Odboráři údajně podpořili protest a poté se vrátili do školicí místnosti. Ilustrační foto.

Odboráři údajně podpořili protest a poté se vrátili do školicí místnosti. Ilustrační foto. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Někteří odboráři dostanou za stávku zaplaceno, spojili ji se školením

  • 487
Odboráři z Liberecka dostali za čtvrtek zaplaceno, přestože se zúčastnili pražské demonstrace. V takovém případě by si přitom měli vzít dovolenou nebo neplacené volno. Odboráři ale protesty spojili se školením, na které mají ze zákona nárok, a zaměstnavatel jim tak musel vyplatit regulérní mzdu.

Svářeč Arnošt K. z firmy vyrábějící náhradní díly do automobilů v pondělí odpovídal na sociální síti Facebook kladně na otázku, zda se zúčastní čtvrteční demonstrace v Praze. "Jedu do Prahy, ve čtvrtek jsem tam," napsal do diskuze.

Ve stejnou dobu ale zaměstnavateli předložil už druhou omluvenku, že se ve čtvrtek zúčastní školení pořádaného Asociací nezávislých odborů. Datum i čas konání kurzu se ale kryl s časem pořádání stávky. Když se přesunul pondělní termín stávky na čtvrtek, přesunulo se i školení.

Jestli K. šel protestovat, nebo se školit, není jasné. Na otázky MF DNES zaslané na jeho emailovou adresu do páteční uzávěrky nereagoval.

Nebyl ale jediným, který zaměstnavateli předložil omluvenku. V jeho podniku se stejnou pozvánkou vykázali další tři odboráři. Přičemž na pozvánce se uvádí, že z jednotlivých závodních výborů se zúčastní pět lidí, z větších podniků ještě více.

A důvod? Na účast na odborovém školení mají členové svazů ze zákona nárok. Na seminářích mohou strávit až pět kalendářních dnů v roce a především mají právo na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

V případě stávky by ale museli buď oželet jeden den dovolené, nebo si vzít neplacené volno. "Stávku nemají zaplacenou. Zaměstnavatel ji nemůže zakázat, mzdu jim ale nemá povinnost vyplácet," vysvětluje odborník na pracovní právo Martin Lukáš z kanceláře Weinhold Legal. Zúčastnit se školní je tak pro odboráře mnohem výhodnější, než bezplatně demonstrovat. Podle zaměstnavatelů neexistuje prakticky možnost, jak si účinně ověřit, že se kurz skutečně konal a omluvený zaměstnanec se ho opravdu zúčastnil.

Podle šéfa ASO v Libereckém kraji Milana Šubrta ale neznamenal seminář jen zastírací manévr, jak nepřijít o denní plat. Odboráři se semináře skutečně zúčastnili, i když ne od půl deváté ráno, jak naznačovala pozvánka.

"Podpořili jsme demonstraci, vrátili jsme se do jednacích místností ASO ČR, a pokračovali ve školení. Kolem osmé večer jsme pak odjížděli z Prahy," vysvětlil Šubrt. Podle něj pořádá ASO podobná školení už pět let, a v tomto případě spojili podle jeho slov "potřebné s užitečným". Na seminář podle něj dorazilo všech 120 odborářů z Liberecka, kteří ve čtvrtek do Prahy přijeli. Část z nich ale měla regulérní volno.

Seminář za evropské peníze

Odboráři se měli na školení dozvědět více o sjednocení sazeb DPH, které prosazuje vláda, důchodové a zdravotní reformě, a také probrat vybrané kapitoly ze zákoníku práce.

"Máme povinnost, abychom odborářům dodávali informace pro jednání se zaměstnavateli tak, aby byli připraveni. Zaměstnavatelé na to mají odborníky, advokáty, ekonomy, a naši zaměstnanci musí mít určité právní vědomí, aby jim byli rovnoprávným partnerem," vysvětlil Šubrt.

Pozvánka na seminář nese logo Evropského sociálního fondu a Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které program spadá, nebylo schopno během pátku zjistit, kolik peněz na školení z evropských fondů putuje. "Tento typ dotazu si vyžaduje vyžádání více informací a podkladů," uvedl Petr Sulek z tiskového oddělení.

"Něco je z našich peněz, něco může jít z evropských fondů," dodal Šubrt.