Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé části Prahy zvednou nájmy

  10:52aktualizováno  10:52
Osmnáct až šedesát tři procent. Právě o tolik se od 1. ledna 2007 zvýší cena nájemného za byty s regulovaným nájmem v některých městských částech. Regulované nájemné vzroste v Praze 2 od Nového roku v bytech všech kategorií o 22 až 58 procent.
Nájemníci v některých částech Prahy si budou muset připlatit.

Nájemníci v některých částech Prahy si budou muset připlatit. | foto: MF DNES

"Největší nárůst nájmů se dotkne bytů čtvrté kategorie, naopak u bytů první kategorie vzroste nájem nejméně," řekl zástupce starosty Prahy 2 Libor Krátký.

Nájmy se pak v této městské části budou lišit také podle lokality. "Nejvíce porostou ceny v Novém Městě, druhá nejdražší lokalita zahrnuje Vinohrady a Vyšehrad," popsal Krátký s tím, že nejmenší nárůst čeká obyvatele Nuslí.

Dosavadní nájemné bylo jednotné pro všechny lokality, záviselo pouze na kvalitě bytu. Za metr čtvereční v bytě první kategorie platili nájemci dosud okolo třiceti sedmi korun měsíčně, nyní se tato částka bude podle místa pohybovat od čtyřiceti pěti do čtyřiceti osmi korun.

Za metr čtvereční v bytě čtvrté kategorie zaplatí nájemci na Novém Městě okolo dvaceti čtyř korun oproti současným patnácti korunám. Radnice pak začne rozesílat oznámení o zvýšení nájemného všem nájemcům v září. "Pokud někdo projeví zájem o výměnu většího bytu za menší, rozhodně mu pomůžeme," vyjádřil se k situaci Krátký.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Zatímco radnice Prahy 2 zvyšování nájemného schválila, některé městské části se rozhodly, že zatím nájmy zdražovat nebudou. Vesměs pak připravily jen určité návrhy, o kterých budou hlasovat ještě v nejbližší době nebo nechají rozhodnutí až na novou radu a zastupitelstvo.

Jednička rozhodne co nevidět
Radnice Prahy 1 rozhodne o možném zvýšení regulovaných nájmů v obecních bytech až v září. "Radnice však dosud neřekla, zda nájemné bude skutečně zvyšovat, nebo nikoli. Ačkoli osobně jsem pro deregulaci nájemného, zároveň tvrdím, že tento proces musí být postupný," uvedl místostarosta Prahy 1 Petr Burgr.

V současnosti je v Praze 1 asi sedmnáct tisíc bytů, z nichž radnice vlastní skoro tři tisíce - ve většině z nich lidé platí regulované nájemné.

Praha 3 o deregulaci nájmů bude jednat v nejbližší době. "Ještě musíme doladit některé věci, ale rozhodně se domnívám, že čas na deregulaci již nastal," řekl starosta Prahy 3 Milan Český. Ve třetí městské části je sedmdesát dva tisíc bytů, z toho pouhých deset tisíc patří radnici.

"Proto mi přijde nespravedlivé, abychom zde měli dvě kategorie občanů - ty, kteří platí regulované nájmy, a ty, kteří platí tržní," řekl starosta. Podle něj navíc může deregulace nájmů snížit právě i nájmy bytů s tržním nájemným. "Samozřejmě jsme připraveni pomoci lidem, kteří budou chtít vyměnit větší byt za menší," dodal Český.

Některé městské části nájmy zatím nezvýší
Praha 7 o možném zvýšení nájmů teprve rozhodne. "Máme ale připravený návrh, že by se nájmy v bytech čtvrté kategorie zvýšily o 63 procent, v bytech první kategorie pak o dvacet dva," řekl radní Prahy 7 Jiří Piskáček.

I Praha 8 již připravila návrhy, jak by mohla deregulace od ledna vypadat. "Na doporučení bytové komise budeme zřejmě nájmy zvyšovat o osmnáct procent. Zároveň jsme ale připraveni poskytnout finanční příspěvky sociálně slabým," řekla mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

V Praze 9 radnice zatím o deregulaci nerozhodla. "Budeme hledat všechny cesty, jak nájemníkům situaci ulehčit," řekl zástupce starosty Jan Jarolím.

Nájemce bytu nad restaurací bude podle něj za metr čtvereční platit méně než ten, kdo obývá prosluněný byt s krásným výhledem. Praha 9 bude navíc rozdělena do dvou oblastí - na dražší oblast Proseka a Střížkova a na levnější oblast Vysočan a Libně.

Mezi radnice, které naopak nájmy svým obyvatelům od ledna nezvýší, patří například jedenáctá městská část. "Je to závažný krok, a proto jsme se na radě dohodli, že rozhodnutí necháme až novému zastupitelstvu," řekla starostka Prahy 11 Marta Šorfová.

Deregulace nájmů

Kdo již rozhodl?
Radnice Prahy 2

Kdo rozhodne v nejbližší době?
Radnice Prahy 1
Radnice Prahy 3
Radnice Prahy 7
Radnice Prahy 8
Radnice Prahy 9

Kdo rozhodnutí odložil?
Radnice Prahy 4
Radnice Prahy 5
Radnice Prahy 6
Radnice Prahy 10
Radnice Prahy 11
Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Najdete na iDNES.cz