Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíce času na světě tráví v zaměstnání Češi

  9:22aktualizováno  9:22
- Češi jsou nejpracovitější národ na světě. Tedy alespoň podle statistik. V zaměstnání tráví průměrně pětačtyřicet hodin týdně a suverénně kralují světovému žebříčku nadměrně pracujících národů. V Evropě jim mohou slabě konkurovat snad jen Švýcaři a Turci, v celém světě pak Korejci. O tom, jestli Češi dokáží díky delší pracovní době také více vyrobit, však většina manažerů a ekonomů pochybuje.

"Řekla bych, že české firmy se ještě příliš zabývají pracovní dobou namísto její kvality. Přitom můžete trávit v práci deset hodin denně a odvést práci, jakou jiný člověk dokáže udělat za šest," říká personální manažerka společnosti Radiomobil Deborah Childsová, která před příchodem do střední Evropy pracovala v řadě západních zemí.

Potvrzuje to i srovnání produktivity práce - v Německu či Rakousku, kde se pracuje kratší dobu než v České republice, je produktivita dvou až třínásobně vyšší.

Kanaďan John Winkler, podnikový poradce pracující pro českou pobočku Deloitte & Touche, se navíc domnívá, že spousta času se v tuzemských firmách vyplýtvá. "Ve velkých podnicích lidé tráví osm a víc hodin denně v zaměstnání, i když nejsou zakázky. Na západě už podniky i odbory přišly na to, že nemá význam posílat lidi do práce, když není co dělat," říká Winkler.

Některé práce, zejména administrativní, se navíc podle něho dělají zbytečně a jen ze zvyku. "Lidé se například zapisují do knihy příchodů a odchodů, kterou nikdo nekontroluje," dodává. Co tedy lidé na pracovišti kromě práce dělají? Výjimkou nejsou pauzy na svačinu, na oběd, na cigaretu. Vedení Aera Vodochody se například ještě loni potýkalo s tím, že zaměstnanci trávili mnoho času v podnikové kantýně. "Zdálo se jim, že se tím ztrácí příliš velká část pracovní doby. Nakonec omezili provoz jídelny. Otevřeno je teď jen před začátkem pracovní doby a potom hodinu a půl během poledne," říká šéf odborů v Aeru Jan Borýsek.

V CIZINĚ JE OBVYKLÉ SE O PRÁCI DĚLIT
Odborníci uvádějí ještě jeden důvod, proč průměrný český občan tráví v práci i po odečtení přestávky na oběd dvaačtyřicet hodin týdně, zatímco v Německu či v Rakousku je to 40 hodin a ve Skandinávii či Beneluxu ještě o hodinu méně: "Zatímco v zahraničí je zvykem, že se kvůli vysoké nezaměstnanosti o jedno místo dělí třeba dva zaměstnanci s kratší pracovní dobou, u nás má naopak řada lidí dokonce druhé zaměstnání. Zkrácené úvazky jsou tu spíš výjimečné," vysvětluje sociolog Jiří Večerník.

Potvrzují to i zkušenosti Vladimíry Ryšánkové, která pracuje v Londýně pro CzechInvest. "Systém, jakým se práce rozděluje mezi lidi, je v britských firmách úplně jiný než u nás. Kromě nejvyšších manažerů je u většiny zaměstnanců nemyslitelné, aby pracovali přesčas. Je to pro firmy dost drahé, raději najmou někoho navíc, třeba na krátkodobý úvazek," říká Ryšánková.

DOBA SE ZKRACUJE HLAVNĚ PODNIKATELŮM
V posledních dvou letech začala doba, jakou tráví Češi v práci, mírně klesat. Týká se to přitom hlavně podnikatelů a živnostníků. Po celá devadesátá léta bylo totiž jejich pracovní nasazení daleko větší než u zaměstnanců. V roce 1993 trávili podnikatelé v práci skoro 56 hodin týdně narozdíl od 43 hodin, které odpracovali zaměstnanci.


"Nejhorší to bylo úplně na začátku, kdy jsem byl v práci od nevidím do nevidím a ještě jsem zaměstnal celou rodinu. Po několika letech se to trochu zlepšilo, ale i dnes pracuju dvanáct hodin denně," říká Tibor Sedin, majitel firmy vyrábějící razítka.

I když se rozdíly pomalu smazávají a podnikatelé dnes pracují zhruba 53 hodiny týdně, pořád platí, že lidé pracující pro vlastní firmu jsou v práci více než o deset hodin týdně déle než ti, kteří se nechávají zaměstnat.

Živnostníci i majitelé větších firem se shodují, že zhruba v roce 1995 či 1996 se jejich počáteční tempo práce pomalu zvolnilo. Naučili se lépe si zorganizovat čas, získali stálé zákazníky. Také hospodářská recese v posledních letech znamenala méně zakázek.

"Když něco děláte šest sedm let, nedokážete udržet to vysoké pracovní nasazení jako na začátku. Firma má zajeté koleje a už to ani není potřeba. V prvních letech jsem býval v práci i dvanáct hodin denně. Trávil jsem tam i víkendy. Teď sklízím ovoce," říká podnikatel, který v roce 1991 založil tiskárny.

ŽENY - PRACUJÍ MÉNĚ, NEBO VÍCE?
Velké rozdíly v pracovní době jsou na celém světě mezi muži a ženami. Česká republika v tom není výjimkou. Zatímco muži v roce 1998 uváděli, že v práci tráví obvykle 46 hodin týdně, ženy podle svých odhadů pracují o tři hodiny týdně méně. "Je to mimo jiné způsobeno tím, že  muži pracují v jiných profesích než ženy a častěji mívají zaměstnání, které vyžaduje delší pracovní dobu. Muži obvykle věnují méně času péči o domácnost, a mají tak víc příležitostí přijmout časově náročnější práci," uvádí se ve studii Světové organizace práce.

Bohuslav Mejstřík z Českého statistického úřadu dokládá, že časově náročnější práce skutečně vykonává méně žen než mužů: "Do podnikání, které zabere daleko víc času než zaměstnání, se pouští přes osmnáct procent mužů, ale jen osm procent žen."
Podle Jiřího Večerníka se v posledních letech odborníci ve světě snaží započítat do pracovní doby žen i čas, který tráví péčí o domácnost. Chtejí tak získat lepší obrázek o tom, kolik práce se v zemi skutečně odvede. "Dnes je snazší spočítat, kolik času zabere a kolik stojí třeba úklid bytu, když se taková služba dá koupit u úklidových agentur," míní Večerník.

A kolik času tedy ženy tráví prací, pokud se započtou i neplacené činnosti v domácnosti? "Přesné číslo zatím neznáme, ale podle posledních odhadů by to bylo více než u mužů," uzavírá studie Světové organizace práce.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vinařský oblek
Vinaři budou mít vlastní kroje, jeden vyjde na 16 tisíc korun

Nejen rybáři, myslivci nebo hasiči mají na jižní Moravě speciální obleky. Svůj slavnostní oděv budou mít také vinaři. Několik desítek se jich už šije.  celý článek

Majitel skupiny KKCG Karel Komárek
Ropný magnát Komárek rozšiřuje IT stopu KKCG. Koupil 70 procent AutoContu

Skupina KKCG podnikatele Karla Komárka koupila 70procentní podíl v předním českém dodavateli informačních technologií AutoCont. Firma o tom informovala ve...  celý článek

Podnikatel Jan Hradecký na snímku z roku 2013
Při rallye v Africe zemřel Jan Hradecký, zakladatel české firmy Botanicus

Podnikatel a mecenáš Jan Hradecký tragicky zemřel při rallye veteránů Classic Safari. Světu zanechal odkaz prostřednictvím své firmy na přírodní kosmetiku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.