Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé expresní služby stojí i třikrát tolik než běžné

aktualizováno 
- Situací, kdy je potřeba rychlá pomoc, je v životě celá řada. Většinou jdou ruku v ruce s rychlostí také zvýšené výdaje. Nemusí to tak být ale vždy a všude. Je dobré se proto předem na cenu ptát hlavně u těch služeb, které poskytuje víc společností a nejsou dány pevnými sazbami.

Notáři a právníci

Změnu závěti či rychlé ověření podpisu může zákazník požadovat od notáře mimo jeho úřední hodiny. Musí však počítat s přirážkou. "Z vážných důvodů můžu navštívit klienta i v noci, příplatek k obvyklé sazbě může být až stoprocentní," říká notářka Daniela Jarošová.

Navíc může notář naúčtovat také takzvané náklady řízení, což je například dopravné.

U advokátů se o pevně stanovených "rychlostních přirážkách" hovořit nedá. "My nejsme na rozdíl od notářů tak zatíženi tarify a sazebníky, s klientem můžeme domluvit smluvní cenu a do ní zahrnout i odměnu za rychlé vyřízení věci," říká David Strupek z advokátní kanceláře doktora Choděry.

Autoškoly

Pro někoho má rychlé získání řidičského průkazu cenu zlata a pak mu asi nevadí, že ho bude stát víc než běžný kurs. Téměř čtyřicet procent navrch, tedy místo 7200 korun rovných 10 000, zaplatí za rychlokurs klient autoškoly v Dejvicích.

V nedaleké autoškole TOP by si ale stejně rychlý kurs mohl domluvit bez přirážky. "U nás je jedno, na jak dlouho si výcvik žák rozloží, záleží na něm - minimum je 17 dní, cena je ale pořád stejná," říká pracovnice autoškoly Helena Krajíčková z pražské autoškoly TOP.

Květa Novotná z Olomouce vysvětluje proč je rychlokurs v jejich autoškole dražší než normální výcvik: "Učitel se pak věnuje opravdu jen jednomu žákovi, ale když zájemce není v časovém presu, doporučujeme mu levnější běžný kurs, který může mít hotový do měsíce a skoro polovinu ušetří."

Autoškola           Běžný kurs                       Rychlý kurs*
Autoškola Dejvice         7200                              10 000
Autoškola Top, Praha 6   7600                               7600
Central Děčín                   5700                               7500
Jan Štěňha, Heřmanův Městec       6950                   6950
Novotný Olomouc                  5500                        10 000

Pozn.: jde o zkrácení povinné teoretické výuky při samostudiu žáka, výsledná doba kursu závisí na časových možnostech klienta odjezdit povinné jízdy, minimum je 17 dní

Doklady a úřední dokumenty

Celá řada dokladů se dá získat velmi rychle aniž by člověk musel připlácet. Výpis z rejstříku trestů nebo výměna řidičského průkazu jsou na počkání a za pevně danou cenu. Jiné je to u cestovních pasů. Za jejich rychlé zhotovení je příplatek až dvě stě procent.

I rychlá svatba mimo úřední hodiny matriky vyjde o tisíc korun dráž než běžná. Při navštěvě některých států je potřeba vízum. Získat je za nějaký extra poplatek dříve není možné. V každém případě musí žadatel projít standardním procesem vyřízení žádosti.

Sazby za zhotovení vybraných dokumentů
Dokument                    V běžném termínu          V expresním termínu
Výpis z rejstřík trestů                50                       50 zhotovují na počkání
Vystavení občanského průkazu     5                                      nelze
Duplikát rodného listu                  100                                  nelze
Cestovní pas*                                   200 400, 600 podle termínu
Výměna řidičského průkazu      100                      100 vyměňují na počkání
Pozn.* pro dospělého

Bazary a zastavárny

Za rychlost se platí, a to nejen v případě, že si člověk zboží nebo službu kupuje, ale i tehdy, kdy chce něco prodat. Například v bazaru mu dají až o třetinu méně peněz, pokud je bude chtít vyplatit na ruku, než kdyby dal věc takzvaně do komise a čekal až si ji najde konkrétní kupec.

