Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíce zaplatí budoucí lékaři a umělci, levnější jsou technické školy

aktualizováno 
Medicínu? Práva? Ekonomii nebo techniku? Před takovým rozhodnutím stojí každý rok mnoho středoškoláků.
Medicínu? Práva? Ekonomii nebo techniku? Před takovým rozhodnutím stojí každý rok mnoho středoškoláků. Při výběru nemusí hrát roli jen přání studenta, ale také peníze. Mezi školami jsou totiž, co se týče nákladů na studium, velké rozdíly.

Budoucí vysokoškoláci by měli počítat s tím, že ročně vynaloží na studium nejméně třicet tisíc korun. Může to být ale i o dvacet tisíc korun víc, záleží na typu studia, zvoleném ubytování, stravování, cenách učebních pomůcek a kulturních a sportovních aktivitách studenta.

Studium se vyplatí až po letech

K nákladnějším patří studium na medicíně a některých uměleckých školách, levněji vyjde až na výjimky studium technických škol. Na vynaložených 200 000 korun na studium medicíny si lékař vydělá zhruba po třech letech praxe. Strojař, kterého studium přijde přibližně na 140 000 korun, je získá zpět za poloviční dobu. Pokud se vezme v úvahu ještě mzda ušlá vysokoškolákovi v průběhu studia, začne se mu studium vyplácet mnohem později - nejdříve po deseti letech praxe. "Studijní náklady stále rostou, odhaduji, že každým rokem zhruba tak o patnáct procent," říká student ekonomie a práv Jiří Vobořil. Na nárůstu se nejvíc podílejí pomůcky - skripta a učebnice. Nejvíce peněz za ně vydají většinou studenti prvních ročníků, kteří mají někdy pocit, že čím víc knih a skript mají, tím snadněji budou studovat, a kupují všechnu doporučenou literaturu. Ostřílenější borci si už ze seznamu učebnic pečlivě vybírají, nakupují je z druhé ruky, kopírují je nebo využívají knihovny. Někdy se při shánění knih vyplatí obejít více knihkupectví, ceny nejsou stejné a rozdíl mezi nimi může být až několik desítek korun. Některá knihkupectví poskytují studentům slevy.

Koleje stojí méně než soukromí

Ceny za ubytování na kolejích se mezi jednotlivými vysokými školami příliš neliší, připlácí se jen za komfort. "Za lůžko studenti platí od dvaceti korun do čtyřiceti pěti korun denně podle vybavenosti pokojů, v průměru je to tak osm set až dvanáct set korun měsíčně," říká vedoucí ubytovacího úseku Správy účelových zařízení ČVUT Stanislav Starý. Rozdílná je ale dostupnost kolejí, na některé vysoké škole se dostane kolej na všechny zájemce, jinde na ni nemají nárok ani studenti dojíždějící do školy sto kilometrů. Těm nezbývá než hledat pronájem, který je však vyjde téměř vždy o dost dráž než koleje. Například v Praze se za nájem jednoho pokoje platí dva a půl až pět tisíc korun, za samostatnou garsoniéru od pěti tisíc korun výše. Studenti se proto většinou spojí, pronajmou si třípokojový byt a o náklady, které se pohybují nejčastěji mezi devíti až dvanácti tisíci korunami, se podělí mezi sebou.

Jíst je levnější v menze než v restauraci

Na jídlo si musí student, který se spolehne jen na stravování v menze, připravit měsíčně přibližně patnáct set korun. A to je určitě o hodně méně, než když menzou pohrdne a navštěvuje restaurace.

Náklady na studium jsou orientační, mohou se u jednotlivých škol a oborů lišit. Uváděná měsíční mzda je před zdaněním, údaje jsou za rok 1999.
Pramen: vysoké školy, Trexima Zlín

Kolik stojí studium důstojníka?

* Učebnice, pomůcky: 25 000 korun
* Ubytování: zdarma
* Městská doprava: 11 200 korun
* Stravování v menze: 100 000 korun
* Celkem za studium: 136 200 korun
* Měsíční plat po roce praxe: 17100 korun

Studium budoucích vojáků z povolání není finančně nejnáročnější. Důvodem je skutečnost, že ledacos mají studenti zdarma. To se týká například ubytování, které na jiných školách představuje značnou část celkových výdajů. Vysokoškoláci nemusí příliš mnoho peněz zaplatit ani za učebnice. "Za pětileté studium dosahují náklady na studijní literaturu přibližně deseti tisíc korun," říká studentka Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově Eva Lukášková. "Výhodou je, že na naší škole je možné vypůjčit si velkou část studijního materiálu zdarma," dodává Eva Lukášková. Oběd v menze vyškovské školy stojí 28,60 koruny. Ale studenti doktorského studia zaplatí téměř o deset korun méně. Zvláštností vojenského studia je plat. Studenti jsou po dobu studia placeni jako vojáci z povolání, dostávají asi šest tisíc korun měsíčně. A tak jim po zaplacení všech nákladů peníze ještě zbydou. Na vojenské škole se nepřipravují pouze odborníci pro armádu. Lze zde například studovat ekonomiku a management, tedy obor využitelný později i v civilním sektoru. "Součástí studia je i výuka jazyků. Absolventi jsou schopni komunikovat nejméně ve dvou cizích jazycích jak v obecné, tak v odborné rovině," vysvětluje zástupce vysoké vojenské školy Ivan Tluka.

