Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největšími znalci vín na Balkáně jsou Slovinci

  12:00aktualizováno  12:00
Asi nejrozvinutější vinnou kulturu na Balkánském poloostrově má Slovinsko. Pěstování révy tu patří ke koníčkům většiny obyvatel – asi podobně jako v Česku chalupaření. Také poměr červeného a bílého vína výrazně vyrovnanější.
Slovinským hobby je vinařství, jako u nás chalupaření.

Slovinským hobby je vinařství, jako u nás chalupaření. | foto: Profimedia.cz

Protože se každý Slovinec považuje za znalce vína, jsou debaty na téma, zda je lepší kraški teran (odrůda rostoucí ve slovinském krasu na vápenité půdě), nebo přímořský refošk, velmi nebezpečné. Místní lidé mají totiž velké znalosti a schopnost donekonečna rozvíjet a popisovat vlastnosti vína z jednotlivých vinic této malé země.

SERIÁL: Méně známé vinařské země

Vína z Francie, Itálie, či Španělska ochutnal už snad každý. Jaká vína ale vznikají v Jižní Americe či ve Středomoří? To se dovíte v novém seriálu. Všechny díly najdete zde.

Rumunsko obléhají Francouzi a Italové
Dobývání Evropy zahájila nedávno vína z Rumunska a ještě předtím z Bulharska, kam mohutně investují italské a francouzské vinařské podniky. Rumunsko je dokonce dlouhodobě šestým největším výrobcem vín na světě.

Mezi nejoblíbenější tu patří červené odrůdy pinot noir, cabernet sauvignon a merlot ze středního Rumunska, která mají specifické chuti díky karpatskému klimatu. Kvalita tamních vín se prudce zvedá právě díky investicím a know-how zahraničních firem.

Moldávie – druhý domov francouzských odrůd
Moldavsko bylo kdysi vinohradem Sovětského svazu a jen málokdo ví, že leží ve stejné nadmořské výšce jako Burgundsko a je velmi bohaté na různé typy půdy, proto se tam daří klasickým francouzským odrůdám.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife

Nejlepší červená vína v Evropě jsou z Bulharska
Bulharská červená vína znalci dlouhodobě řadí k nejlepším v Evropě. Bulharsko je celé, vyjma malého regionu kolem hlavního města Sofie, uznáno za vinařskou oblast. Podobně jako v Rumunsku tu vinnou kulturu rozvinuli především Římané.

Jen pomalu se ale prosazují jednotlivé oblasti a značky a kvalita může být v běžné produkci, podobně jako v Rumunsku, velmi proměnlivá. Nejznámější a většinou i nejkvalitnější jsou vína ze Suchindolu, Melniku, Haskova, Assenovgradu a Svistova.

Makedonie – křižovatka vinařských národů
Neznámou zemí i pro znalce je Makedonie, kde kvalitní vína rodí především údolí řeky Vardar, kde se pěstují hlavně odrůdy pinot noir a merlot. Ovšem díky tomu, že se země nachází na křižovatce balkánských národů, je tu hojně rozšířená i kromě zmíněného Vranace i řecká retsina.

A ještě větší neznámou a příjemným překvapením mohou být pro návštěvníka vína z provincie Kosovo. Určitou proslulost v zemích bývalé Jugoslávie si získal bílý, méně aromatický kosovský ryzlink. Vinice však byly poničeny během nedávné války a jen pomalu se obnovují. Oblast kolem Orahovace (albánsky Rahovce) má ovšem velkou šanci stát se časem vyhledávanou vinnou destinací.

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ SERIÁLY

Italská vína
Španělská vína
Francouzská vína
Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz