Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíc bytů ve středních Čechách kupují Pražané

  9:47aktualizováno  9:47
Ve středních Čechách se staví stále více bytů. Za posledních sedm let se kraj dostal s třiceti tisíci nových bytů dokonce těsně za Prahu. Tam vzniklo o pouhých pět set bytů více. A právě Pražané do kraje z hlavního města utíkají.
stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis

stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis - Stavebnictví, dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ve středních Čechách se rozmáhá výstavba bytů a rodinných domů a stěhují se sem noví lidé. "Znamená to především přísun peněz, který se promítá do rozvoje města," pochvaluje si Jaroslav Král, starosta Benátek nad Jizerou, kde za poslední tři roky vyrostla stovka rodinných domů.

Jinde se však potýkají s tím, že noví obyvatelé se v místě, kde si koupí byt, nepřihlásí k trvalému pobytu. Z takových lidí pak město žádné peníze nemá. Je to problém například Benešova, Kolína a Kladna.

Drahé jsou Poděbrady
Pro Středočechy je často nový byt tak drahý, že si ho prostě nemohou dovolit. Možností je pro takové lidi pořídit si starší - a tedy i levnější. Například v Mělníku stojí nový jednopokojový byt s kuchyňským koutem o rozloze čtyřicet metrů čtverečních přes milion korun. "Za stejné peníze jde koupit třípokojový po rekonstrukci v opraveném paneláku," srovnává Michal Lukeš, který původně o koupi bytu uvažoval.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Jedno z nejdražších bydlení v Česku nabízejí Poděbrady. Do klidného města na Labi totiž míří mnoho firem, které tady staví bytové domy. Jen letos a během příštího roku přibude dohromady 250 bytů. V dalších letech to bude zhruba dalších 300.

Dvoupokojový byt s kuchyňským koutem a terasou vyjde na lázeňské kolonádě na dva a tři čtvrtě milionu korun. Jsou ale i levnější - dál od centra stojí jednopokojový byt s kuchyňským koutem kolem 770 tisíc.

Soukromí investoři mají v hledáčku také Kolín - hlavně kvůli rozvoji, který souvisí s automobilkou TPCA. Postavily se tu už desítky nových bytů, dalších asi 200 je v plánu. Firmy prodávají nový třípokojový byt obvykle za cenu kolem 2,5 milionu.

V Benešově vzniká v současné době několik nových bytovek, které ale staví soukromé firmy. Pod lihovarem bude 132 bytů, v ulici Dukelská kolem čtyřiceti a v Jiráskově ulici 33. "O bydlení v Benešově je zájem. Žádostí o byt mám kolem tří set," uvedl místostarosta Roman Lajpert.

Záleží, jaké má kdo nároky
Nejlevnější bydlení seženou zájemci v lokalitě Pod lihovarem, kde průměrně zaplatí za jeden větší byt přes 900 tisíc korun, nejdražší ale lze pořídit také za dva miliony.

"Myslím, že nejsou předražené, záleží na tom, jaké mají lidé nároky. Ti s nižšími příjmy si hledají spíše nájemní bydlení," dodal Lajpert.

Že by se byty prodávaly lidem pouze na víkendové odpočívání, strach nemá. "Jsou případy, kdy si například koupili byt Češi, kteří emigrovali do ciziny. Chtějí se sem vracet. Nebo si kupují byty důchodci, kteří bydleli v Praze a na stáří se sem chtějí nastěhovat," poznamenal Lajpert.

Mladou Boleslav čeká stavba 30 řadových domů a domu s 80 byty.

Další, tentokrát ale za státní dotace, vznikly v dostavěném komplexu Laurinova II. Někteří lidé je ale zneužívali a pronajímali dál.

"Někdo je pronajímal jako ubytovnu," postěžoval si náměstek primátora Robin Povšík.

Ceny brzy narazí na strop
Vývoj cen bytů ve středních Čechách ovlivňují ceny bytů v Praze - a ty už letos v hlavním městě narazily na strop. "Ve středních Čechách stoupají ještě v některých městech hlavně blízko Prahy, celkově se však blíží stagnaci," potvrdil Michal Hadlač z Institutu regionálních informací.

Nejdražší byty v kraji jsou podle údajů Institutu regionálních informací v Berouně. Město je v celorepublikovém žebříčku cen starších bytů na druhém místě za Prahou.

Naopak nejlevnější byty jsou v Kutné Hoře - standardní byt o velikosti 68 metrů čtverečních tam lze pořídit o 425 tisíc levněji než v Berouně.

Střední Čechy jsou aglomerací Prahy
Podle Michala Hadlače není možné hodnotit cenový vývoj bytů v Praze a ve středních Čechách odděleně. "Praha je centrem rozsáhlé aglomerace, která zasahuje prakticky celý Středočeský kraj. Vysoké ceny bytů v Praze tudíž ovlivňují i ceny v obcích uvnitř této aglomerace, a to prakticky bez ohledu na jejich velikost," dodal Hladač.

"Ceny starších bytů v Praze dosud dlouhodobě rostly a v závislosti na nich stoupaly i ceny starších bytů v jejím okolí. Díky tomu došlo například i k rehabilitaci měst, jako jsou Kladno či Kralupy nad Vltavou, která se pro svou dostupnost z Prahy stala vyhledávanými lokalitami pro bydlení," vysvětlil.

Další vývoj cen bytů ve středních Čechách bude opět souviset s cenami v Praze. "Po dlouhé době růstu jsme v Praze letos zaznamenali stagnaci v cenách starších bytů a dokonce i mírný pokles. To je dáno především stále větší nabídkou nových bytů a také rostoucími preferencemi bydlet v menších obcích a městech v okolí hlavního města," tvrdí Hadlač.

Lidé se přesouvají do nových bytů v Praze nebo za Prahu
Právě to, že mnoho lidí dává přednost bydlení v menších městech a stěhují se z Prahy, bude podle něj ještě nějakou dobu ovlivňovat růst cen v okolí metropole. Brzy však narazí na podobný strop jako v Praze.

"Další vývoj pak bude spíše kopírovat situaci v Praze," dodal. Výjimkou mohou být místa, kam směřují významné investice (například Kolín) nebo města se stálým ekonomickým růstem - třeba Mladá Boleslav. Tam může růst cen pokračovat.

Kolik stojí bydlení ve středních Čechách
Cena bytu Tržní nájemné
Benešov 945 694 Kč 6052 Kč
Beroun 1  276 167 Kč 7616 Kč
Kladno 1 195 488 Kč 6596 Kč
Kolín 1 067 940 Kč 5780 Kč
Kutná Hora 851 265 Kč 4964 Kč
Mělník 1 077 576 Kč 6188 Kč
Mladá Boleslav 1 100 700 Kč 6188 Kč
Nymburk 904 260 Kč 5440 Kč
Příbram 897 818 Kč 5644 Kč
Rakovník 896 184 Kč 5644 Kč
Praha (průměr) 1 901 000 Kč 9180 Kč
Ceny odpovídají standardním bytům 1. kategorie o velikosti 68 m2
Opotřebovanost: zhruba 40 procent

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Najdete na iDNES.cz