Kolik stojí studium zemědělského inženýra?

* Učebnice, pomůcky: 6000 korun
* Ubytování: 60 000 korun
* Městská doprava: 11 400 korun
* Stravování v menze: 75 000 korun
* Celkem za studium: 152 400 korun
* Měsíční plat po roce praxe: 10 600 korun

Celkové náklady studentů těchto škol jsou srovnatelné s jinými obory. Poměrně levně však mohou vyjít učebnice a skripta. Na pětileté studium je potřeba studijní literatura zhruba za čtyři tisíce korun. "Většinu skript vydává naše škola, takže jsou cenově dostupné pro studenty," vysvětluje student Technické fakulty České zemědělské univerzity Ivo Hykyš. Podobně jako na jiných školách platí, že studenti prvních ročníků nakupují mnohá skripta a knihy zbytečně. Některá nejsou pro úspěšné studium potřeba - studentovi stačí navštěvovat přednášky. "Pokud je člověk dostatečně rychlý, může si spoustu učebnic a skript vypůjčit ve Studijním a informačním centru naší univerzity," dodává Ivo Hykyš. Roční poplatek za půjčování literatury je přitom čtyřicet korun. Kromě typických zemědělských studijních programů, jako je například zemědělské nebo lesní inženýrství, lze na zemědělské škole studovat například ekonomiku a management, informatiku nebo energetiku.

Kolik stojí studium právníka či ekonoma?

* Učební pomůcky: 25 000 korun
* Ubytování na koleji: 43 000 korun
* Městská doprava: 10 000 korun
* Celodenní stravování v menze: 70 000 korun
* Celkem za studium: 148 000 korun
* Měsíční mzda po roce praxe: 15 500 korun

Studium na humanitních a ekonomických vysokých školách je o něco dražší než na technice, vyjde však levněji než medicína. Zatímco náklady na dopravu, jídlo a ubytování jsou srovnatelné s ostatními vysokými školami, rozdíly jsou hlavně v ceně učebních pomůcek. U učebnic záleží hodně na tom, zda se jedná o skripta, či běžné knihy. "Skripta vydávaná ve škole jsou o hodně levnější než knížky z nakladatelství, ale bohužel na některých katedrách čím dál častěji požadují jako studijní materiál drahé knížky," říká student práv a ekonomie Jiří Vobořil. Podle něj je studium na právech o hodně dražší než na ekonomii. "Jen na zkoušku z ústavního práva mě učebnice stály určitě alespoň tři tisíce korun," uvádí Vobořil. Část peněz se ale studentům může po čase vrátit - na výměnných burzách si je někdo z mladších kolegů rád koupí. To je pravidlem spíš v nižších ročnících. "Ve vyšších ročnících je nezbytné koupit veškeré zákoníky a další studijní materiály, bez kterých není možné složit zkoušky a je potřeba si je nechat pro praxi," vysvětluje student práv Jan Pokorný. Náklady na studium se budoucím ekonomům nebo právníkům brzy vrátí - jejich nástupní platy patří k nejvyšším.

Kolik stojí studium sochaře?

* Materiály, návštěvy galerií, literatura: 105 000 korun
* Ubytování: 125 000 korun
* Městská doprava: 10 000 korun
* Celodenní stravování v menze: 90 000 korun
* Celkem za studium: 320 000 korun

Pozn.: * v soukromí, kde je ubytována většina studentů AVU

Studium na uměleckých školách patří k těm nákladnějším. I přesto zájem o ně každoročně mnohonásobně převyšuje možnosti. Přihlášky se podávají dřív než na ostatní vysoké školy, takže neúspěšní zájemci mohou podat přihlášku ještě jinam. "Administrativní poplatek za přijímací řízení byl 600 korun a uzávěrka přihlášek byla 30. listopadu," vysvětluje Libuše Budská ze studijního oddělení Akademie múzických umění. Vedle běžných nákladů platí studenti navíc materiál, se kterým pracují. "Dřevo, bronz, kovový materiál, pryskyřice, lamináty a vosky a další služby, které škola nezajišťuje, jako je odlévání, přijdou studenty každý rok tak na deset tisíc," vyčísluje náklady studenta sochařství Libuše Budská. Další peníze si musí studenti připravit na odbornou literaturu a zahraniční návštěvy galerií. Největší zátěž čeká studenty sochařství v posledním ročníku studia. "Jejich diplomová práce je přijde v průměru na 38 000 korun," říká Libuše Budská. Vyplatí se tedy vůbec sochařům studium? "Šikovným určitě, když neodmítají práci, jsou jejich výdělky hodně vysoké," říká výtvarník, který si nepřál být jmenován.

