Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíce bytů v Ústeckém kraji vzniká v Litoměřicích

  9:37aktualizováno  9:37
Chcete se nastěhovat do nového a žijete v Mostě nebo v Lounech? Nemáte šanci. V těchto městech totiž téměř žádné nové byty nevznikly. Určitě ale uspějete například v Litoměřicích. Nově zde letos může bydlet více než sto rodin.
stavba, stavebnictví, dům (c) profimedia.cz/corbis

Stavba, stavebnictví - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Výstavba nových bytů v kraji ožívá. Jen za prvních sedm měsíců tohoto roku jich dělníci začali stavět 716, téměř čtyři sta jich dokončili. Obě čísla výrazně převyšují loňský stav.

Nejvíce se staví na Litoměřicku, kam se lidé chtějí stěhovat díky dálničnímu spojení regionu s Prahou. Naopak nejméně šancí na nové bydlení mají lidé na Ústecku a Chomutovsku, kde panuje vysoká nezaměstnanost. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Dokončení a kolaudace nových bytů ale ještě neznamená, že v nich bydlí lidé. Ústecké radnici se například stále nedaří prodat volné byty v městské části Bukov. Za více než třemi čtvrtinami oken jsou prázdné místnosti.

Obydlených je jen šedesát z dvou set bytů. Zřejmě se tedy nenaplní přání ústeckého primátora Petra Gandaloviče, který počátkem roku doufal, že se domy zcela zaplní do konce tohoto roku. Jenže byt 3+1 tu stojí kolem devíti set tisíc, což je na Ústí a Bukov mnoho.

"Byl bych spokojen, kdybychom budovy obsadili ze tří čtvrtin. V takovém případě by totiž náklady na jejich provoz už nehradilo město, domy by byly finančně zajištěné," komentuje stav Jan Kubata, náměstek ústeckého primátora. Právě péče o dosud nezaplněné byty bude stát město nemalé peníze, zatím se jedná o 1,8 milionu korun, kterými radnice hradí například zálohy elektrické energie, údržbu výtahů, úklidové práce, ale i odvětrávání neobsazených prostor.

"Tato suma by měla stačit do poloviny příštího roku, je v ní pamatováno i na topnou sezónu, která zanedlouho začne," dodává Kubata.

Prozradit budoucí ceny se nevyplácí
Pokud se byty do konce roku nenaplní, má město připravena náhradní řešení. Některé prostory může využívat například ústecká univerzita nebo manažeři, kteří mají v Ústí nad Labem jednání. Na přímou otázku, jestli město neuvažuje o zlevnění bytů, Kubata říká: "Když vám řeknu o připravovaném zlevnění, lidé si počkají na lepší cenu."

Za byt 3+1 na Bukově chce radnice měsíčně zhruba 6 tisíc, včetně hypoteční splátky. Zároveň však přiznává, že na špatném prodeji budov má vinu celý projekt. Původně totiž chtěla radnice postavit byty nadstandardní, aby však dostala státní dotaci, musela vybudovat jen malometrážní.

V Lidicích mají opačný problém
Zcela opačný problém řeší radnice u sedmi nových bytů na Lidickém náměstí v Ústí. Starosta centrálního ústeckého obvodu Radek Vonka přibližuje současnou situaci: "O byty je velký zájem, již jsme obdrželi desítky přihlášek. Zájemci se však mohou hlásit až do konce září. Nové nájemníky pak vybere komise."

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Lidé tak získají nájemní smlouvu na jeden rok, o jejím prodloužení bude rozhodovat rada města. Byty jsou určeny pro mladé rodiny s dětmi a čerstvé absolventy škol. Podmínkou pro získání nájemní smlouvy je plat nižší než 0,8 násobek průměrné mzdy v zemi.

Všech svých bytů se rozhodlo zbavit vedení města Teplice. "Žádný byťák, žádné pořadníky, podporujeme jen výstavbu rodinných domků," konstatuje primátor Jaroslav Kubera. Zájemce si koupí čtvereční metr stavební parcely za 500 korun a pokud dokončí stavbu do dvou let, dostane od města tři čtvrtiny zpátky. Nové byty nebudou stavět ani Louny. "Teď budeme naopak šest domů prodávat," informuje tajemnice Renáta Čapková.

Radnice investuje do přípravy lokality Zahradní město, kde soukromníci postaví 84 nových domů. Cena za čtvereční metr pozemku je 700 korun.

Chomutovu nestačí dotace
Nové bydlení pro 75 rodin chtěla budovat také chomutovská radnice. Stavbu ale vzdala. "Z celkových nákladů by státní dotace činila pouze jednu třetinu," vysvětlila starostka Ivana Řápková.

V Mostě má 120 bytů na 1. náměstí postavit soukromá firma HUTS. "Mostecká bytová, kterou vlastní město, do roka opraví jeden dům. Bydlet tam může 32 rodin," říká ředitel společnosti Jaroslav Kudrlička. Litoměřice připravují projekt na výstavbu 18 nástavbových bytů, podmínkou je ale zisk státní dotace.

Byty v Ústeckém kraji
V prvním pololetí bylo dostavěno celkem 394 bytů, z toho 114 v Litoměřicích, 60 v Děčíně, 63 v Ústí nad Labem, 59 v Teplicích, 47 v Chomutově, 37 v Lounech a jen 14 v Mostě.
Počet dokončených bytů se proti loňsku zvýšil o 84, přičemž od ledna do června bylo v kraji rozestavěno 6 579 bytových jednotek, nejvíce (1704) v Litoměřicích a nejméně (270) v Ústí

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz