Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvzácnější diamanty brousí amsterdamští mistři

  8:01aktualizováno  8:01
V nevelké místnosti nenápadného domu v Muzejní čtvrti Amsterdamu stojí dlouhé stoly. Skleněná stěna odděluje muže sklánějící se nad bzučícími koutoučky od ruchu, který tu dělají pendlující skupiny turistů. Jsme v amsterdamské brusírně diamantů.

Nejznámější brusírna se nachází v Muzejní čtvrti Amsterdamu. | foto: iDNES.cz

Coster Diamonds je jedna z nejstarších brusíren diamantů. V roce 1840 ji založil amsterdamský brusič Mozes Elias Coster. Pro perfekcionistu Costera mohli pracovat jen ti nejlepší z nejlepších. Brusírna se proto brzy vypracovala mezi nejlepší na světě a rukama jejích mistrů prošly ty nejvýznamnější kousky včetně snad nejvzácnějšího diamantu světa Koh-i-nooru.

Holandští mistři dostali "horu světla", jak zní jeho doslovný překlad, do rukou v roce 1852. Po stovkách let diamant, který nyní zdobí britskou korunu, totiž ztratil svůj  lesk a právě ten mu měli amsterdamští brusiči navrátit. Tehdy kámen ztratil část své velikosti a z 186karátového se scvrkl na 108,93 karátu.

Repliku největšího diamantu všech dob, Cullinanu, vážícího přes šest set gramů (3106,75 karátů) je možné prohlédnout za jednou ze skleněných vitrín. Kolem nich každou chvíli projde dokonale upravená průvodkyně, která turistům ukazuje, jak z matného kamene vzniká zářící briliant, nejvzácnější a nejdražší mezi vybroušenými tvary, s 57 přesně vypracovanými plochami. A také proč lesku musí ustupovat velikost kamene, který se broušením ztrácí před očima.

Dnešní muži, kteří se krčí nad brusnými kotouči, přijdou s drahokamy typu Koh-i-noor  nebo Cullinan do styku jen výjimečně. Většinou brousí miniaturní kamínky, na něž se musejí dívat přes lupu. Jejich práce je ale naprosto přesná a oni jsou za okukování zvědavců, kteří se sem přicházejí dívat z celého světa, schopni vybrousit i kamínky, které nejsou větší než zrnka písku.

Většinou ale mají křišťálově průzračné kamínky velkou cenu pohybující se v tisícovkách eur. Velikost udávaná v karátech, tedy pětině gramu, není ale zdaleka jediným kriteriem, které rozhodne o tom, jak hluboko do kapsy je kvůli zářícímu rozmaru nutné sáhnout. Dalšími kategoriemi jsou průzračnost a barva. Většina diamantů je průhledná, zelené či červené drahokamy jsou velmi vzácné a také patřičně drahé.

V dalších ohledech už přicházejí ke slovu brusiči. Cenu totiž také dost zásadním způsobem ovlivňuje, jak a do jakého tvaru je diamant vybroušen. Nejdražší je s 57 vybroušenými ploškami zmíněný briliant. Mezi další populární tvary patří srdce, ovál nebo čtvercová princezna.

V Coster Diamonds vám na diamanty sice poskytnou nemalé slevy, ale i tak je třeba se připravit, že nejlevnější suvenýr tu nepůjde pod stovky eur. V případě, že sháníte něco speciálního, jako je snubní prstýnek, doporučují zdejší příručky nešetřit a připravit si obnos alespoň v hodnotě dvou měsíčních platů - těch západoevropských. 

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

Kaufland řešil výpadek pokladního systému. Uzavřel dvacet čtyři prodejen

(Ilustrační snímek)

Ve čtvrtek ráno postihl prodejny Kauflandu v různých částech České republiky technický problém s pokladním systémem....

Najdete na iDNES.cz