Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé karlovarské hotely si říkají lázeňské. Neoprávněně

  11:26aktualizováno  11:26
Karlovým Varům se podle odborníků právem říká, že jsou vlajkovou lodí evropského lázeňství. Aby si prvenství v kvalitě lázeňských služeb udržely i další léta, musí mimo jiné ochránit lázeňskou medicínu před praktikami, které poškozují ochrannou známku lázeňské péče.
Karlovy Vary

Karlovy Vary | foto: Milan PeteleMF DNES

„Dobrému jménu karlovarského lázeňství škodí hotely, které si říkají lázně, i když mají jen perličkovou koupel. Přitom se někde pacienti koupou v chlorované vodě místo v přírodním léčivém zdroji,“ řekla ředitelka Dětské léčebny v Kynžvartu Hana Hrušková, která spolupracuje s balneology.

Potvrdila tak výsledky anonymní ankety o potřebách a stavu lázeňské péče. Výsledky včera v Karlových Varech zveřejnilo Kolegium karlovarských lázeňských lékařů, které anketu uspořádalo mezi svými členy.

Vědecká tajemnice kolegia Darina Kosorinová uvedla i další případy, které by mohly poškodit dobré jméno lázeňství. „Je to například léčba nahřátými kameny, které se pokládají na tělo. Prý působí na čakry. Nebo se kameny ponořují do vany, kde mají uvolňovat svoji léčebnou energii,“ uvedla tajemnice.

Některá sanatoria nezajišťují první pomoc
Karlovarští balneologové na základě ankety formulovali třiatřicet témat, jejichž řešení posílí pozici Karlových Varů na trhu lázeňství v Evropské unii. Jedná se například o řešení situace při poskytování lékařské služby první pomoci pro lázeňské pacienty. Službu zajišťuje v budově Lázní III lázeňská společnost Veso. Ne všechna sanatoria s ní však mají smlouvu. Balneologové přitom upozorňují, že služba by měla být zajištěná celých 24 hodin.

Mezi další úkoly, které chtějí lékaři se svými partnery v příštích letech zajistit, je kategorizace léčebných zařízení do pěti skupin. "Zatím je v tom džungle, která nedovolí klientovi, aby se orientoval, kde co najde," konstatovala Darina Kosorinová. V budoucnu by si měl pacient podle rozsahu služeb vybrat takové léčebné zařízení, které má garantovanou kvalitu a rozsah služeb.

Největší lázeňské město by podle předsedy kolegia Jaroslava Vobořila nemělo jít komerční cestou německého Baden - Badenu. "Vidíme tam, že se některá lázeňská zařízení přeorientovala na wellness programy pro turisty," upozornil předseda kolegia lékařů. Otevření pětihvězdičkových lázeňských hotelů La Plaza či Savoy West End v Karlových Varech ale kolegium vítá. Nové léčebné programy podle balneologů totiž přitáhnou do světoznámých lázní další klienty.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

Najdete na iDNES.cz