"Zákazník, který chce u nás něco prodat a peníze potřebuje hned, dostane zhruba o deset až dvacet procent méně, než kdyby počkal, až si zboží někdo koupí," říká Jaroslav Moravec z bazaru v Horních Počernicích. V zastavárně v Tišnově potvrdili, že při prodeji za hotové vyplatí zákazníkovi asi o třetinu méně, než "v komisi".

Podobné podmínky čekají prodávajícího i autobazarech. "Pokud chce majitel vozu zaplatit ihned, musí počítat s tím, že dostane zhruba sedmdesát procent odhadní ceny vozu. Konečná částka se odvíjí také od toho, jak velká je po typu vozu, který nabízí poptávka," říká Milan Šinko z autobazaru v Chroustovicích.

Za prodej vozu v komisi si bazar účtuje provizi tři procenta. V autobazaru Stolín v Trutnově uvedli, že například za zachovalou Felicii, která se prodává zhruba za 150 tisíc korun, by v hotovosti zaplatili o deset procent, tedy patnáct tisíc korun méně. Provize z komisního prodeje tu činí čtyři procenta.

Lékárny a zubní laboratoře

Ještě před nedávnem znamenala každá neplánovaná návštěva lékárny při pohotovostní službě příplatek navíc. "My žádný zvláštní příplatek nechceme. Dříve jsme ho účtovali bez ohledu na to, jestli šlo o vyzvednutí léku na předpis, nebo o prodej bez předpisu. Vyjímkou byl výdej léků, předepsaných lékařem při pohotovostní službě," říká Jana Farunová z lékárny Luna v Praze na Jižním Městě.

Vedoucí lékárny Fakultní nemocnice v Motole Marie Vondrušková dodává: "Poplatky za využití pohotovostní služby v lékárnách byly zrušeny a nové nebyly schváleny. Výběr takových poplatků by tedy byl protiprávní."

I ve zdravotnictví ale existují služby, kde je potřeba za rychlost připlatit. Pokud si pacient zlomí zubní protézu a chce ji rychle opravit, vyhoví mu zubní laboratoř obvykle bez příplatku. Jinak to může být v případě zhotovení keramické korunky.

"Pokud ji chce mít pacient dřív než za týden, připlácí třicet procent z ceny," vysvětluje Adam Kulovaný ze zubní laboratoře DKU. Ale ani to nemusí být pravidlem.

"Běžně žádné přirážky neúčtujeme, ale záleží hodně na tom, kolik máme práce. Když je jí hodně a objednávku si zadá lékař, který s námi běžně nespolupracuje, příplatek by přicházel v úvahu. Jeho výše by záležela na rozsahu práce a termínu dodání," uvádí Oldřiška Pochmannová, majitelka zubní laboratoře.

Čistírny oděvů

Přístup různých čistíren oděvů k expresním službám není vždy stejný. Některé čistírny vyřídí objednávku zákazníka standardně třeba do druhého dne, jiné mají cenové rozlišení pro rychlé a standardní služby.

Cena za vyčistění dlouhého pánského kabátu (v Kč)
Čistírna                         normál                   expres
Golden Clean, Praha        119                       171
Chrištof, Brno                    93                       103
Praní a čištění, Velká Hleďsebe  50              100
Prádelna a čistírna Jihlava          89               178
Čistírna oděvů Plzeň                130                180

Vyvolání fotografií

Když člověk přijede z dovolené, často se nemůže dočkat vyvolání fotografií. Spořivější fotografové by ale tolik spěchat neměli. Například v laboratoři Fotolab v pražské Washingtonově ulici zaplatí za vyvolání fotky o rozměru devět krát třináct centimetrů 6,90 korun při vyvolání do jedné hodiny.

Pokud by se spokojil s fotkami do pěti dnů, na každé ušetří čtyři koruny. Velké cenové rozdíly podle rychlosti vyvolání jsou také u firmy Kodak Express. V pražské prodejně této firmy při vyvolání fotky uvedeného formátu do jedné hodiny platí zákazník 9,90 korun.

Když ale počká do druhého dne, přijde ho jedna fotografie jen na 6,50 korun. Naopak v brněnské prodejně je cena do hodiny a do druhého dne stejná - pět korun padesát.

