Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvyšší soud kritizoval celníky za danění alkoholu z pálenic

  12:59aktualizováno  12:59
Nejvyšší správní soud se postavil proti způsobu, jakým celní úřady postupují při zdanění ovocných destilátů z pěstitelských pálenic. Kritika se týká případů, kdy si pěstitelé nechávají vyrobit destilát s obsahem čistého alkoholu nad limit 30 litrů.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Provozovatel pálenice, který je plátcem daně, má u pěstitelského pálení nárok účtovat její sníženou sazbu. To ovšem platí jen do třicetilitrového limitu. Úřad proto v minulosti vyměřil daň v základní sazbě. Podle soudu je to chyba. Za překročení limitu by neměla být trestána pálenice, ale pěstitel, jenž nadlimitní množství alkoholu odebral.

"Postup nemá oporu v zákonné úpravě. Překročení limitu je přestupkem či správním deliktem pěstitele a nemůže mít vliv na výši sazby daně z lihu," uvedl mluvčí soudu František Emmert.

Nejvyšší správní soud projednával konkrétní případ provozovatele pálenice na Svitavsku, jenž vyráběl pro pěstitele destiláty z jejich vlastního ovoce. Destiláty zdaňoval sníženou sazbou daně z lihu. Tu lze ovšem uplatnit jen do limitu 30 litrů na jednoho pěstitele a jeden rok, přičemž všechen alkohol slouží jen pro spotřebu v rodině pěstitele. Mnozí pěstitelé ovšem odebrali více destilátu, což vyšlo najevo při úřední kontrole v pálenici.

Případ se vrátí ke krajskému soudu

"Celní úřad za množství nad tento limit doměřil (provozovateli pálenice) daň z lihu, neboť podle něj taková 'nadlimitní produkce' měla být zdaněna základní sazbou daně," popsal Emmert chybný postup úředníků. Provozovatel pálenice neuspěl u celního ředitelství ani u soudu, proto podal kasační stížnost, v níž namítal, že aplikace dvojí sazby spotřební daně je nezákonná.

Sníženou sazbu daně pro pěstitelské pálení umožňují evropské předpisy.

Česko úlevu včlenilo do zákona o spotřebních daních. Snížená sazba činí 13 300 korun na hektolitr etanolu. Na stejném místě zákon stanovuje třicetilitrový limit, který taktéž vyžadují evropské předpisy. Zákon už ovšem nehovoří o tom, že by provozovatel pálenice měl po překročení limitu na pěstitele platit základní sazbu daně.

Případ se nyní vrátí ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Provozovatel pálenice se pravděpodobně vyhne povinnosti platit za nadlimitní množství alkoholu základní sazbu daně. NSS nijak nepředjímal, jak by měli být určeni a penalizováni pěstitelé, kteří si nechali vyrobit více pálenky. "Posuzovat aplikovatelnost v praxi či dokonce efektivnost této formy zákonné úpravy není úlohou NSS, který nemůže nahrazovat funkci zákonodárce," uvedli soudci v usnesení.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Najdete na iDNES.cz