Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíce bytů v Ústeckém kraji vzniká v Litoměřicích

  9:37aktualizováno  9:37
Chcete se nastěhovat do nového a žijete v Mostě nebo v Lounech? Nemáte šanci. V těchto městech totiž téměř žádné nové byty nevznikly. Určitě ale uspějete například v Litoměřicích. Nově zde letos může bydlet více než sto rodin.
stavba, stavebnictví, dům (c) profimedia.cz/corbis

Stavba, stavebnictví - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Výstavba nových bytů v kraji ožívá. Jen za prvních sedm měsíců tohoto roku jich dělníci začali stavět 716, téměř čtyři sta jich dokončili. Obě čísla výrazně převyšují loňský stav.

Nejvíce se staví na Litoměřicku, kam se lidé chtějí stěhovat díky dálničnímu spojení regionu s Prahou. Naopak nejméně šancí na nové bydlení mají lidé na Ústecku a Chomutovsku, kde panuje vysoká nezaměstnanost. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Dokončení a kolaudace nových bytů ale ještě neznamená, že v nich bydlí lidé. Ústecké radnici se například stále nedaří prodat volné byty v městské části Bukov. Za více než třemi čtvrtinami oken jsou prázdné místnosti.

Obydlených je jen šedesát z dvou set bytů. Zřejmě se tedy nenaplní přání ústeckého primátora Petra Gandaloviče, který počátkem roku doufal, že se domy zcela zaplní do konce tohoto roku. Jenže byt 3+1 tu stojí kolem devíti set tisíc, což je na Ústí a Bukov mnoho.

"Byl bych spokojen, kdybychom budovy obsadili ze tří čtvrtin. V takovém případě by totiž náklady na jejich provoz už nehradilo město, domy by byly finančně zajištěné," komentuje stav Jan Kubata, náměstek ústeckého primátora. Právě péče o dosud nezaplněné byty bude stát město nemalé peníze, zatím se jedná o 1,8 milionu korun, kterými radnice hradí například zálohy elektrické energie, údržbu výtahů, úklidové práce, ale i odvětrávání neobsazených prostor.

"Tato suma by měla stačit do poloviny příštího roku, je v ní pamatováno i na topnou sezónu, která zanedlouho začne," dodává Kubata.

Prozradit budoucí ceny se nevyplácí
Pokud se byty do konce roku nenaplní, má město připravena náhradní řešení. Některé prostory může využívat například ústecká univerzita nebo manažeři, kteří mají v Ústí nad Labem jednání. Na přímou otázku, jestli město neuvažuje o zlevnění bytů, Kubata říká: "Když vám řeknu o připravovaném zlevnění, lidé si počkají na lepší cenu."

Za byt 3+1 na Bukově chce radnice měsíčně zhruba 6 tisíc, včetně hypoteční splátky. Zároveň však přiznává, že na špatném prodeji budov má vinu celý projekt. Původně totiž chtěla radnice postavit byty nadstandardní, aby však dostala státní dotaci, musela vybudovat jen malometrážní.

V Lidicích mají opačný problém
Zcela opačný problém řeší radnice u sedmi nových bytů na Lidickém náměstí v Ústí. Starosta centrálního ústeckého obvodu Radek Vonka přibližuje současnou situaci: "O byty je velký zájem, již jsme obdrželi desítky přihlášek. Zájemci se však mohou hlásit až do konce září. Nové nájemníky pak vybere komise."

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Lidé tak získají nájemní smlouvu na jeden rok, o jejím prodloužení bude rozhodovat rada města. Byty jsou určeny pro mladé rodiny s dětmi a čerstvé absolventy škol. Podmínkou pro získání nájemní smlouvy je plat nižší než 0,8 násobek průměrné mzdy v zemi.

Všech svých bytů se rozhodlo zbavit vedení města Teplice. "Žádný byťák, žádné pořadníky, podporujeme jen výstavbu rodinných domků," konstatuje primátor Jaroslav Kubera. Zájemce si koupí čtvereční metr stavební parcely za 500 korun a pokud dokončí stavbu do dvou let, dostane od města tři čtvrtiny zpátky. Nové byty nebudou stavět ani Louny. "Teď budeme naopak šest domů prodávat," informuje tajemnice Renáta Čapková.

Radnice investuje do přípravy lokality Zahradní město, kde soukromníci postaví 84 nových domů. Cena za čtvereční metr pozemku je 700 korun.

Chomutovu nestačí dotace
Nové bydlení pro 75 rodin chtěla budovat také chomutovská radnice. Stavbu ale vzdala. "Z celkových nákladů by státní dotace činila pouze jednu třetinu," vysvětlila starostka Ivana Řápková.

V Mostě má 120 bytů na 1. náměstí postavit soukromá firma HUTS. "Mostecká bytová, kterou vlastní město, do roka opraví jeden dům. Bydlet tam může 32 rodin," říká ředitel společnosti Jaroslav Kudrlička. Litoměřice připravují projekt na výstavbu 18 nástavbových bytů, podmínkou je ale zisk státní dotace.

Byty v Ústeckém kraji
V prvním pololetí bylo dostavěno celkem 394 bytů, z toho 114 v Litoměřicích, 60 v Děčíně, 63 v Ústí nad Labem, 59 v Teplicích, 47 v Chomutově, 37 v Lounech a jen 14 v Mostě.
Počet dokončených bytů se proti loňsku zvýšil o 84, přičemž od ledna do června bylo v kraji rozestavěno 6 579 bytových jednotek, nejvíce (1704) v Litoměřicích a nejméně (270) v Ústí

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Najdete na iDNES.cz