Cena za vyvolání fotografií 9x13 cm (v Kč)
Firma                           do hodiny (za kus)             do druhého dne (za kus)
Fotolab*                                 6,90                               5,90
Kodak Express v Praze            9,90                                 6,50
Kodak Expres v Brně               5,50                                5,50
Fotolab Cheb                            9,00                                5,50
Pozn.: * - pobočka ve Washingtonově ulici, Praha

Rychlá výměna skel v brýlích
Pro někoho životně důležitá okamžitá výměna brýlových skel nemusí být dražší než stejná služba s termínem dodání do druhého dne. To platí třeba v pražské provozovně firmy Lunettes Optika. Podobné možnosti má zákazník například u firmy MM Optik.

"Expresní příplatky nevybíráme. Rychlá výměna je možná v případě, že zákazník potřebuje taková skla, která máme na skladě - jinak výměnu provedeme do čtyřiadvaceti hodin," říká majitelka firmy Mariana Malcová.

Do jedné až dvou hodin opraví brýle ve firmě PC Spektrum Průhonice. Expresní příplatek je padesát korun.

Dovoz jídla z restaurací
Ze složité situace dané prázdnou lednicí a návštěvou za dveřmi mohou člověka vysvobodit některé dovážkové firmy. Například pražská firma Food Taxi nabízí dovoz jídel z vybraných restaurací. K ceně jídla si připočítá padesát korun, je-li restaurace ve vzdálenosti do tří kilometrů od zákazníka. Když je zákazník dále, platí za každý další kilometr dvanáct korun.

Zlínská Pizzeria "U Čápa" rozváží na objednávku pizzu po Zlíně a přilehlém okolí. "Cena za dopravu po Zlíně je padesát korun. Je-li zákazník v okolí města, zaplatí za dopravu padesát korun plus šest korun za každý další kilometr za hranicemi Zlína. Cena za karton, ve kterém je pizza dopravována, je osm korun," říká Petr Musial, majitel pizzerie.

Ceny dopravy pizzy (v Kč)
Pizzerie                                              cena za dopravu
Pizza Go Home, Praha                           20 - 170
Pravá Prosecká Pizza, Praha                   30 - 35*
Pizzeria "U Čápa", Zlín                             50 (doprava po Zlíně)
Pizzeria Latrán, Č. Krumlov                   30 - 40 (doprava po Č. Krumlově)
Pozn.: * rozváží jen do blízkého okolí

Hlídání dětí

Náhlá služební cesta? Pozvání na večírek? V rodinách s dětmi někdy velký problém se zajištěním jejich hlídání. Řešením může být specializovaná agentura. "Standardně se služby objednávají den dopředu," říká Martina Petráková z agentury Martina.

Základní poplatek je padesát korun. K němu se připočítávají hodinové sazby. Ty jsou různé podle okolností. Když se ráno objedná hlídání na tentýž večer, bývá příplatek padesát procent k základní ceně.

"Jestliže ale rodič zavolá třeba v pět hodin odpoledne a potřebuje hlídání od osmi večer, bývá příplatek stoprocentní," upřesňuje Martina Petráková. Sazby ale nejsou vždy stejné.

U jiných firem lze ušetřit na příplatku za objednání "narychlo", ale není jisté, že agentura bude moci takové rychlé žádosti vyhovět. "Snažím se vyhovět i okamžité potřebě rodičů, kteří potřebují hlídání dětí třeba ten samý den - příplatek žádný neúčtuji, nemůžu ale vždycky zaručit, že se mi podaří hlídání obstarat," vysvětluje Ilona Koutňáková ze zlínské agentury Harmonie.

Veterinární pohotovostní služba

Když koncem týdne ochoří například bernardýn - oblíbenec rodiny, může to celé domácnosti zkazit víkend. Naštěstí je ale možné využít veterinární pohotovostní služby. "V případě, že takový pacient není objednán a je vyšetřen v sobotu nebo v neděli, připočítáme si sto korun," říká Karel Najman z veterinární kliniky AAVET.

Podobně je tomu i na jiných klinikách. "K dispozici jsme denně včetně sobot a nedělí od osmi hodin ráno do půlnoci. Příplatek ve výši dvě stě korun účtujeme o víkendech a v noci, jestliže nejde o pokračování léčby, započaté v běžných ordinačních hodinách," uvedla Ilona Šťastná ze společnosti Veterinární klinika.

Překladatelské služby

Za peníze jde skoro všechno - když klient potřebuje rychle přeložit z češtiny do cizího jazyka nebo opačně text, snadno objeví agentury, které to dokáží za příplatek ten samý den.

