-CZ.

Ta patří do holdingu Excalibur Group zbrojařského magnáta Jaroslava Strnada. Krachující opravně boeingů z mošnovského letiště to umožnilo udržet v chodu výrobu a skoro dvě stovky pracovních míst. O půjčce ze Strnadova impéria informuje insolvenční správce Job Airu ve zprávě zveřejněné tento týden v insolvenčním rejstříku.

Transakce je to rozhodně zajímavá. Holding Excalibur Group, jehož peníze Mošnov drží nad vodou, vlastní kromě výrobce brzd Dako-CZ také velkoopravny armádní techniky v Česku a na Slovensku a spoluvlastní kopřivnickou Tatru. Mimochodem, jedna z dceřiných firem skupiny čelí stíhání kvůli patrně nelegálnímu dovozu a skladování min ve zbrojních skladech Vrbětice, kde loni došlo k explozi.

Podle mluvčího Excaliburu Andreje Čírtka bylo zájemců o financování Mošnova víc: „Dako-CZ zvítězila v tendru na služby úvěrového financování pro Job Air,“ říká. Proč takový zájem o Job Air, který tone v dluzích a není schopen vrátit České spořitelně a České exportní bance tři čtvrtě miliardy korun? Půjčka může tomu, kdo ji dává, otevřít dveře k ovládnutí opravny.

Záchránce Tatry

Je zřejmé, že právě to má Strnad v plánu. Před dvěma lety podobně ovládl tehdy rovněž zadluženou a krachující Tatru.

Koupil ji v exekuci, se společníky ji postavil na nohy a nastartoval k růstu. Teď se nabízí podobný plán s Mošnovem. Zadluženou opravnu bude možné levně koupit tak jako před časem Tatru.

Mluvčí Excaliburu Čírtek zájem o Job Air nechce komentovat, otázky iDNES.cz na toto téma nechal bez odpovědi. Možná i proto, že Strnadovu cestu do Mošnova nakonec zkomplikovaly soudy, jež řeší úpadek Job Airu.

Když Dako-CZ začalo koncem léta o půjčce jednat, byl Job Air v konkurzu a insolvenční správce chystal soutěž na jeho prodej. Excalibur jako věřitel by měl v soutěži výhodu detailních informací o kondici, slabinách i silných stránkách Job Airu.

V listopadu ale vrchní soud rozhodl, že firma bude oddlužována nikoliv konkurzem, po němž volá část věřitelů, ale v reorganizaci, kterou prosazuje Česká exportní banka. Zatímco konkurz by měl v režii insolvenční správce, reorganizaci řídí majitelé firmy Daniel Barč a Daniel Hurta. Ti staví reorganizační plán na vstupu jiného, už zvoleného investora, firmy Berinda Holdings Ltd., za níž stojí ruský průmyslník Eduard Taran.

„Poté, co soud rozhodl o platnosti reorganizace, nejednáme s žádným jiným investorem než s Berindou, ani to jinak nejde,“ říká Barč. Dodává, že za této situace nemá Strnad moc šancí, se do Mošnova dostat. Po změně konkurzu v reorganizaci taky ochladlo Strnadovo nadšení pro financování Job Airu.

„Poté, co bylo zrušeno rozhodnutí o konkurzu a právo jednat za Job Air přešlo opět na dlužníka, zaslalo Dako-CZ sdělení, že nelze vyhovět dalším případným žádostem o čerpání úvěru. Současně nabídlo uzavření nové úvěrové smlouvy,“ říká insolvenční správce Jiří Zrůstek.

Čeká se na rozhodnutí soudu

Nabídku na financování provozu dala ovšem Job Airu i Rusy ovládaná Berinda, s níž vedení Job Airu jedná. Peníze firma potřebuje, za rok 2015 vykázala při tržbách 115 milionů korun ztrátu 33 milionů, od rozjezdu prodělala už 766 milionů korun. Strnadova snaha o vstup do Job Airu však není pořád zcela ztracená. O definitivním způsobu oddlužení rozhodne nakonec ostravský krajský soud, k němuž se věc od vrchního soudu vrátila. Kdy, není zatím jasné.

Strnad zůstává evidentně ve střehu. „Rozhodnutí soudu o zrušení konkurzu má ten následek, že nejistá právní situace pokračuje. Je třeba počkat na další rozhodnutí justice,“ řekl Andrej Čírtek.
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Čechům otrnulo, vracejí se na dovolené do Turecka. Láká je i Bulharsko

Iztuzu, Dalyan, Turecko. Jestli hledáte klid a rybářské vesničky, jste tu...

Podle prodejců dovolených je letos výrazně vyšší zájem o zájezdy s předstihem. Největším překvapením je nárůst prodejů...

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017)

Ministrovi dopravy Danu Ťokovi kritici vyčítají postup v zakázce na provoz mýta či pomalou dostavbu dálniční sítě. „Bez...

V bazarech jsou po Vánocích tisíce nevhodných dárků, nejvíc oblečení

Soutěžte o krásné vánoční dárky každý den

Internetové bazary překypují nabídkou nevhodných vánočních dárků, ke kterým lidé nemají účtenky či nevědí, kde byly...

Najdete na iDNES.cz