Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvzácnější diamanty brousí amsterdamští mistři

  8:01aktualizováno  8:01
V nevelké místnosti nenápadného domu v Muzejní čtvrti Amsterdamu stojí dlouhé stoly. Skleněná stěna odděluje muže sklánějící se nad bzučícími koutoučky od ruchu, který tu dělají pendlující skupiny turistů. Jsme v amsterdamské brusírně diamantů.

Nejznámější brusírna se nachází v Muzejní čtvrti Amsterdamu. | foto: iDNES.cz

Coster Diamonds je jedna z nejstarších brusíren diamantů. V roce 1840 ji založil amsterdamský brusič Mozes Elias Coster. Pro perfekcionistu Costera mohli pracovat jen ti nejlepší z nejlepších. Brusírna se proto brzy vypracovala mezi nejlepší na světě a rukama jejích mistrů prošly ty nejvýznamnější kousky včetně snad nejvzácnějšího diamantu světa Koh-i-nooru.

Holandští mistři dostali "horu světla", jak zní jeho doslovný překlad, do rukou v roce 1852. Po stovkách let diamant, který nyní zdobí britskou korunu, totiž ztratil svůj  lesk a právě ten mu měli amsterdamští brusiči navrátit. Tehdy kámen ztratil část své velikosti a z 186karátového se scvrkl na 108,93 karátu.

Repliku největšího diamantu všech dob, Cullinanu, vážícího přes šest set gramů (3106,75 karátů) je možné prohlédnout za jednou ze skleněných vitrín. Kolem nich každou chvíli projde dokonale upravená průvodkyně, která turistům ukazuje, jak z matného kamene vzniká zářící briliant, nejvzácnější a nejdražší mezi vybroušenými tvary, s 57 přesně vypracovanými plochami. A také proč lesku musí ustupovat velikost kamene, který se broušením ztrácí před očima.

Dnešní muži, kteří se krčí nad brusnými kotouči, přijdou s drahokamy typu Koh-i-noor  nebo Cullinan do styku jen výjimečně. Většinou brousí miniaturní kamínky, na něž se musejí dívat přes lupu. Jejich práce je ale naprosto přesná a oni jsou za okukování zvědavců, kteří se sem přicházejí dívat z celého světa, schopni vybrousit i kamínky, které nejsou větší než zrnka písku.

Většinou ale mají křišťálově průzračné kamínky velkou cenu pohybující se v tisícovkách eur. Velikost udávaná v karátech, tedy pětině gramu, není ale zdaleka jediným kriteriem, které rozhodne o tom, jak hluboko do kapsy je kvůli zářícímu rozmaru nutné sáhnout. Dalšími kategoriemi jsou průzračnost a barva. Většina diamantů je průhledná, zelené či červené drahokamy jsou velmi vzácné a také patřičně drahé.

V dalších ohledech už přicházejí ke slovu brusiči. Cenu totiž také dost zásadním způsobem ovlivňuje, jak a do jakého tvaru je diamant vybroušen. Nejdražší je s 57 vybroušenými ploškami zmíněný briliant. Mezi další populární tvary patří srdce, ovál nebo čtvercová princezna.

V Coster Diamonds vám na diamanty sice poskytnou nemalé slevy, ale i tak je třeba se připravit, že nejlevnější suvenýr tu nepůjde pod stovky eur. V případě, že sháníte něco speciálního, jako je snubní prstýnek, doporučují zdejší příručky nešetřit a připravit si obnos alespoň v hodnotě dvou měsíčních platů - těch západoevropských. 

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Najdete na iDNES.cz