Kolik stojí studium strojaře?

* Učebnice, pomůcky: 10 000 korun
* Ubytování na koleji: 45 000 korun
* Městská doprava: 10 000 korun
* Stravování v menze: 75 000 korun
* Celkem za studium: 140 000 korun
* Měsíční plat po roce praxe: 13 500 korun

Na vysokou školu s technickým zaměřením se zájemce o studium dostane většinou snadněji než na filozofii či medicínu a studium tam není až na výjimky ani tak nákladné. Tou výjimkou je například studium architektury, které trvá na rozdíl od ostatních studijních oborů šest let a vedle skript a odborných knih musí studenti počítat s dalšími velkými výdaji za kopírování. "Za skripta a knížky dám ročně tak 2600 až 3000 korun, ale stejně tolik mě stojí kopírování plánů a plotrování vlastních školních projektů," říká studentka architektury Jana Štická. Ubytování na technických vysokých školách stojí od pěti set korun výše. Pokud student bydlí v takzvaných buňkách, kde je k dispozici pro dva pokoje vlastní sociální zařízení, zaplatí měsíčně nejméně 900 korun. Na rozdíl od ostatních vysokých škol se většinou pro studenty technických vysokých škol místa na kolejích najdou a nemusí platit za dražší soukromí. Celodenní stravování v menze přijde asi na padesát korun, za zesílené porce či dietní jídlo se mírně připlácí. Platově jsou na tom absolventi technik o něco hůř než ekonomové nebo právníci, výjimkou jsou informační specialisté, jejichž nástupní platy jsou hodně nadprůměrné.

Kolik stojí studium lékaře?

* Učebnice, pomůcky: 42 000 korun
* Ubytování: 60 000 korun
* Městská doprava: 10 000 korun
* Stravování v menze: 90 000 korun
* Celkem za studium: 202 000 korun
* Měsíční plat po roce praxe: 12 200 korun

Studium na lékařské fakultě patří tradičně mezi nejprestižnější, ale také nejnákladnější. Medici stráví na škole šest let. Studium je náročné, drahá je i studijní literatura. Dříve se daly učebnice půjčit v knihovně, dneska to ale už na mnoha lékařských fakultách neplatí. "U nás se dostaly knížky jen na prvních čtyřicet studentů, na mě nezbylo nic," říká studentka prvního ročníku Karina Machytková. Podle zkušeností medika Jana Pokorného je to ve vyšších ročnících lepší: v knihovně bývá dostatek učebnic. Student tak nemusí všechny knihy nakupovat," doplňuje medik Jan Pokorný. Podle zkušeností jiné studentky, Štěpánky Rohlíčkové, jsou publikace v knihovně dost často zastaralé. "Proto asi existuje řada studentů, kteří investují do nových knih a nechávají si je pro další praxi. Existují ale i nadšenci, kteří nakupují všechno a za celé studium utratí za literaturu desítky tisíc korun," uvádí Jan Pokorný. Nákupem učebnic výdaje nekončí. Studenti si na vlastní náklady pořizují například pinzety, fonendoskopy či gumové rukavice.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační foto.
Chudoba či sociální vyloučení? V Česku hrozí nejméně ze všech zemí EU

Česká republika byla loni ve srovnání s ostatními 27 státy Evropské unie zemí s nejnižším procentem chudoby a sociálního vyloučení. Společně s Finskem, Dánskem...  celý článek

Podnikatel Jan Hradecký na snímku z roku 2013
Při rallye v Africe zemřel Jan Hradecký, zakladatel české firmy Botanicus

Podnikatel a mecenáš Jan Hradecký tragicky zemřel při rallye veteránů Classic Safari. Světu zanechal odkaz prostřednictvím své firmy na přírodní kosmetiku...  celý článek

Petr Chmela (v popředí) z Tescomy přijal gratulace k titulu podnikatele roku od...
Nominace na Podnikatele roku se uzavírají, pošlete svůj tip

Čas pro podání přihlášek do osmnáctého ročníku prestižní soutěže EY Podnikatel roku se rychle krátí. Uzávěrka je už tuto sobotu 21. října, svůj tip můžete...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.