Některé české bankovky půjdou do sběru

Česká národní banka rozhodla, že ukončí platnost starších vzorů pětitisícových a tisícových bankovek. Bankovky, které byly vyrobeny v roce 1993 mají méně ochranných prvků, které znesnadňují jejich padělání. Jejich novější vzory tisknuté v letech 1996 a 1999 už náročnější kritéria splňují. Pro občany to znamená, že od 1. července 2001 nebude možné staršími penězi platit v obchodech. Banky však budou tyto bankovky vyměňovat za novější typy ještě další tři roky.

I po uplynutí této doby, tedy od poloviny roku 2004, bude možné bankovky obou hodnot vzoru 1993 nadále vyměňovat, avšak pouze na pobočkách České národní banky. Podle předpokladu nejméně do roku 2010.

Rozhodnutí centrální banky, která peněžní hotovost emituje, nesouvisí s žádným aktuálním zvýšeným výskytem padělků. ČNB bankovky starších vzorů obou hodnot postupně sama vyřazuje z oběhu a nahrazuje je novějšími vzory.

Například tisícikoruny vzoru 1993 nevrací Česká národní banka do oběhu již od roku 1998, v současné době již prakticky neobíhají.

Tato přirozená cesta výměny starých bankovek za nové je však vzhledem k nízkému obratu bankovek vyšších nominálních hodnot velmi zdlouhavá.

Malou část těchto bankovek totiž uchovávají občané doma ve formě hotovostní rezervy.

Bankovky nových vzorů lze snadno rozeznat podle několika výrazných rozdílů. Patří k ním především lesklý iridiscentní pruh na lícní straně a grafický symbol na širokém nepotištěném okraji rubové strany bankovek.

Jiný tvar má soutisková značka neboli průhledka, jejíž části jsou viditelné v jednom z horních rohů bankovky na obou stranách. Písmena "CS" v původní značce nahradila písmena "ČR".

U tisícikoruny nového vzoru (1996) je v horní části uprostřed na lícní straně lipový list tištěný opticky proměnlivou barvou.

Iridiscentní pruh na novějších bankovkách (5000 - od IX/99, 2000 - od XII/99, 1000 - už v oběhu od 1996)