"Výše příplatku závisí na době vypracování překladu i typu jazyka, u běžných cizích jazyků jsou sazby za překlady nižší než u exotických," říká David Matuška z překladatelského servisu Skřivánek v Ústí nad Labem.

Výsledné kalkulace cen se u jednotlivých agentur i v rámci jednoho města liší - vyplatí se předem na cenu ptát.

Cena za jednu stranu překladu z češtiny do angličtiny
Agentura                   běžná cena (Kč)*             expresní cena (Kč)**
Skřivánek Praha                 399                                 698
Skřivánek Ústí n.Labem       278                                 468
Art Lingua Praha                  423                                507
Sophia České Budějovice     273                               546
Pozn.: * do tří prac.dnů** do dvou hodin od zadání

Zámečníci
Na dveře by si měl člověk dávat hodně velký pozor zejména o víkendu a ve svátek. Za výjezdy zámečníků se právě ve svátek připlácí nejvíc. Nejhorší a nejdražší varianta jsou zabouchnuté dveře v noci a ve svátek. Za jejich otevření účtují například v pražské Záchranné technické službě 1170 korun.

Každý, koho podobná smůla potká, by měl i tehdy zachovat chladnou hlavu a zkusit více zámečnických služeb. Víkendový zámečnický zásah Bon Expres stojí 600 korun, pokud přijede odborník ze Záchranné technické služby, připlatí zákazník 330 korun navíc.

Otevření zabouchnutých dveří (cena v Kč)
Zámečnictví              běžná cena          noc, víkend                  svátek
RxR                               610                  810                           910
Key                                 590                 690                           790
Bon Expres                      500                 600                            600
Záchranná technická služba 855            985/930                      1170*
Pozn.: * noční zásah ve svátek

Sklenáři
Rozbité okno může být do několika málo hodin zase v pořádku, když je ochoten zákazník za promptní službu připlatit. V tomto případě může být ale příplatek za rychlost poměrně citelný.

Například firma AAA záchranná technická služba zasklí okno do druhého až třetího dne od objednávky v ceně přibližně tisíc korun za metr čtvereční. Jestliže však zákazník objedná přes den zasklení do několika hodin, platí už jeden a půl tisíce korun.

Po osmnácté hodině se za stejnou službu připlácí ještě zhruba deset až patnáct procent navíc. Ve dnech volna jsou služby sklenářů ještě dražší.

"Při zasklení oken účtujeme pět set korun za metr čtvereční plus dopravu. Jestliže nás zákazník kontaktuje v nočních hodinách, případně o svátcích či o víkendu, připočítáváme si tři sta korun za výjezd," říká pražský sklenář Pavel Vytiska.

Zhotovení vizitek

Také tiskařské a vazačské firmy umějí vyhovět zákazníkům rychle. Diplomovou práci sváží do tří hodin, stejně dlouho trvá obvykle vytištění vizitek, ještě kratší je, i když se stoprocentní přirážkou, vyhotovení razítka.

Ceny za zhotovení vizitek (v Kč)
Firma                    do hodiny (za kus)               do tří dnů (za kus)
Omikron, Praha              3,00                                    2,25
Sedin, Praha                    5,00                                   4,00
BossCan, Brno               3,00                                   1,50

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

daně
Nová Sněmovna změní život zaměstnanců i podnikatelů. Tvrdí, že k lepšímu

Politické strany, které usednou v novém parlamentu, se chystají změnit podmínky pro podnikání. Podle předvolebních slibů chtějí snižovat daně z příjmů pro...  celý článek

(Ilustrační snímek)
KOMENTÁŘ: Protiunijní Sněmovna ekonomice nepřidá. Pozor na daňové kolotoče

Devět politických stran ve Sněmovně je sám o sobě prvek nestability a nečitelnosti, což nikdy není dobré pro ekonomiku. Volby krátkodobě s českou ekonomikou...  celý článek

Nesprávné provedení okna, tvar ostění neumožňuje obtékání teplým vzduchem. Na
Kupujete nemovitost? Pozor na skryté vady, na reklamaci máte 5 let

Každý rok v Česku proběhne převod zhruba půl milionu bytů a rodinných domů. Technický stav nemovitosti se smluvně mezi kupujícím a prodávajícím přitom řeší jen...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.